Ekonomika a finance

Brusel doporučuje Česku omezit růst výdajů, čeká rychlejší růst ekonomiky.

Evropská komise doporučuje české vládě, aby příští rok omezila růst čistých výdajů na takovou míru, která je v souladu s cílem udržet schodek veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP). Uvádí to ve zprávě určené Radě EU, kde shrnuje i svá předchozí doporučení a jejich plnění v posledních letech. V letošním roce komise počítá s rychlejším růstem české ekonomiky, než jaký uváděla v jarní prognóze.

“Makroekonomický scénář, na němž jsou založeny rozpočtové projekce, předpokládá v roce 2024 růst reálného HDP o 1,4 procenta a v roce 2025 o 2,6 procenta. Inflace měřená harmonizovaným indexem spotřebitelských cen (HICP) se v roce 2024 předpokládá na úrovni 2,7 procenta a v roce 2025 na úrovni 2,4 procenta,” uvedla komise.

Ve své jarní prognóze komise v květnu uvedla, že pro letošní rok počítá s růstem HDP o 1,2 procenta a pro příští rok o 2,8 procenta. Letošní inflaci podle HICP tehdy odhadla na 2,5 procenta a na rok příští na 2,2 procenta. Letos v květnu byla míra inflace v Česku podle harmonizovaného indexu 2,8 procenta. Podle metodiky Českého statistického úřadu, která je jiná, květnová inflace činila 2,6 procenta.

Komise očekává, že schodek veřejných financí letos klesne na 2,3 procenta HDP a v roce příštím na 2,1 procenta. Zadlužení se ale do konce roku zvýší na 45,5 procenta HDP a ke konci příštího roku se dostane na 46,4 procenta. Pravidla fungování EU stanovují, že deficit nesmí překročit tři procenta a zadlužení 60 procent HDP. Komise ale platnost pravidel kvůli dopadům pandemie a s tím souvisejícím rychlým růstem zadlužování vlád v roce 2020 pozastavila a později tato pravidla změnila, takže jejich plnění je teď méně náročné.

Komise ve středu vydala doporučení pro jednotlivé země Evropské unie. Česká vláda by podle EK například měla přijmout i taková opatření, která zajistí dlouhodobou fiskální udržitelnost důchodového systému. Nižší daně a lepší podmínky pro návrat rodičů do zaměstnání by také mohly podpořit zaměstnávání žen. Zlepšit by se měly i pobídky pro lidi blízko důchodovému věku, aby pokračovali v práci.

Za problém pro konkurenceschopnost české ekonomiky EK považuje například nedostatek kvalifikovaných pracovníků. V této souvislosti zmiňuje i příliv lidí z Ukrajiny, kterých má Česká republika v přepočtu na obyvatele nejvíce z celé EU. Zmírnit nedostatek kvalifikovaných pracovníků lze podle EK opatřeními, jako je například reforma regulovaných povolání.

Komise také navrhuje opatření, která by státu zajistila vyšší daňové příjmy z nemovitostí. Kromě toho doporučuje urychlit investice a udržet dynamiku při zavádění reforem. To zahrnuje i rychlejší zavádění programů politiky soudržnosti. Komise radí i zlepšit mobilizaci zdrojů ze soukromého sektoru, včetně využití inovativních finančních nástrojů.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře