, Češi dnes začnou volit budoucí europoslance, Způsob zpracování výsledků eurovoleb je specifický

Češi dnes začnou volit budoucí europoslance.

Češi dnes začnou rozhodovat o tom, kdo je příštích pět let bude zastupovat v Evropském parlamentu. Na výběr mají 30 kandidujících stran, hnutí nebo jejich koalic.

Největší naději na úspěch mají i podle sázkových kurzů uskupení zastoupená ve Sněmovně. Lidé budou moci hlasovat ve zhruba 14.800 volebních místnostech jen v Česku. Dnes budou otevřeny od 14:00 do 22:00, po noční pauze pak v sobotu od 08:00 do 14:00. Výsledky budou s ohledem na celounijní charakter voleb oznámeny až v neděli před půlnocí, kdy se uzavřou poslední volební místnosti v dalších státech EU.

Lidé svými hlasy ovlivní nejen výběr nového předsedy Evropské komise, ale také podobu budoucích evropských předpisů, které se promítnou do českých zákonů. Volby jsou považovány zároveň za test spokojenosti občanů s dosavadní politikou parlamentních stran. Při minulých eurovolbách před pěti lety tuto možnost využilo jen asi 29 procent voličů.

Mezi první voliče budou tradičně patřit mnozí volební lídři a předsedové parlamentních stran, stejně jako prezident Petr Pavel. Ani on by si při cestě do volební místnosti neměl zapomenout občanský průkaz nebo cestovní pas k prokázání totožnosti. Náhradní hlasovací lístky v případě potřeby získá od volebních komisařů spolu s volební obálkou s úředním razítkem. Na vybraném hlasovacím lístku může dát preferenční hlasy nejvýše dvěma kandidátům, jejichž zvolení by si přál. Lístek pak stejně jako u jiných typů voleb vloží ve volební obálce do volební schránky

Lidé mají na výběr aktuálně 674 kandidátů, zvoleno může být jen 21 z nich. Mandáty obhajují ANO, ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a KSČM.

Z unijní osmadvacítky si dnes zvolí své europoslance ještě Irové. Nizozemci tak učinili ve čtvrtek. Volební seriál bude pokračovat v sobotu, kdy se hlasovat bude nejen v Česku, ale také v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku. Zbývající státy EU nechaly hlasování na neděli. Až po dokončení hlasování budou v neděli v noci oznámeny výsledky i za Česko.

Politilogové: V kampani rezonovala mezinárodní témata s dopadem na ČR

Byly jimi Zelená dohoda pro Evropu (tzv. Green Deal), migrace či válka na Ukrajině. Podle některých odborníků byla kampaň ofenzivní.

Největší záhadou podle politologa Balíka zůstává, zda se do Evropského parlamentu dostanou zástupci neparlamentních koalic Stačilo! či Přísaha a Motoristé. Před čtvrt rokem nikdo netušil, jak vážným uchazečem bude druhé zmíněné uskupení. Lídr kandidátky Filip Turek podle Balíka využil své dovednosti “z dráhy youtubera a influencera” a stal se zajímavým pro nerozhodnuté voliče.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře