V Pardubicích protestovaly kvůli potyčce stovky Romů
Pardubický kraj – V Pardubicích dnes kvůli sobotnímu konfliktu mezi Romy a zřejmě třemi Ukrajinci protestovaly stovky Romů, nejprve se lidé sešli před hlavním nádražím, později šli průvodem městem k místu sobotního incidentu. Shromáždění se obešlo bez konfliktů a větších problémů, řekla ČTK v 15:30 policejní mluvčí Markéta Janovská.

Dnešní protest byl reakcí na dosud neobjasněný sobotní konflikt v Anenské ulici v Pardubicích. Mladý Rom byl při potyčce zraněn, řekli ČTK organizátoři protestu. Podle nich byli protestující z celé ČR. Průvod Pardubicemi, většinou Romů, doprovázela policie, která usměrňovala dopravu.

V Pardubicich protestovaly kvuli potycce stovky Romu

Policie odmítla sobotní konflikt blíže komentovat, neuvedla národnost jeho účastníků. Policejní mluvčí dnes ČTK řekla, že v sobotu večer při potyčce asi 20 lidí jeden člověk utrpěl zranění a tři byli zadrženi. Tři lidi policisté zadrželi, věc vyšetřují. Policie vyzvala opakovaně ke klidu.

Na shromáždění před nádražím vystoupila také mluvčí pardubické krajské policie Markéta Janovská. Podle ní policie dosud nikoho neobvinila, případem se zabývá pro podezření ze spáchání výtržnictví. “Probíhají výslechy a další úkony, je možné, že dojde k rozšíření trestního stíhání na jiné trestné činy. V této souvislosti vás chci požádat, aby nedocházelo k eskalaci násilí nebo nějakému jinému protiprávnímu jednání,” řekla přítomným.

Podle zraněného Roma bitku vyprovokovali Ukrajinci, kteří Romům údajně vyhrožovali již předchozí den. “Bránili jsme se, jeden z Ukrajinců vytáhl nůž a bodl mě,” řekl ČTK Petr S. Zraněného Roma po incidentu lékaři ošetřili, se dvěma stehy ve tváři je již od sobotního večera doma.

“Chceme upozornit vládu na to, že i my jsme občané ČR a nechodíme ozbrojeni po městě a neútočíme. Chceme žít poklidně. Jsme tu proto, že situace mezi Romy je napjatá. Tento případ ze soboty není ojedinělý, je teprve druhý medializovaný. Přibývá konfliktů mezi Ukrajinci a Romy, myslím, že je to zbytečné,” řekl ČTK jeden z účastníků protestu Ferdinand Baník.

Má obavu z toho, že pokud násilí proti Romům bude pokračovat, mohli by se radikalizovat. “Nebereme všechny Ukrajince, že jsou stejní, my víme, co je rasismus, nejsme rasisti. Chceme jen to, aby nechodili ozbrojení a nenapadali nás. V takovém přílivu lidí (z Ukrajiny) mohou být mezi nimi i problémoví lidé,” řekl Baník.

Připustil i možnost, že může jít o provokatéry, kteří chtějí vyvolat konflikt s Romy. “Nechceme konflikt, chceme jen bezpečnost. Chceme, aby se mezi námi Romy situace uklidnila. Víme, že se situace může obrátit proti nám,” dodal Baník.

Protest v Pardubicích byl podle Blažka svolaný v rozporu se zákonem

Protestní shromáždění v Pardubicích, na kterém se dnes sešly stovky Romů, bylo podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) svolané v rozporu se zákonem. Podobné akce mohou časem dospět k podobným konfliktům, jako je nyní ve Francii, napsal dnes na twitteru. Ve Francii už pět nocí pokračují násilnosti v ulicích po smrti sedmnáctiletého mladíka, kterého zastřelil policista.

V Pardubicích se dnes stovky lidí, převážně Romů, sešly před hlavním nádražím a následně vyrazily průvodem k místu sobotní potyčky. Protest byl reakcí na dosud neobjasněný sobotní konflikt mezi Romy a zřejmě Ukrajinci, do kterého se podle policie zapojilo asi 20 lidí. Mladý Rom byl při potyčce zraněn, řekli ČTK organizátoři protestu. Policie odmítla sobotní konflikt blíže komentovat, neuvedla národnost jeho účastníků. Policejní mluvčí dnes ČTK řekla, že v sobotu večer při potyčce asi dvou desítek lidí jeden člověk utrpěl zranění a tři byli zadrženi. Policie věc vyšetřuje, opakovaně vyzvala ke klidu.

“Shromáždění v Pardubicích je svoláno a koná se v rozporu se shromažďovacím zákonem. Účast a výzvy k účasti na něm jsou nelegální. Ústava a zákony musejí platit pro každého – ‘většiny’ i ‘menšiny’. Jiný přístup může časem dospět k tomu, co sledujeme např. a nejen ve Francii. Chtějí-li, jak tvrdí organizátoři, upozornit na něco vládu, měli by tak činit v souladu se zákonem,” napsal Blažek na twitteru v reakci na protest v Pardubicích. Tamní shromáždění se obešlo bez konfliktů, řekla ČTK v 15:30 policejní mluvčí Markéta Janovská.

Ve Francii vypukly protesty po smrti sedmnáctiletého mladíka a trvají už pět nocí. Za dnešní noci, která byla podle úřadů klidnější, bylo zraněno 45 policistů a četníků, zapáleno 577 vozidel a 74 budov a na veřejných komunikacích zaznamenáno 871 požárů. Policie nasadila do ulic 45.000 policistů a četníků.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře