ANO by v dubnu vyhrálo, druhá by skončila ODS

ANO by v dubnu vyhrálo, druhá by skončila ODS.

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo hnutí ANO s 32,5 procenta, druhá ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně po deseti procentech a hnutí STAN by získalo osm procent hlasů. Další politické strany a uskupení by se do Sněmovny nedostaly, mají podporu méně než pět procent. Vyplývá to z volebního modelu, který dnes na svém webu zveřejnila agentura Median. 
 • Dle volebního modelu za měsíc duben by se do Poslanecké sněmovny dostalo pět politických
  stran a hnutí.
 • Ochota zúčastnit se voleb opět mírně vzrostla (64,5 %).
 • Nejvyšší voličské preference má hnutí ANO (32,5 %). Následují ODS (13 %), SPD (10 %), Piráti
  (10 %) a STAN (8 %).
 • Jedinou vládní stranou, která ve srovnání s březnem posílila, je hnutí STAN. Oslabení vládních stran
  lze vysvětlit mimo jiné tím, že nezanedbatelná část jejich dřívějších voličů nyní není rozhodnuta,
  koho volit. ANO a SPD naopak konsolidují své podporovatelské základny.
 • Ze stran mimo Poslaneckou sněmovnu má v dubnu nejvyšší preference SOCDEM (4,5 %).
 • Volební potenciál ANO nepatrně klesl (40,5 %), jádro stagnuje (24,5 %). Vysoký volební potenciál
  mají dále ODS (22 %), Piráti (20,5 %) a STAN (18 %)
 • Strany aktuální vládní koalice (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL + STAN + Piráti) mají v součtu podporu
  38 % potenciálních voličů. Bez sestavení předvolebních koalic by získaly 84 poslaneckých křesel.

V porovnání s březnem posílilo z vládních stran jen hnutí STAN, výrazněji si polepšila opoziční SPD. Ochota zúčastnit se voleb mírně vzrostla, k volbám by v dubnu přišlo 64,5 procenta voličů.

“Oslabení vládních stran lze vysvětlit mimo jiné tím, že nezanedbatelná část jejich dřívějších voličů nyní není rozhodnuta, koho volit. ANO a SPD naopak konsolidují své podporovatelské základny,” uvedli autoři průzkumu.

Preference opozičního hnutí ANO se nad 30 procenty drží dlouhodobě. Oproti březnu si strana polepšila o půl procentního bodu. Vládní ODS a Piráti si naopak pohoršili, ODS ztratila jeden procentní bod a Piráti půl procentního bodu. Naopak SPD tři procentní body získala a hnutí STAN si oproti březnu připsalo dva procentní body.

Ze stran mimo Poslaneckou sněmovnu by v dubnu měla nejvyšší preference SOCDEM, získala by 4,5 procenta hlasů. Pak následují s 3,5 procenta TOP 09, KSČM a KDU-ČSL. Hnutí PRO 2022 by získalo tři procenta, Přísaha a Zelení shodně 2,5 procenta a Trikolora 1,5 procenta. “Březnový nárůst podpory menších stran se nepotvrdil, nicméně v porovnání s předchozími měsíci posílily. Dubnový model naopak potvrdil ztrátu podpory u TOP 09,” uvedl Median.

Strany aktuální vládní koalice (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL + STAN + Piráti) mají v součtu podporu 38 procent potenciálních voličů. Bez sestavení předvolebních koalic by získaly 84 poslaneckých křesel. Hnutí ANO by si v hypotetických volbách za měsíc duben připsalo 89 poslaneckých mandátů.

Volební potenciál ANO, což je hypotetický zisk, pokud by danou stranu volili všichni, kteří její volbu vážně zvažují a nevylučují účast u voleb, v dubnu meziměsíčně mírně klesl na 40,5 procenta hlasů. Volební jádro ANO, tedy hlasy od pevně rozhodnutých voličů dané strany jistých si také účastí ve volbách bylo 24,5 procenta, což je více než u kterékoliv z dalších stran. Volební jádro ODS bylo v dubnu na úrovni sedmi procent a potenciál na 22 procentech, u SPD to bylo 6,5 procenta a 14 procent a u Pirátů dosáhlo voličské jádro čtyři procenta a voličský potenciál 20,5 procenta. Relativně vysoký volební potenciál má podle Medianu též hnutí STAN, voličské jádro je však marginální, v dubnu to byly dvě procenta.

Jistá svou účastí i volenou stranou si byla v dubnu necelá polovina respondentů, což je méně než v březnu. Svou účastí ani volenou stranou si není jistých 12,5 procenta respondentů, 38,5 procenta respondentů si je jisto svou účastí, ale zatím nejsou pevně rozhodnuti o tom, kterou stranu by volili, a tři procenta dotázaných ví, koho by v případných volbách volili, ale nejsou si jistí, zda by k volbám dorazili. “S ohledem na nezakotvenost více než poloviny voličů není vhodné predikovat, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní dostala do Poslanecké sněmovny,” podotkli autoři průzkumu.

Median v průzkumu mezi 5. a 25. dubnem oslovil 1003 lidí ve věku 18 a více let. Statistická chyba je půl procentního bodu u menších stran a až 3,5 procentního bodu u nejsilnějších stran.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře