Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 11. 7. 2021

Epidemická situace je v poslední době kvůli šíření covidové mutace delta znovu riziková. Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni znamenající mimořádné riziko. Zájem o očkování proti covidu má zatím pouze 13 procent dětí ve věku 12 až 15 let. Prezident Miloš Zeman se v pondělí setká se slovinským prezidentem Pahorem. V Táboře utekli zubři ze zoo, dva se ještě nepodařilo zahnat zpět. Senát zamítl nový stavební zákon. Poslanci o něm musí znovu hlasovat.

Zájem o očkování proti covidu má zatím pouze 13 procent dětí ve věku 12 až 15 let
očkování, vakcíny

Zájem o očkování proti covidu-19 projevilo za deset dní od spuštění registrací asi 13,2 procenta dětí ve věku 12 až 15 let. Zaregistrovaných jich je asi 60.400. Vakcínu už dostalo asi 11.500 (2,5 %) a 83 z nich má dokončené očkování dvěma dávkami. Vyplývá to z dat o očkování, která denně zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Celkem je v této věkové skupině více než 450.000 dětí.

Resorty zdravotnictví a školství už avizovaly, že plně očkované děti nebudou muset na začátku školního roku absolvovat testy na koronavirus. Pokud by platily stávající podmínky odstupu první od druhé dávky očkování nejméně 34 dní a plná bezinfekčnost uznaná dva týdny po její aplikaci, stihnou se testům vyhnout jen děti, které první dávku dostanou do této středy 14. července. (Zdroj: ČTK)

Prezident Miloš Zeman se v pondělí setká se slovinským prezidentem Pahorem
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pondělí setká se slovinským prezidentem Borutem Pahorem. Mluvit spolu budou o situaci v Evropě nebo o pandemii. ČTK to řekl mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Hlavy států se setkají u příležitosti konference Prague European Summit, na které Pahor vystoupí.

“Slovinský prezident Borut Pahor přijíždí na pozvání organizátorů na konferenci Prague European Summit, kde vystoupí jako jeden z hlavních řečníků. Je v tom i symbolika, jelikož Slovinsko od 1. července převzalo předsednictví v Radě EU,” uvedl Ovčáček. Se Zemanem se slovinský prezident setká v pondělí na zámku v Lánech. “Tématem rozhovoru bude situace v Evropě, právě s ohledem na slovinské předsednictví, pandemická situace a projekty bilaterální spolupráce, zejména v oblasti ekonomické a kulturní,” poznamenal mluvčí. Mimo jiné bude podle něj řeč i o výstavě slovinského architekta Josipa Plečnika, která jeho dílo připomíná v Lánech i na Pražském hradě. (Zdroj: ČTK)

V Táboře utekli zubři ze zoo, dva se ještě nepodařilo zahnat zpět
Zubr evropsky ze zoo v Tabore utekli zubri

Ze zoologické zahrady v Táboře uteklo v sobotu sedm zubrů. Pět se jich podařilo brzy zahnat zpět. Dva jsou stále v lese přiléhajícím k zahradě, lidé by do něj neměli vstupovat, zejména ne se psy, vůči nimž mohou být zubři agresivní. Zvířata utekla kvůli poničenému plotu. Po dešti na něj spadl strom. ČTK o tom informoval mluvčí zoologické zahrady Filip Sušanka.

“Dlouhodobě jsme upozorňovali sousedy, co tam mají stromy, že ty stromy jsou v katastrofálním stavu a že hrozí jejich pád, což se potvrdilo během prudšího deště a větru,” řekl Sušanka. Všech sedm chovaných zubrů se podle něho drželo jen v přilehlém lese. Najít se je podařilo ve spolupráci s městskou policí a díky dvěma majitelům dronů, kteří pomáhali zubry najít. Pět z nich už se podařilo zahnat za opravený plot, dva jsou ještě venku, o odchyt se snaží ošetřovatelé zoo, znají jejich polohu. “Víme, kde jsou, neměli by nikam dál pokračovat, nemají tendenci utéct, spíš se budou vracet ke svému stádu, kde jsou zvyklí,” řekl Sušanka. (Zdroj: ČTK)

Senát zamítl nový stavební zákon. Poslanci o něm musí znovu hlasovat
Poslanci schválili zákon, Sněmovna, poslanci, parlament,

Sněmovna by měla příští týden znovu hlasovat o návrhu nového stavebního zákona, který má podle vlády zrychlit povolování stavebních projektů. Zákon budí spory například kvůli organizaci stavebních úřadů a Senát jej zamítl. Poslanci opět posoudí například také výši postihů za předjíždění cyklistů v menší než předepsané vzdálenosti. Schůze dolní komory pokračuje od úterního odpoledne. Půjde o poslední jednací týden řádné schůze před takzvanými parlamentními prázdninami.

Ve finále jsou ve Sněmovně novely proti takzvaným energetickým šmejdům a o přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Poslanci by mohli schvalovat také třeba financování dětských skupin, změny v odměnách pěstounů a zrušení kojeneckých ústavů. (Zdroj: ČTK)

Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni znamenající mimořádné riziko
Klíště

 Aktivita klíšťat je dnes v celé republice na pátém, nejvyšším stupni, který znamená mimořádné riziko, uvedli meteorologové ráno na twitteru. Doporučují při pobytu v přírodě používat repelent, vhodně se obléknout a pokud možno se pohybovat po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu je vhodné se důkladně prohlédnout a případně co nejdříve odstranit přisátá klíšťata.

Český hydrometeorologický ústav na svém webu zveřejňuje předpověď aktivity klíštěte pro území České republiky, rozdělenou na jednotlivé okresy. Předpověď vydává každé pondělí a čtvrtek ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. “Aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat v dané lokalitě, která jsou připravena k napadení hostitele. S rostoucí aktivitou klíštěte roste stupeň rizika napadení,” uvádějí autoři stránky. Škála aktivity klíšťat je pětistupňová, v předchozích dnech byla na stupni čtyři, který znamená vysoké riziko. (Zdroj: ČTK)

V sobotu přibylo 159 nakažených koronavirem, reprodukční číslo je nejvyšší od začátku roku
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

V sobotu přibylo v Česku 159 případů nemoci covid-19, to je o 35 víc než před týdnem. Pokračuje tak nárůst nakažených v mezitýdenním srovnání. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie stouplo na téměř 1,35 a je nejvyšší od začátku roku. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale klesl. Ministerstvo zdravotnictví jich nyní eviduje 25, z toho tři ve vážném stavu. V pátek bylo hospitalizovaných pacientů s koronavirem podle aktualizovaných údajů na webu 36, minulou sobotu 27. Za posledních šest dní statistiky dosud neregistrují žádné úmrtí s covidem, v předchozích dnech jen sporadicky.

Epidemická situace je v poslední době kvůli šíření mutace delta znovu riziková. Pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19 proto už nestačí uplynutí tři týdnů od první dávky očkování. Za bezinfekční jsou považovaní lidé až po 14 dnech po dokončeném očkování, tedy nejběžněji po druhé dávce vakcíny, nebo pokud jsou maximálně 180 dní po prodělání nákazy. Jinak se musí prokázat negativním testem. Podle odborníků se nyní šíří nákaza nejvíc mezi mladými lidmi, kteří jsou málo proočkovaní. Očkovat se v Česku mohou lidé od 12 let. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře