Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 6. 6. 2021

V centru Prahy skupina příznivců Chcípl PES demonstrovala proti vládě
Demonstrace v Praze Chcipl PES

Na pražském Václavském náměstí se po 14:00 uskutečnila protivládní demonstrace hnutí Otevřeme Česko-Chcípl PES. Organizátoři kritizovali především opatření, která vláda zavedla kvůli šíření covidu-19. Akce se účastnila asi stovka příznivců hnutí a dohlížely na ni desítky policistů. Skončila krátce před 16:00 hodinou.

Účastníci měli transparenty s nápisy Školy bez roušek, Stop covid pasům či Stop covidové totalitě. Předseda hnutí Jakub Olbert kritizoval mimo jiné to, že vláda vydávala opatření, která později zrušil Nejvyšší správní soud (NSS) kvůli nezákonnosti. Týkala se například plošného uzavírání škol či restaurací. Místopředseda hnutí Jiří Janeček řekl, že chystají další demonstraci na středu. Měla by se konat od devíti hodin na Malostranském náměstí.

Během akce policisté podle mluvčí pražské policie Violety Siřišťové zajistili jednu osobu pro neuposlechnutí výzvy, jinak se demonstrace obešla bez narušení veřejného pořádku. Policie opakovaně organizátory upozornila na nutnost používat ochranu úst a nosu. (Zdroj: ČTK)

Babiš žádá Slovensko o uznávání českých testů na covid-19
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal slovenského premiéra Eduarda Hegera o uznávání českých testů na nemoc covid-19 při cestování na Slovensko. Český premiér to uvedl v příspěvku na youtube. Lidé cestující z Česka na Slovensko si musí nechat provést test až na Slovensku. I při cestě do ČR ze Slovenska byl však zatím nutný další český potvrzovací test. Lidé cestující ze Slovenska do Česka sice mohli podstoupit jako podmínku pro vstup do země jeden test ještě na Slovensku před cestou, ale následně si museli stejně nechat udělat další test na covid-19 v Česku. Až v pondělí 7. června se Slovensko přesune do mírnější kategorie, kdy není povinný druhý test po příjezdu do ČR.

“Já jsem ráno psal slovenskému premiérovi, aby zkrátka změnili stanovisko, kde na Slovensku pro naše lidi neuznávají naše PCR testy,” řekl Babiš. “To je špatně. My to uznáváme pro návštěvu Slováků u nás a doufejme, že Slovensko změní svoji pozici,” dodal. (Zdroj: ČTK)

V Bánově je v MŠ a ZŠ 28 nakažených covidem, potvrzena byla britská mutace
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

V Bánově na Uherskohradišťsku jsou v mateřské a základní škole ohniska nákazy covidem-19. Nakažených je 28, potvrzena byla britská mutace. Od pondělí bude v obci Bánov nadále uzavřena mateřská škola, v základní škole bude v pondělí a úterý platit ředitelské volno, sdělila ČTK v tiskové zprávě mluvčí kraje Soňa Ličková.

Bánov má přes 2000 obyvatel. V mateřské škole bylo potvrzeno 17 nakažených. V základní škole, která je spádovou pro děti z obcí Bánov, Suchá Loz i Bystřice pod Lopeníkem, bylo k dnešnímu dni potvrzeno onemocnění covid-19 u 11 lidí. Krajská hygienická stanice Zlínského kraje zavedla ihned po prvním potvrzeném případu protiepidemická opatření a byly vytrasovány rizikové kontakty. (Zdroj: ČTK)

Ve zlínské zoo se narodilo první mládě slona afrického v ČR, je to sameček
Slon africky zoo zlin

Ve zlínské zoologické zahradě se dnes ráno narodilo první mládě slona afrického v Česku. Je to sameček, je zdravý, vitální, slonice Kali je také v pořádku, řekla ČTK mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

“Dlouho očekávané první mládě slona afrického v České republice se narodilo dnes v 07:30. Podle všech pozorování chovatelů i zbývající dvě slonice bez problémů přijaly nového člena a fungují jako sehraná rodina,” uvedla mluvčí.

První hodiny života malého slůněte patří podle ní k těm nejdůležitějším. “Chceme proto celé skupině dopřát maximální klid, z tohoto důvodu jsme uzavřeli pavilon a také okolí venkovního výběhu,” uvedla mluvčí. Další informace zveřejní zahrada v pondělí. (Zdroj: ČTK)

Volební průzkum: Obě koalice podle Kantaru dál vedou nad ANO, uspěla by i Přísaha
Volební průzkum.

Volby do Sněmovny by v květnu vyhrála koalice Pirátů a STAN s 26 procenty před koalicí Spolu s 21,5 procenta. Vládní ANO by podle volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi bylo podobně jako v dubnu třetí s 20 procenty.

Do Sněmovny by se dostalo spolu s SPD (deset procent) a KSČM (5,5 procenta) nově ještě hnutí Přísaha, které vede bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. V porovnání s dubnovým šetřením získalo o 2,5 procentního bodu navíc. “Sbírá voliče především hnutí ANO a SPD, mezi nevoliči a částečně i mezi Piráty,” uvedl v Otázkách Václava Moravce k posunu analytik Kantaru Ondřej Ryboň. Vládní ČSSD by podobně jako podle dubnového šetření skončila mimo dolní komoru se třemi procenty. (Zdroj: ČTK)

V sobotu byl nárůst případů covidu nejnižší za tento den od srpna
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

V sobotu v Česku přibylo 152 případů nemoci covid-19, což je nejméně za sobotu od loňského 1. srpna. Nárůst byl téměř o třetinu nižší než minulý týden v sobotu. Ubylo však také oproti předchozí sobotě testů na covid-19, a to skoro o čtvrtinu. Podíl potvrzených případů nákazy na počtu preventivně a plošně prováděných testů, které tvoří většinu všech testů, tak stoupl z 0,06 procenta na 0,11 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje asi 1,66 milionu potvrzených případů covidu-19. V zemi zemřelo za celou epidemii 30.159 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17.000. I denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních dnech jsou už v řádu jednotek. (Zdroj: ČTK)

Vláda začne projednávat návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 390 mld. Kč
Andrej Babiš, Agrofert, Vláda, peníze

Vláda v pondělí začne projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok, který ministerstvo financí představilo se schodkem 390 miliard korun. Prioritami rozpočtu jsou podle ministerstva financí úspory na provozu státu včetně propuštění úředníků, investice za 189 miliard korun, růst důchodů o 758 Kč, zachování nižšího patnáctiprocentního zdanění zaměstnanců, zvýšení slevy na poplatníka o 3000 Kč, navýšení počtu pedagogů o 3159, policistů o 1000 a vojáků o 550 nebo zmrazením platů státních zaměstnanců.

Letos je schválen schodek 500 miliard korun a loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun. Schválit a předložit Sněmovně návrh kabinet musí do konce září. (Zdroj: ČTK)

Nemocnicím pomohla loni dopady covidu vyřešit kompenzační vyhláška
Kapacita nemocnic je v některých regionech vyčerpána

Hospodaření většiny nemocnic v Česku, které si prošly epidemií koronaviru, skončilo loni v zisku. Negativní dopady, především pokles produkce, pomohla vyřešit kompenzační úhradová vyhláška za léčené pacienty s covidem. V odhadech pro letošní rok jsou zástupci nemocnic opatrnější. Výpadky necovidové péče jsou od počátku roku velké a nemocnice zatím nevědí, zda bude i letos schválena kompenzační úhradová vyhláška a jaké parametry bude mít. Některé nemocnice přistoupily kvůli pandemii i ke stavebním úpravám, řada hlásí vzrůstající zájem o zdravotnické obory. Vyplývá to z ankety ČTK.

I pro pražské nemocnice znamenala pandemie velkou zátěž, ale finančně i personálně jsou stabilizované. Některá zařízení evidují ztráty, ale existenčně je to podle jejich představitelů neohrozí. “Jsme aktuálně v dobré finanční kondici, protože zálohy od zdravotních pojišťoven chodí v dostatečné výši,” uvedla mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Marie Heřmánková. (Zdroj: ČTK)

Ministerstvo zatím nezkrátí intervaly mezi dávkami vakcín
očkování, vakcíny

Ministerstvo zdravotnictví zatím nezkrátí intervaly mezi první a druhou dávkou vakcín proti covidu-19 na původní tři či čtyři týdny. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová Radiožurnálu sdělila, že o zkracování intervalů se debatuje, změna ale v současnosti není na stole. Napsal to server iRozhlas.cz. Zkrácení intervalů doporučili odborníci. Podle nich je potřeba, aby lidé v souvislosti s výskytem indické mutace měli co nejdříve plnou ochranu proti nákaze.

Ministerstvo zdravotnictví intervaly u vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna na konci března prodloužilo na 42 dní. Do té doby se očkovalo Pfizerem po 21 dnech a Modernou po 28 dnech. Důvodem byl především nedostatek vakcín a snaha podat co největšímu množství lidí alespoň první dávku očkování. Opětovné zkrácení v poslední době navrhoval například epidemiolog Petr Smejkal, podle serveru také Česká vakcinologická společnost a klinická skupina, která je poradním orgánem ministerstva zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře