Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 9. 6. 2021

Ve věku 68 let zemřela herečka Libuše Šafránková
Zemřela  herečka Libuše Šafránková

Ve věku 68 let zemřela filmová a divadelní herečka Libuše Šafránková. S odvoláním na jejího syna Josefa Abrháma mladšího to oznámil server CNN Prima News. Oblíbená herečka se zřejmě nejvíce proslavila titulní rolí z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku, mnozí také mají v paměti její Barunku v televizním přepisu Babičky Boženy Němcové z počátku 70. let. Hrála v mnoha dalších pohádkách princezny, známé jsou ale také její další role půvabných mladých žen i starostlivých maminek. Byla také dlouholetou členkou pražského Činoherního klubu.

K nejznámějším filmům, ve kterých hrála, patří Třetí princ, Princ a večernice, Vrchní, prchni! nebo Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Na filmovém plátně se objevila například i v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja, za který získala Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon, či v přepisu knihy Michala Viewegha Báječná léta pod psa, kde ztvárnila složitý charakter v časovém rozmezí 30 let. “Vždycky se jí říkalo Libuška, nikdy Libuše, protože to byla tak milá holka, že se to prostě jinak říct nedalo. Libuška byla neskutečně nadaná herečka, můžete na ni vzpomínat tak, že vás dojala, nebo že vás rozesmála, protože ona dokonale plnila oba tyto úkoly,” řekl dnes ČTK její herecký kolega a scenárista Zdeněk Svěrák.  (Zdroj: ČTK)

Epidemie v ČR dál ustupuje, počet očkovacích dávek překročil šest milionů
očkování, vakcíny

Epidemie koronaviru je v Česku dále na ústupu. Testy v úterý potvrdily 384 případů nákazy, což je o 94 méně než před týdnem a zároveň nejnižší úterní přírůstek od konce srpna. Dál klesá také incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů méně než 20 nakažených. Nad 25 je tento ukazatel v Jihočeském a Libereckém kraji. Očkování proti covidu v úterý dostalo přes 111.000 lidí, počet podaných dávek tak překročil šest milionů. Dokončené očkování má 17,3 procenta obyvatel Česka, celkem se očkování účastní 49 procent lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Úterních 111.024 dávek očkování proti covidu-19 bylo zhruba o 7300 víc než před týdnem. Více než 110.000 dávek za den zdravotníci v Česku rozdali zatím pětkrát. Očkovacích dávek bylo dosud v Česku aplikováno 6,099.710, u většiny používaných vakcín jsou k plnému naočkování potřeba dvě dávky. Dokončené očkování má 1,852.757 lidí, což je 17,3 procenta z 10,7 milionu obyvatel Česka. Z populace 16+ to představuje 20,9 procenta. (Zdroj: ČTK)

Další vývoj epidemie je podle Duška třeba sledovat po okresech
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Další vývoj epidemie covidu je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška třeba sledovat po okresech či obcích. V rozhovoru s ČTK a ČT řekl, že nejhorší je aktuálně situace na Českokrumlovsku, Českobudějovicku, Prachaticku a Klatovsku, kde má epidemie stále růstovou tendenci.

Ministerstvo zdravotnictví každý den zveřejňuje pro každý kraj a okres desítky údajů, které ÚZIS sleduje. Kromě počtu nových případů na 100.000 obyvatel za týden nebo 14 dní také například pozitivní případy mezi seniory nebo relativní pozitivitu testů. Rozdíly mezi regiony jsou v současné době podle Duška zásadní. Zatímco Jihočeský kraj má v současné době 37,8 nových případů za sedm dní na 100.000 obyvatel, Karlovarský kraj hlásí 4,8. Průměr na republiku je tak 19,7. (Zdroj: ČTK)

ČR odsuzuje metody Lukašenkova režimu, podpoří evropské sankce
Česko pomůže běloruským zdravotníkům pronásledovaným režimem A. Lukašenka

Česká republika jednoznačně odsuzuje metody režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, které nepatří do Evropy 21. století. Na twitteru to po setkání s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Poznamenal, že Česko podpoří evropské sankce proti režimu.

Běloruská opozice má podle ministra dlouhodobě silnou podporu České republiky. “Nepřijatelné jsou zejména zákroky represivních složek proti běloruským občanům a zatýkání nepohodlných lidí. Za všech okolností budeme podporovat svobodu projevu, shromažďování a rovnou politickou soutěž ve světě,” poznamenal Kulhánek v tiskové zprávě. (Zdroj: ČTK)

Předlohu k vydávání covidových certifikátů Sněmovna opět neprojednala
covid pas

Sněmovna dnes odmítla schvalovat vládní předlohu o vydávání covidových certifikátů navzdory naléhání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) zrychleně ve stavu legislativní nouze. Podle většiny opozice je novela nadbytečná, část poslanců v čele s SPD takzvané covidové pasy zcela odmítá. Podle ministerstva zdravotnictví je uzákonění vydávání certifikátů nezbytné kvůli evropskému nařízení o zavedení Digitálního zeleného certifikátu, který má usnadnit od července cestování mezi členskými státy.

Pro projednání předlohy ve stavu legislativní nouze hlasovalo 58 poslanců ANO a ČSSD ze 135 přítomných zákonodárců. Verdikt znamenal, že se mimořádná schůze k předloze nekonala. Sněmovna by novelu vzhledem k zákonným lhůtám nemohla začít projednávat ani standardně v úvodním kole. Vojtěch uvedl, že nyní se certifikáty o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělaném onemocnění vydávají na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Varoval, že soud by je mohl zrušit. “Nemohu tady zaručit, že systém, jak je nastaven, bude bez zákonné opory dlouhodobě fungovat,” zdůraznil ministr. (Zdroj: ČTK)

V Praze demonstrovali stovky lidí proti opatřením a covidovým certifikátům (Covid pas)
Demonstrace proti covidovym certifikatum Chcipl PES Volny blok

Stovky lidí od rána demonstrovalo na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením a covidovým certifikátům. Protesty pořádalo hnutí Chcípl PES a Volný blok. Okolo náměstí zároveň projížděla troubící auta s českými vlaječkami, některé tramvaje musely kvůli provozu na chvíli zastavit.

Protestující měli zejména vlajky, někteří transparenty upozorňující například na to, že kvůli koronaviru byly dlouho zavřené školy. Zazněly česká i slovenská hymna. Demonstraci přihlíželo desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Zhruba v 15:30 sledovalo poměrně plné Malostranské náměstí projekci jednání Sněmovny, která se zabývá právě novelou zákona o ochraně veřejného zdraví, jež by měla stanovit právní rámec pro vydávání certifikátů. Při vystoupení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) lidé volali “Hanba!” (Zdroj: ČTK)

Při nehodě auta na D11 na Kolínsku zemřeli dva lidé, pět je zraněných
Tragická autonehoda

Při nehodě auta na dálnici D11 na kilometru 58,5 ve směru na Hradec Králové zemřeli odpoledne dva lidé, dalších pět lidí je zraněných. Na místě, nedaleko Žiželic na Kolínsku, zasahovaly dva vrtulníky záchranářů, řekly ČTK mluvčí policie Michaela Richterová a hasičů Tereza Fliegerová. Na místě podle mluvčí záchranářů Petry Homolové zemřel muž a dítě.

Podle Homolové odvezl jeden vrtulník další dítě do královéhradecké nemocnice, v Hradci skončila také těžce zraněná žena, kterou do nemocnice rovněž převezl vrtulník. Další ženu s těžkým zraněním záchranáři odvezli do pražské střešovické nemocnice, dva muži s lehkým zraněním jsou v péči královéhradecké a pražské vinohradské nemocnice. (Zdroj: ČTK)

Někteří poslanci se vyslovili pro změnu vymezení trestného činu znásilnění
Sněmovna, poslanci, parlament,

Někteří poslanci se vyslovili pro změnu vymezení trestného činu znásilnění. K tématu se v červenci uskuteční podle místopředsedy ústavně-právního výboru Jakuba Michálka (Piráti) seminář. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se v sněmovní debatě postavila proti zpřísňování trestů za sexuální násilí. Mimořádnou schůzi vyvolala skupina poslanců v čele s Barborou Kořanovou (ANO) i v souvislosti s kauzou nyní již bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho.

Zvýšení trestních sazeb podle Benešové nic neřeší, je podle ní potřeba věnovat se prevenci a pracovat s poškozenými. Znásilnění je sice podle ministryně závažný trestný čin, varovala ale před hysterií. “Není dán důvod, aby se zvyšovaly trestní sazby. Patříme k přísnějším státům,” řekla Benešová. Zvyšování sazeb obecně jde podle ní proti moderním trendům trestní politiky. “Patříme ke státům s největším počtem vězněných osob,” dodala. (Zdroj: ČTK)

Podané ruce: Protilátky na covid mohou po očkování u seniorů rychle klesat
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Hladina protilátek po očkování proti nemoci covid-19 může u starší generace rychle klesat. Novinářům to dnes řekl Jindřich Vobořil, ředitel společnosti Podané ruce, která provádí testování na výstavišti a má očkovací centrum v Janáčkově divadle. Výsledky vyplývají z testování více než 250 očkovaných. U 50 testovaných ve věku nad 65 let u 14 procent klesly protilátky po čtyřech měsících pod hranici pozitivity. Společnost chce vyvolat diskusi o třetí dávce vakcíny.

Test se uskutečnil v dubnu a květnu, zúčastnilo se ho 177 žen a 76 mužů ve věku od 16 do 83 let, kteří byli očkovaní vakcínami Pfizer a Moderna. Lidé byli 14 až 132 dní po druhé dávce očkování. Po měsíci mělo protilátky kolem 93 procent lidí, sedm procent je nemělo. Po čtvrtém měsíci mělo protilátky už jen 78 procent lidí. U 14 procent z 50 lidí ve věku nad 65 let klesly protilátky po čtyřech měsících pod hranici pozitivity. “Také zahraniční studie ukazují, že protilátky mohou po očkování rychle klesat obzvlášť u lidí, kteří toto onemocnění ještě neprodělali a jsou staršího věku,” uvedl Vobořil. (Zdroj: ČTK)

Regulace sportu, koupališť a wellness byla nezákonná, řekl NSS
Koupaliste a bazeny

Regulace provozu sportovišť, koupališť a wellness zařízení kvůli prevenci šíření koronaviru byla nezákonná, řekl Nejvyšší správní soud (NSS). Zabýval se dubnovým opatřením ministerstva zdravotnictví, podnět mu dalo několik firem, které provozují podobné služby. Ministerstvo náležitě neodůvodnilo konkrétní míru rizika spojeného s nařizovanou regulací ani se nezabývalo její nezbytností, konstatoval soud. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

“NSS nestojí v cestě boji s epidemií, požaduje po odpůrci ‘jen’ naplnění požadavků pandemického zákona, tedy kvalitní odůvodnění přijatých opatření,” uvedla soudkyně Jitka Zavřelová. Odpůrcem bylo v řízení před správním soudem ministerstvo zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

Senát zatím neschopnost Zemana prezidentovat řešit nebude
Prezident Milos Zeman je podle Senatu nezpusobily vykonavat funkci prezidenta

Návrh k neschopnosti Miloše Zemana vykonávat úřad prezidenta Senát na nynější schůzi neprojedná. Nejprve ho mají probrat ústavní komise a ústavně-právní výbor horní komory. Organizační výbor jim na to dal lhůtu do 29. června, oznámila dnes ČTK senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

Ústavní komise se podle jejího předsedy Zdeňka Hraby (STAN) sejde 16. června, návrh chce projednat s ústavními experty. Chce rovněž probrat způsob projednání návrhu na senátní schůzi včetně přizvání Zemana na toto zasedání. Chce také posoudit možnosti následného projednání návrhu ve Sněmovně, uvedl Hraba. Jednání ústavně-právního výboru budou podle jeho předsedy Tomáše Goláně (ODS) předcházet kulaté stoly s ústavními experty. Termín jednání Goláň neuvedl. Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra novinářům řekl, že odklad je nutný kvůli vyjasnění způsobu projednávání návrhu, neboť horní komora dosud podobný podnět neřešila. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře