Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 4. 7. 2021

Zdravotnictví v příštích letech hrozí nedostatek peněz, možná se tím ale urychlí potřebné systémové změny. Při hromadné nehodě na dálnici D1 na 35. kilometru těsně před uzavírkou ve směru na Prahu zemřel dnes odpoledne řidič kamionu. V ručním přepisování bible pokračují ode dneška poutníci na Velehradě na Uherskohradišťsku. Tři vesnice a jeden městys na Břeclavsku a Hodonínsku teď působí spíše jako jedno velké staveniště. Aplikaci Tečka, pomocí které mohou lidé od konce června prokazovat očkování proti koronaviru či test, si do dnešního rána stáhlo 498.000 lidí. Politické strany: Problémem zdravotnictví je nedostatek zdravotníků a nízká elektronizace. Na Strakonicku se pod jezem na Otavě v sobotu topila žena, která spadla do vody z převrácené kánoe. V Česku v sobotu laboratoře odhalily 124 nových případů koronaviru, minulou sobotu to bylo 67.

Odborníci: Ve zdravotnictví hrozí nedostatek financí, možná urychlí změny
IROP spouští výzvy REACT-EU na oblasti zdravotnictví

Zdravotnictví v příštích letech hrozí nedostatek peněz, možná se tím ale urychlí potřebné systémové změny. V anketě ČTK se na tom shodli odborníci, kteří se tématu dlouhodobě věnují a zástupci odborných komor. Při hodnocení současné vlády většinou chválí začátek mandátu ministra Adama Vojtěcha (za ANO) a jím připravované zákony, další změny ale zastavila epidemie covidu-19.

“Nedostatek peněz bude v důsledku hlavním hybatelem změn ve fungování našeho zdravotnictví,” domnívá se Pavel Vepřek, který působí jako nezávislý konzultant a je autorem publikace Zdravotnictví 2.0. Byl ředitelem Fakultní nemocnice Motol a poradcem ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Je podle něj nutné umožnit vstup soukromých peněz a současně vymezit, na jakou péči je nárok ze základního pojištění. (Zdroj: ČTK)

Hromadná nehoda na D1 na 35. km těsně před uzavírkou si vyžádala jedno úmrtí
Hromadna nehoda na D1 jeden mrtvy

Při hromadné nehodě na dálnici D1 na 35. kilometru těsně před uzavírkou ve směru na Prahu zemřel dnes odpoledne řidič kamionu. V místě těsně před uzavírkou, která trvá dva dny kvůli demolici mostu, se střetly dvě nákladní vozidla, jedno osobní auto a autobus. V úseku před sjezdem na objízdnou trasu se vytvořila kolona, řidič kamionu nedobrzdil a narazil do stojících vozidel. Záchranáři odvezli do nemocnic ke kontrole bez vážnějších zranění dvě děti a dva dospělé. ČTK to řekly policejní mluvčí Lucie Nováková, mluvčí hasičů Vladimíra Kereková a mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Nehoda se stala kilometr před uzavřením dálnice. V úseku mezi 21. kilometrem (exit Mirošovice) a 34. kilometrem (exit Ostředek) nemohou auta projet od sobotního večera. Dnes se před sjezdy na objízdné trasy tvoří kolony. Plánovaná uzavírka kvůli demolici mostu přes dálnici u obce Kaliště potrvá do pondělí večer. Během 48 hodin musí dělníci odstranit tři pole nosné konstrukce a zbourat spodní stavbu včetně základů obou opěr. (Zdroj: ČTK, foto: Blesk.cz)

Poutníci na Velehradě ručně přepisovali bibli, hotovo by mohlo být do pěti let
Velehrad

 V ručním přepisování bible pokračují ode dneška poutníci na Velehradě na Uherskohradišťsku. Takzvaný Velehradský rukopis začal vznikat v roce 2005. Akce je tradiční součástí cyrilometodějských Dnů lidí dobré vůle. Dnes několik desítek prvních zájemců přepsalo konec Druhé knihy Samuelovy, následovala Kniha Soudců a pokud vyjde čas, začne se s Knihou Jozue, řekla dnes ČTK Petra Číhalová z Římskokatolické farnosti Velehrad.

“Lidé píšou většinou kolem tří až čtyř veršů, úryvek je daný. Knihy máme rozepsané, aby návštěvník dostal přímo to, co má psát a nemuselo se hledat, který úsek má psát,” uvedla Číhalová. Loni se přepisování bible na Velehradě nekonalo, kvůli pandemii koronaviru byl program velmi omezený. “Loni byla pauza a možná to teď bude lidem vzácnější, že můžou přepisovat,” uvedla Číhalová. Kvůli covidu pořadatelé omezili počet lidí, kteří mohu v jednu chvíli Bibli přepisovat, počet míst k přepisu se snížil z osmi na čtyři. Lidé se mohou zapojit do dnešních 20:00 a v pondělí od 08:00 do 12:00. (Zdroj: ČTK)

Obce po tornádu připomínaly katastrofický film, teď pomalu vstávají z popela
Uklid po tornadu

První hodiny a dny po tornádu připomínaly obce v Podluží dystopickou krajinu z katastrofického filmu. Pahýly stromů, trosky v ulicích, střešní trámy zlámané jako sirky, auta pomačkaná jako krabičky od cigaret. Díky horečné práci místních a dobrovolníků, hasičů i armády se deset dní po živelní pohromě celkový obraz změnil k lepšímu. Návrat do normálu ale bude dlouhý.

Tři vesnice a jeden městys na Břeclavsku a Hodonínsku teď působí spíše jako jedno velké staveniště. Auta převážející suť, dřevo a stavebniny se prakticky nezastaví, na střechách je pomalu více lidí než v ulicích. Stany a provizorní přístřešky, kde se potkávají dobrovolníci u várnic s jídlem, přátelskou atmosférou trochu připomínají festivalové městečko. (Zdroj: ČTK)

Aplikaci Tečka, která slouží jako průkaz bezinfekčnosti, si stáhlo 498.000 lidí
Aplikace Tecka

Aplikaci Tečka, pomocí které mohou lidé od konce června prokazovat očkování proti koronaviru či test, si do dnešního rána stáhlo 498.000 lidí. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. Potvrzení o bezinfekčnosti musí lidé dokládat při návštěvě některých akcí či při cestování. Aplikace je dostupná od 30. června, nejprve si ji mohli stáhnout majitelé telefonů s operačním systémem od firmy Apple, v podvečer pak byla k dispozici i pro mobilní telefony se systémem Android.

“Appku Tečka, která slouží jako průkaz bezinfekčnosti, si do dnešního rána stáhlo 498 tisíc lidí,” uvedla Chytrá karanténa. Její zástupci vybízejí, aby si aplikaci do mobilních telefonů stáhli další lidé, na jejich twitteru jsou odkazy pro telefony se systémem Android i pro iPhony. (Zdroj: ČTK)

Politické strany: Problémem zdravotnictví je nedostatek zdravotníků a nízká elektronizace
pojistne zdravotniho pojisteni osvc

Většina politických stran, které volební modely favorizují ve sněmovních volbách, považuje za jeden z hlavních problémů tuzemského zdravotnictví nedostatek lékařů a sester a nízkou elektronizaci zdravotnictví. Liší se v názorech na to, jak dostat do systému více peněz. Vyplývá to z ankety ČTK. Všechny strany, které ČTK oslovila, zmiňují mezi hlavními problémy dlouhodobý nedostatek lékařů a sester nebo jejich nerovnoměrné rozmístění v regionech. V návrzích, jak to řešit, se už ale liší.

Vládní ANO, které nyní má ministra zdravotnictví, vidí cestu v dotacích na vznik a udržení ordinací v regionech, navýšení počtu mediků na školách, dobrých nástupních podmínkách i kampaních, které mají motivovat ke studiu na zdravotnických školách. Podle Pirátů a STAN by se mělo změnit vzdělávání mladých lékařů tak, aby zbytečně neodcházeli. Úhrady pojišťoven by podle nich měly podporovat regionální dostupnost. Také podle poslance Jiřího Běhounka (za ČSSD), který vidí problém v nedostatku zdravotnické péče na periferii, je řešením úprava motivace a financování péče v regionech a také omezení smluv poskytovatelů s pojišťovnami v aglomeracích. Hnutí Přísaha chce otevřít diskuzi o rezidenčních místech, která by zajistila obsazení v regionech a specializacích. Cestu vidí i ve zlepšení pracovních podmínek pro zdravotníky. (Zdroj: ČTK)

Na Otavě se pod jezem topila žena z převrácené kánoe, skončila v nemocnici
Vodaci na Otave

Na Strakonicku se pod jezem na Otavě v sobotu topila žena, která spadla do vody z převrácené kánoe. Na břeh jí dostali další vodáci. Oživit se ženu podařilo po déle než dvaceti minutách. Záchranáři ji převezli k dalšímu ošetření do nemocnice. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Loď, na níž jely dvě ženy, se převrátila v sobotu odpoledne na štěkeňském jezu. Podle policie kánoe pravděpodobně najela bokem na průjezd takzvanou šlajsnou. Jedna žena vyplavala sama, druhá zůstala pod jezem. Další vodáci ji po pár minutách dostali na břeh a začali provádět resuscitaci, v jíž je vystřídali záchranáři. (Zdroj: ČTK)

V sobotu přibylo skoro dvakrát víc případů než před týdnem, bylo ale i víc testů
očkování proti covidu, nežádoucí účinky

V Česku v sobotu laboratoře odhalily 124 nových případů koronaviru, minulou sobotu to bylo 67. V mezitýdenním srovnání stoupl ale také výrazně počet testů, laboratoře jich provedly zhruba o 21.000 více. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů přibližně devět nakažených, incidence se proti pátku zvýšila o desetiny. Nepatrně stouplo také reprodukční číslo, dosahuje 1,3 a zůstává nejvyšší od začátku ledna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Vyšší sobotní nárůst evidovalo ministerstvo naposledy před měsícem, kdy 5. června testy potvrdily 152 nakažených. V mezitýdenním srovnání počty nakažených rostly v tomto týdnu každý den. V pondělí testy odhalily o třetinu víc případů než před týdnem, v úterý pak téměř o polovinu, stejně jako ve středu. Ve čtvrtek činil nárůst zhruba dvě třetiny a v pátek asi pětinu. Za celý týden od pondělí do soboty přibylo téměř 900 nových případů koronaviru, ve stejném období v minulém týdnu to bylo 630. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře