45 tisíc obyvatel Česka má dvojí či vícenásobné občanství
Aktualizovaná data ze Sčítání 2021 o státním občanství jsou nyní doplněna za všechny obyvatele, tedy i osoby s dvojím či vícenásobným státním občanstvím. Těch žilo k datu sčítání na území České republiky přibližně 45 tisíc. Naprostá většina z nich měla občanství České republiky a jednoho cizího státu.

V souladu s jednotnou metodikou uplatňovanou ve všech zemích EU jsou ve výsledných tabulkách osoby s dvojím nebo vícenásobným státním občanstvím zařazeny do jednoho státního občanství, které je stanoveno podle pořadí: Česká republika, jiný členský stát EU, jiná země v Evropě, jiná země mimo Evropu. Data o státním občanství byla v rámci sčítání zjišťována výhradně z registru obyvatel, na sčítacím formuláři lidé tento údaj nevyplňovali. Zpracovány jsou tak údaje za všechny kombinace státních občanství, které má stát ve svých administrativních zdrojích k dispozici.

Celkem tvořili cizinci v České republice při sčítání 4,7 % obyvatel. Mezi nimi byly v populaci zastoupeny nejvyšším podílem osoby se státním občanstvím Ukrajiny (1,4 %), Slovenska (0,9 %) a Vietnamu (0,5 %). Obyvatelé s cizím státním občanstvím ze zemí EU tvořili 1,6 % populace a ze zemí mimo EU 3,2 % populace.

Zdroj: ČSÚ Zveřejněné výsledky ve formě tabulek a kartogramů jsou do úrovně krajů uvedeny na webu www.scitani.cz. Údaje za všechny územní jednotky až do úrovně obcí a městských částí, resp. obvodů jsou dostupné ve Veřejné databázi ČSÚ. Kompletní data ke stažení v otevřeném formátu CSV jsou k dispozici na stránce Výsledky sčítání 2021 – otevřená data.

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře