pamatnik ceskoslovenskym vlastencum

Náměstkyně pro řízení sekce nakládání s majetkem Eva Burešová odhalila zrekonstruovaný památník československým vlastencům „Ruzyně 1939 – 1941 nezapomeneme“, který se nachází v areálu ruzyňských kasáren v Praze.

„Na minulost nemůžeme a nechceme zapomenout, a proto jdeme příkladem a řádně se staráme o pietní místa, která máme ve své správě. Jde nám o důstojnou připomínku našich vlastenců, kteří zahynuli v těchto kasárnách. A tento obnovený památník dokazuje, že jsme na ně opravdu nezapomněli,” uvedla po odhalení památníku náměstkyně Burešová.

Památník připomíná 247 českých vlastenců, kteří ve zdejší jízdárně byli popraveni během 1. stanného práva po příchodu Reinharda Heydricha. Mezi oběťmi bylo také 17 generálů a vysokých důstojníků z odbojové organizace Obrana národa či zástupci České obce sokolské.

Památník byl vybudován v devadesátých letech minulého století. Autoři základny památníku byli Jiří Číhal, Jiří Novák, sochu s názvem „Pád“ vytvořil ak. soch. Peter Nižňanský.

Bohužel v důsledku povětrnostních vlivů se památník nacházel v žalostném stavu, a tak byl v průběhu letošního roku kompletně opraven, a to ve spolupráci Agentury hospodaření s nemovitým majetkem Ministerstva obrany a Vojenského historického ústavu.

Oprava spočívala v úplné rekonstrukci základny památníku, výměně stožáru a renovaci bronzových desek a písma. Bohužel původní socha, která byla vyhotovena z osinkocementu (cement s azbestem), již byla nenávratně poškozena a hrozilo její zřícení. A tak se rozhodlo, že se vyhotoví její bronzový odlitek, který zpracoval autor díla.

V Ruzyňských kasárnách se dochovalo i vlastní popraviště. Tím byla zdejší jízdárna. Vojenský historický ústav zde vytvořil pietní místo, které je možné po dohodě s VHÚ navštívit.

Oběti nacistických perzekucí si na těchto místech v Ruzyni zástupci resortu obrany a dalších institucí a spolků každoročně připomínají 17. listopadu.

Zdroj a foto: Ministerstvo obrany České republiky

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře