Česko čekají tropické teploty a bouřky

Česko čekají tropické teploty a bouřky, na víkend se mírně ochladí.

Česko čeká několik velmi teplých dní až s tropickými teplotami, od středy možná také s intenzivními bouřkami. S víkendovým mírným ochlazením přijde déšť. Vyplývá to z oznámení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X a z předpovědi na jeho webu.

“Jisté je, že bude obecně velmi teplo. Aktuálně to vypadá, že nejtepleji bude v úterý, čtvrtek a možná i pátek, kdy mohou teploty stoupat v nížinách přes tropických 30 stupňů Celsia,” uvedl ČHMÚ. Tropickou noc, během níž teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia, meteorologové očekávají ze čtvrtka na pátek.

Zvýšený potenciál vzniku intenzivních bouřek bude podle ČHMÚ od středy do pátku. “Přesný průběh v rámci jednotlivých dnů je zatím nejasný, ale zdá se, že výrazné bouřky by mohly hrozit zejména ve středu v Čechách a následně během pátku v souvislosti se studenou frontou, která patrně uzavře období tropických teplot,” napsali meteorologové.

Na víkend ČHMÚ předpovídá oblačno až zataženo, na většině území s občasným deštěm nebo přeháňkami a ojediněle bouřkami. Srážek bude koncem víkendu a v pondělí ubývat. Teploty budou přes den stoupat až k 25 stupňům Celsia, v sobotu na jihovýchodě až k 28 stupňům.

Jaký bude příští týden?

Dočkáme se tropických dnů a potenciál bude i pro intenzivní bouřky. I když nad některými dny příštího týdne stále visí otazník, jisté je, že bude obecně velmi teplo. Aktuálně to vypadá, že nejtepleji bude v úterý, čtvrtek a možná i pátek, kdy mohou teploty stoupat v nížinách přes tropických 30 °C. V pátek se patrně dočkáme závěrečné studené fronty a ochlazení.

Velmi teplá by mohla být také zejména noc ze čtvrtka na pátek, kdy se dost možná dočkáme někde teplot, které neklesnou pod 20 °C (tropická noc).

Ve druhé polovině pracovního týdne, od středy do pátku, bude také zvýšený potenciál vzniku intenzivních bouřek. V prostoru střední Evropy by mělo být mnoho vlhkosti, mnoho dostupné energie pro tvorbu bouří a naše území bude na frontálním rozhraní ovlivňovat jet stream (tryskové proudění), které přinese výrazný střih větru. Přesný průběh v rámci jednotlivých dnů je zatím nejasný, ale zdá se, že výrazné bouřky by mohly hrozit zejména ve středu v Čechách a následně během pátku v souvislosti se studenou frontou, která patrně uzavře období tropických teplot. Situaci budeme upřesňovat během týdne.

Komentář výše NENÍ MOŽNÉ brát jako výstrahu před bouřkami nebo výhled nebezpečných jevů, ale jen jako velmi obecné upozornění zatížené zatím řadou nejistot, oznámení Českého hydrometeorologického ústavu

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře