Česko čeká pracovní týden s tropickými teplotami
Česko čeká pracovní týden s tropickými teplotami. Ve středu mohou lokálně vystoupat až na 36 stupňů Celsia. Doprovodí je bouřky. O víkendu se teploty zmírní. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Dnes bude ještě mírné počasí s teplotami kolem 25 stupňů Celsia. “Už během noci na úterý se ale začne oteplovat a oteplení vyvrcholí ve středu, kdy se teploty odpoledne dostanou v nížinách nad tropických 30 stupňů – není vyloučeno lokálně ani dosažení 35 stupňů Celsia,” uvedli meteorologové na síti X.

Středeční tropické teploty navíc podpoří vysoká vzdušná vlhkost, bude nepříjemně dusné odpoledne. “Ve středu také ovlivní naše území studená fronta, na které očekáváme i intenzivnější bouřky,” doplňuje předpověď.

Ve čtvrtek nastane mírné ochlazení, nejvíce na západě a severozápadě Čech, kde teploty nepřekročí tropickou třicítku. Na Moravě a ve Slezsku ale může být přes 30 stupňů. V pátek teploty opět překročí tropické hodnoty a v další studené frontě se objeví místy intenzivní bouřky. O víkendu se teploty postupně zmírní, na západě území bude kolem 24 stupňů.

Druhý červencový týden je před námi, a jaké nám přinese počasí? Tropické teploty, některé dny i nepříjemné dusno a intenzivní bouřky.

Pokud nemáte rádi vysoké teploty, užijte si naplno zítřejší den. Ten by měl být totiž v nadcházejícím týdnu patrně nejchladnější s odpoledními maximy většinou kolem 25 °C. Nejchladněji bude v Karlovarském kraji, nejtepleji pak na Moravě. Pondělí a úterý budou také dny převážně slunečné, stabilní a většinou beze srážek.

Už během noci na úterý se ale začne oteplovat a oteplení vyvrcholí ve středu, kdy se teploty odpoledne dostanou v nížinách nad tropických 30 stupňů – není vyloučeno lokálně ani dosažení 35 °C. Teploty to budou tropické a navíc podpořené velmi vysokou vlhkostí. Ve středu se tedy připravte na nepříjemné dusné odpoledne

Noc z úterý na středu by měla být také velmi teplá a na některých místech i tropická (teplota během noci neklesne pod 20 °C).

Ve středu také ovlivní během dne naše území studená fronta, na které očekáváme i intenzivnější bouřky. Ty budou mít k dispozici díky vlhkosti mnoho dostupné energie a díky vyššímu proudění (střihu větru) ve vyšších hladinách budou bouřky patrně i lépe organizované. Přesné detaily přechodu fronty jsou zatím nejasné, a tak bližší lokalizace není v tuto možná.

Nebezpečnost bouřek budeme reflektovat případnými výstrahami. Čtvrtek přinese slabší ochlazení a to zejména do Čech. Ve čtvrtek už ale panuje aktuálně největší nejistota nad množstvím srážek a případnými bouřkami. V tuto chvíli je tak předpověď dost nejistá, jisté ale je že se mírně ochladí. Nejvíce na západě a severozápadě Čech, kde teploty budou do tropické třicítky, na Moravě a ve Slezsku může být ale opět přes 30 °C.

Pátek přinese opět vyšší teploty, většinou nad 30 °C a další studenou frontu, která by měla na víkend přinést citelnější ochlazení pod tropické hodnoty. Na studené frontě by se měly v pátek opět objevit bouřky a opět mohou být i intenzivní. Pátek je v tuto chvíli ale s ohledem na počasí velmi nejistý. Pokud si plánujete cokoli na konec pracovního týdne, sledujte předpovědi průběžně. Budou se patrně v dalších dnech ještě hodně měnit a upřesňovat.

Na závěr jen připomínáme, že v případě předpovědi konvektivních a velmi lokálních jevů, jako jsou bouřky a přeháňky, se nelze spoléhat na přesná data z modelů a bodovou předpověď tak, jak ji zobrazují jakékoli aplikace.

Zdroj: ČTK, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře