PES

Česko se v pátek vrátilo ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES, zavřené tak musejí být například restaurace, hotely nebo fitcentra. Kdy Česko přejde na pětku, rozhodne už v pondělí vláda.

Rizikové skóre už stouplo na 76 bodů ze sta, což odpovídá pátému stupni. Pokud bude toto skóre trvale vysoké, expertní skupina ministerstva zdravotnictví bude řešit, zda úřad přechod do nejpřísnějšího stupně vládě navrhne.

„Myslím, že to směřuje k přesunutí do pětky. Otázka je, odkdy to máme udělat. O tom bude na vládě debata,“ říká vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Vláda ovšem potřebuje k setrvání ve stupni čtyři i k případnému přestupu do pětky mít vyhlášený nouzový stav. Ten momentálně v Česku platí do středy 23. prosince. Ministři půjdou Poslaneckou sněmovnu žádat o prodloužení o dalších 30 dnů.

Tento týden bude průměrně kolem 6000 nových případů koronaviru denně, za týden je to nárůst asi o 30 procent. Předpokládá se, že příští týden to bude ještě víc. Reprodukční číslo je 1,2, roste i podíl pozitivních ze všech testů.

Ministr zdravotnictví Blatný upozornil na to, že situace v nemocnicích se zhoršuje. V některých krajích navíc opět přibývá nakažených zdravotníků, v celém Česku jich je nyní nemocných 5100. Právě zdravotníci, kteří pečují o těžké případy, budou jako první očkováni. První dávka vakcíny by do Česka mohla podle Blatného dorazit už 26. prosince. První dodávky v řádu desítek tisíc budou distribuovány do očkovacích center velkých nemocnic. Další prioritou bude očkování v domovech pro seniory.

Očkování bude hrazeno z pojištění a nebude povinné. Jeho dobrovolnost a zákaz diskriminace neočkovaných lidí ale v zákoně o pravidlech pro nákup a distribuci vakcín nebude výslovně stanovena. Zákon už také podepsal prezident Miloš Zeman.

Po dvou týdnech musely opět zavřít restaurace, povolené jsou pouze výdejní okénka a rozvozy. Někteří provozovatelé s tím nesouhlasí.

Na rozdíl od předchozího přechodu do čtvrtého stupně zůstaly zatím otevřené všechny obchody a některé služby, na horách se také mohly rozjet vleky a lanovky. Lyžaři se na horách ale nemohou ubytovat. Což je pro provozovatele lyžařských areálů samozřejmě značný problém.

Způsob, jak se vrátit k normálnímu životu ještě před proočkováním populace, je podle Blatného testování. 

Zdroj: ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře