Schillerová: Babiš o kandidatuře na prezidenta není rozhodnut
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) stále není rozhodnut, zda bude příští rok kandidovat na prezidenta. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News to řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Hnutí podle ní stoprocentně nějakého uchazeče do volby pošle. Ambici postavit kandidáta má podle šéfa klubu Radima Fialy i SPD. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chce se jménem přijít v září.

Babiš podle bývalé ministryně financí Schillerové stále není rozhodnut, zda kandidovat bude. V minulosti několikrát zmínil, že se rozhodne v září. Schillerová se domnívá, že vztahy předchozího ministerského předsedy se Zemanem jsou nadále velmi korektní. Neznamená to ale, že se vždy ve všem shodnou.

V poslední době se na některých místech v Česku objevily billboardy se sloganem “Za Babiše bylo líp”. Podle Schillerové jde o připomenutí toho, že lidé začínají být nespokojeni s tím, jak vláda Spolu a Pirátů se STAN přistupuje k řešení krizí. Billboardy platí hnutí ANO.

Hnutí SPD se o kandidátovi na post hlavy státu rozhodne možná na červnovém zasedání celostátního grémia, nejpozději v září, uvedl Fiala. “Budeme určitě uvažovat o vlastním kandidátovi. Máme představu, jak by měl vypadat. Podle nás je nejdůležitější, aby hájil české občany a české národní zájmy,” řekl. Nevyloučil, že by uchazečem mohl být šéf hnutí Tomio Okamura, není to však podle Fialy úplně pravděpodobné.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný zopakoval postoj koalice Spolu, že vládní strany by se chtěly o kandidátovi a formě jeho podpory rozhodnout do září. Premiér Petr Fiala (ODS) nedávno řekl, že Spolu chce, aby prezidentem byl člověk, který nezpochybňuje ústavu, respektuje ústavní tradice a je jednoznačně orientován prozápadně a demokraticky.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) uvedla, že důležité je, aby prezidentem byl člověk hájící české zájmy. “Teď máme prezidenta, který je skrze své poradce výrazně spojen třeba se zájmy ruskými,” poznamenala. Vzorem by podle Richterové mohlo být to, s jakou grácií vykonává úřad a sjednocuje zemi slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Nevyloučila, že Piráti mohou podpořit kandidáta Spolu.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře