Biskupové vyzvali k účasti ve volbách a varovali před hnutím Stačilo!
Stálá rada České biskupské konference (ČBK) krátce před nadcházejícími parlamentními volbami vyzvala občany, aby se aktivně zapojili do hlasování. Ve svém prohlášení zároveň varovala před hnutím Stačilo!, které podle biskupů otevřeně ohrožuje náboženskou svobodu a tím i samotné demokratické základy státu.
Podle vyjádření ČBK se voliči musí připravit na to, že některé politické strany už nyní připouštějí možnost povolební spolupráce s tímto uskupením, v jehož řadách působí i komunisté. To podle biskupů vytváří reálné riziko, že požadavky hnutí Stačilo! se stanou součástí vyjednávání o nové vládě.
Ohrožení náboženské svobody
Biskupové upozorňují, že představitelé hnutí se nijak netají záměrem omezit náboženskou svobodu v Česku. Program hnutí například počítá s tím, že agenda církví by byla vyňata z působnosti ministerstva kultury a převedena na speciální kontrolní orgán. Ten by měl mít pravomoc nejen dohlížet na činnost církví a jejich financování, ale také ukládat sankce či dokonce administrativně uzavírat kostely, mešity nebo jiné modlitebny.
Biskupové se také vymezili proti záměru změny v dosavadní praxi uznávání sňatků uzavíraných v kostele. „Byla by pak povinná ‚legalizace‘ manželství na civilním úřadě jako v době komunistického režimu,“ uvedli
„Není možné mlčet, protože jde o přímý útok na dosavadní svobody církví i věřících,“ uvedla stálá rada ČBK.
Útok na demokratické principy
Hnutí Stačilo! se ve svém programu odvolává na dokončení odloučení státu od církve a od roku 2031 nechce poskytovat žádnou finanční podporu žádné náboženské společnosti. Na první pohled může tento krok působit jako administrativní opatření, ve skutečnosti však podle biskupů znamená centralizaci moci a vytvoření nástroje, který by stát mohl zneužívat k zásahům do náboženského života občanů.
Takové kroky by nepředstavovaly jen hrozbu pro věřící, ale také pro demokracii jako celek. Omezení náboženské svobody je totiž jedním z varovných znaků autoritářských režimů. Pod záminkou kontroly financí či boje proti extremismu by mohl být otevřen prostor pro umlčování nepohodlných názorů a posilování státní moci na úkor občanských práv.
Nebezpečí pro Českou republiku
Biskupové proto považují hnutí Stačilo! za vážné ohrožení demokratických hodnot, na nichž stojí česká společnost. Program tohoto uskupení nejenže připomíná praktiky minulého režimu, ale přímo navazuje na ideologii, která v minulosti vedla k pronásledování věřících i k potlačení občanských svobod.
Voliči by si podle ČBK měli uvědomit, že podpora takového hnutí není jen otázkou politických preferencí, ale může mít zásadní dopad na budoucnost celé země. „Demokracie není samozřejmost, je nutné ji chránit. Pokud dnes připustíme kroky směřující k omezení náboženské svobody, zítra mohou být ohrožena i další základní práva,“ uvedla biskupská konference.
REDAKCE / Zdroj: ČTK



