Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 7. 7. 2021

Poslanec Lubomír Volný (dříve SPD) byl dnes opět vykázán z jednacího sálu Sněmovny. Po tornádu se bude bourat 185 domů! Ubytování potřebuje 24 rodin. V úterý přibylo v Česku 107 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 50 méně než minulý týden. Několik stovek lidí demonstruje dnes na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením. : V celé zemi hrozí silné bouřky s krupobitím! Desítky lidí si dnes v Havířově připomněly 60. výročí nejtragičtějšího poválečného důlního neštěstí v Česku, při kterém v Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Sněmovna schválila elektronizaci zdravotnictví nebo rozšíření pravomocí NKÚ. Prezident Miloš Zeman chce příští rok navštívit Čínu. Předseda opozičních lidovců Marian Jurečka chce snížit důchody exponentům komunistického režimu v Československu. Zastavování bezvýsledných exekucí začne v roce 2023. Lidé v karanténě budou moct volit ve sněmovních volbách.

Poslanec Lubomír Volný byl vyveden ze Sněmovny
Dostaneš flákanec! Bitka mezi poslanci. Poslanec Lubomír Volný, Volný blok, SPD,

Poslanec Lubomír Volný (dříve SPD) byl dnes opět vykázán z jednacího sálu Sněmovny. Odmítal opustit řečnický pult, i když ve vyhrazených pěti minutách neřekl nic k projednávanému zákonu o hlasování v karanténě při říjnových volbách do dolní komory. Ze sálu jej vyvedla policejní ochranná služba bez přítomnosti kamer.

Volného, který si k řečnickému pultu sedl na židli, vykázal z jednacího sálu Vondráček (ANO). “Už to samotné sezení je pohrdání Sněmovnou. Pane kolego, blokujete rečniště. Myslím, že se dopouštíte chování, za které vám náleží napomenutí,” uvedl Vondráček. Poslanec na výzvu předsedy Sněmovny nijak nereagoval, Vondráček proto Volného vykázal ze sálu do konce jednacího dne. Volný, jehož stoupenci dnes před Sněmovnou od rána demonstrují, po vyvedení odešel přes kuloáry a pravděpodobně zamířil do své sněmovní kanceláře. Před novináři si postěžoval na to, že mu podle něho bylo odebráno právo vyjádřit názor. Vystoupení bylo omezeno na pět minut. “Tak to už žijeme dávno, daleko za komunismem a za Hitlerem,” komentoval to zadýchaným hlasem Volný. Uvedl, že se s policisty přetahoval. Řekl, že jich bylo pět. (Zdroj: ČTK)

Lidé v karanténě budou moct volit ve sněmovních volbách
volby, politické strany, koalice

Voliči, kteří budou na podzim v karanténě kvůli koronaviru, si budou moci vybrat poslance v říjnových volbách. Hlasovat budou podobně jako při loňských krajských a senátních volbách například do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích. Sněmovna dnes tuto vládní úpravu volebních pravidel schválila drtivou většinou. Senát svůj očekávaný nutný souhlas dodá za dva týdny.

Zákon bude využit v případě, bude-li v Česku kvůli covidu-19 k 15. září platit nadále pandemický stav, případně pokud bude k uvedenému datu vyhlášen nouzový stav. Ministerstvo vnitra normu předložilo poté, co ji předjednalo se zástupci parlamentních stran. (Zdroj: ČTK)

Exekuce: Zastavování bezvýsledných exekucí začne v roce 2023
novela exekučního zákona

Zastavování dlouhodobých bezvýsledných exekucí bude moci začít v roce 2023. Rozhodla o tom dnes Sněmovna. Hlasy 162 ze 169 přítomných poslanců schválila novelu exekučního řádu se senátními úpravami. Částečně se omezí zabavování movitých věcí, změní se navíc pořadí splácení dluhu. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Například povinná záloha věřitele při zahájení exekuce na její náklady ani místní příslušnost exekutorů navzdory snahám části zákonodárců zavedena nebude.

Předloha předpokládá šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor bezvýslednou exekuci při splnění určitých podmínek zastavil. Bezvýsledná exekuce by se mohla ještě dvakrát prodloužit, mohla by trvat nejdéle 12 let. Senát prosadil částečnou zpětnou platnost lhůt. Nynější šestileté a delší exekuce by se tak mohly zastavovat v roce 2023, tedy rok po účinnosti novely. Ve sněmovní verzi by to bylo o pět let později. (Zdroj a více informací: ČTK)

Po tornádu se bude bourat 185 domů! Ubytování potřebuje 24 rodin
Tornádo, náhrady, program Živel, pojištění, bourání domů

Z obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, kterými téměř před dvěma týdny prošla bouře s tornádem, bude dlouhodobější ubytování potřebovat 24 rodin. Ke zbourání je v oblasti určeno 185 domů s narušenou statikou. Některé budovy lidé strhli sami, o desítky demolic se starají hasiči. Vláda upravila podmínky státní podpory pro lidi zasažené tornádem tak, aby se dotace nesnižovala o dary z veřejných sbírek a celou náhradu od pojišťoven.

Pojišťovny evidují z bouřek v předminulém týdnu 26.900 škod za 3,841 miliardy korun. Celkem odhadují 36.000 škod za 5,1 miliardy Kč, oznámila Česká asociace pojišťoven. Klientům zatím pojišťovny vyplatily 436 milionů korun. Vedle náhrad od pojišťoven mohou lidé požádat o peníze z programu Živel, který vznikl na pomoc lidem na jižní Moravě a Lounsku, kudy 24. června také prošla silná bouře. Zasažené domácnosti mohou získat na bydlení dotaci až dva miliony korun a další tři miliony ze zvýhodněného úvěru. (Zdroj: ČTK)

Poslanec Jurečka (SPOLU / KDU-ČSL) navrhuje snížit důchody exponentům komunistického režimu
Marian Jurecka KDU CSL

Předseda opozičních lidovců Marian Jurečka chce snížit důchody exponentům komunistického režimu v Československu. Lidem, kteří působili ve stanovených funkcích, například ve vládě, v ústředním výboru Komunistické strany Československa nebo ve zpravodajských službách, by se tato doba nezapočítávala do důchodu jako takzvaná doba pojištění. Jurečka to dnes uvedl na svém twitterovém účtu. Návrh předložil ve Sněmovně jako pozměňovací návrh k vládní předloze, která přidává důchodcům od příštího ledna 300 korun nad zákonnou valorizaci.

Jurečka ke zdůvodnění svého návrhu uvádí, že osoby, které se podílely na perzekuci občanů nebo na potlačování lidských práv, například straničtí pracovníci nebo pracovníci bezpečnostních složek, byly za své služby nadprůměrně odměňovány. Šlo nejen o nadprůměrné platy, ale i o sociální výhody pro ně a rodinné příslušníky nebo o záruky vyšších starobních i výsluhových důchodů. Tato privilegia jsou však podle něj nezasloužená, nespravedlivá a nemorální. (Zdroj: ČTK)

Prezident Miloš Zeman chce příští rok navštívit Čínu
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman v roce 2022 navštíví Čínu. Pražský hrad to oznámil po dnešním Zemanově telefonátu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Hovořili spolu také o ekonomické spolupráci. Si Ťin-pching podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka považuje ČR za klíčového partnera v rámci Evropské unie. Vyjádřil také Česku solidaritu v souvislosti s nedávným tornádem. Agentura Nová Čína si ve své zprávě o rozhovoru prezidentů všimla mimo jiné Zemanova blahopřání ke 100. výročí založení Komunistické strany Číny a přání úspěchů Číně pod vedením Sia.

Telefonát se podle Hradu uskutečnil z iniciativy čínského prezidenta. “Prezident ČLR vyjádřil solidaritu s Českou republikou a jejími občany v souvislosti s nedávným zničujícím tornádem,” uvedl k rozhovoru české a čínské hlavy státu Ovčáček. Tématem rozhovoru byly také konkrétní aktivity při rozšiřování ekonomické spolupráce mezi oběma státy. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna schválila elektronizaci zdravotnictví nebo rozšíření pravomocí NKÚ
Sněmovna, poslanci, parlament,

Kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by se mohly rozšířit například na hospodaření statutárních měst, krajů, Českou televizi i Český rozhlas, státní podniky nebo státní fondy. Kontrolovat by mohl i zdravotní pojišťovny. Počítá s tím novela zákona o NKÚ, kterou dnes schválila Sněmovna a odeslala ji do Senátu. Novela navazuje na loni schválenou novelu ústavy, která měla rozšíření pravomocí umožnit. Dnes schválený zákon o NKÚ měl nové pravomoci upřesnit. Poslanci ale loni v únoru jeho projednávání těsně před závěrečným hlasováním přerušili do doby, než Senát projedná změnu ústavy.

Opozice neprosadila ve Sněmovně projednání odškodnění obětí tornáda na Moravě ani debatu o pandemického stavu a jeho aktuálních podmínkách. Sněmovna schválila návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

 V Havířově si dnes připomněly 60. výročí neštěstí v Dole Dukla
Tragedie na dole Dukla Dukla 61 Havirov

Desítky lidí si dnes v Havířově připomněly 60. výročí nejtragičtějšího poválečného důlního neštěstí v Česku, při kterém v Dole Dukla zahynulo 108 horníků. Pamětníci události, příbuzní zemřelých, bývalí horníci, zástupci města i těžební společnosti OKD se sešli u památníku se jmény všech obětí na hřbitově v Šumbarku, poté pietní akt pokračoval ve smuteční síni.

Požár v Dole Dukla vypukl, když procházející horník nevědomky spustil dopravník, aniž si toho někdo všiml. Gumový pás běžel naprázdno, třením vzplál a od něj se vznítila i dřevěná výztuž. Požár dlouho nikdo nezaregistroval nebo nepátral po příčině zápachu, a když dostal dispečer hlášení o hustém kouři, bylo už pozdě. Oheň se rychle šířil a uzavíral lidem ústupové cesty. O život přišlo 108 lidí, nejmladšímu nebylo ani 17 let, nejstaršímu bylo 56. Zůstalo po nich 63 vdov, 107 sirotků a ještě šest dětí se narodilo po smrti svých otců. (Zdroj: ČTK) O tragédii na dole Dukla byl natočen dvoudílný film DUKLA 61 – ZDE

Počasí: V celé zemi hrozí silné bouřky s krupobitím!
Silné bouřky

Ve čtvrtek teploty na Moravě překročí 34 stupňů Celsia, ojediněle může teploměr na jihovýchodě země ukázat až 37 stupňů. V několika regionech Pardubického kraje a Kraje Vysočina budou teploty stoupat nad 31 stupňů. Naopak na západě země budou maxima jen něco přes 20 stupňů Celsia. Kvůli horkému a suchému počasí v posledních dnech platí ve čtyřech moravských krajích také varování před vznikem požárů. V celé republice se mohou od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána vyskytnout bouřky s přívalovým deštěm, nárazovým větrem a krupobitím.

Jen v Karlovarském a Ústeckém kraji budou mít podle aktuální výstrahy meteorologů bouřky mírnější průběh, ve zbytku země budou nebezpečnější s přívalovými srážkami ojediněle kolem 50 milimetrů, kroupami větších rozměrů a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině. (Zdroj: ČTK)

V Praze na Malostranském náměstí proběhla demonstrace odpůrců covidových opatření
Demonstrace proti covidovym opatrenim

Několik stovek lidí demonstruje dnes na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením. Protestují například proti takzvaným covidovým certifikátům. Protest pořádá mimo jiné Volný blok, podle facebookové události ale také iniciativa Vraťme děti do školy.

Odpoledne jeden z účastníků shromáždění zablokoval dopravu, nereagoval na výzvy policistů, policie ho proto zadržela. Desítky lidí při jeho zadržení zaútočily na policisty, pořádek zjednali těžkooděnci. Kolem 15:00 bylo podle policie na místě 400 až 500 lidí. ČTK to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. (Zdroj: ČTK)

V Česku přibylo 107 nových případů covidu
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

V úterý přibylo v Česku 107 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 50 méně než minulý týden. Bilanci ale ovlivnil státní svátek, ve volných dnech se méně testuje. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo na 1,08. Je nejnižší za osm dní. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden méně než devět nakažených, číslo druhým dnem klesá. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od začátku epidemie se v České republice koronavirus prokázal u 1,668.277 lidí. Dosud se vyléčilo 1,636.543 z nich. S covidem-19 naopak v zemi zemřelo 30.311 lidí. Počet obětí se ale v poslední době výrazně snížil. Za uplynulých sedm dní zemřeli s nákazou tři lidé, dosud poslední oběť připadá na pátek. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře