Děti v Minisčítání potvrdily svoji počítačovou gramotnost, vyplnit online dotazník zvládlo téměř 19 tisíc českých školáků

Nejdůležitější je pro děti rodina. V případě problému jdou za rodiči dvě třetiny školáků. Informace o sexu ale od nich získává jen pětina z nich.

I takové výsledky přinesl naučně-zábavný projekt Českého statistického úřadu Minisčítání. Konalo se po páté a zapojilo se do něj téměř 19 tisíc školáků z celé republiky ve věku 9 až 15 let. 

Ze všeho nejdůležitější je pro děti rodina, vybralo ji 63 % účastníků Minisčítání. S velkým odstupem pak zdraví (13 %) a kamarádi (12 %). Pro starší děti význam rodiny postupně klesá a na důležitosti nabývají kromě zdraví a kamarádů také štěstí, volný čas a peníze. Za rodiči jde v případě problému 82 % desetiletých dětí, ale jen 44 % patnáctiletých. Kamaráda naopak vyhledá 28 % patnáctiletých a 6 % desetiletých. Internet jako hlavní zdroj informací o sexu uvedlo 30 % chlapců a 18 % dívek. Pro dívky jsou nejčastěji zdrojem těchto informací rodiče, uvedlo je 24 % z nich. U chlapců je to o poznání méně, jenom 15 % uvedlo rodiče jako svůj zdroj. Kamarádky a kamarádi poučují 18 % dívek a 16 % chlapců. Žádný zdroj informací o sexu nemá 20 % dívek a 21 % chlapců.

Na internetu a hraním elektronických her tráví děti nejčastěji jednu až tři hodiny denně. Více než pět hodin denně ale těmito činnostmi tráví 15 % všech dětí a dokonce 24 % patnáctiletých. Nejčastěji využívanými sociálními sítěmi jsou Instagram a YouTube, u dívek je dále velmi oblíbený Snapchat, zatímco chlapci více preferují Facebook. Více než dvě pětiny dětí (44 %) přes sociální sítě komunikují s kamarády, 28 % k tomuto účelu využívá SMS nebo WhatsApp a jen 18 % komunikuje osobně. Naopak e-maily a pošta jsou pro mladou generaci téměř mrtvé platformy.

„Děti se během Minisčítání seznamují hravou formou se statistikou a s vyhodnocováním statistických dat. Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se Minisčítání v tomto školním roce stalo také vítaným zpestřením online distanční výuky. A samozřejmě připomenutím nadcházejícího Sčítání lidu, domů a bytů,“ říká předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Kompletní výsledky Minisčítání jsou dostupné na webových stránkách www.miniscitani.cz.  Umožňují srovnávat data mezi jednotlivými kraji a okresy nebo ve vzájemné kombinaci vybraných kritérií. Na závěr Minisčítání byla v každém kraji vylosována jedna třída, která obdrží zajímavé ceny od partnerů projektu – společností Microsoft, LEGO, Albi a nakladatelství CREW. Tři třídy navíc získaly bonusovou cenu od DinoParku. Mediálním partnerem akce je Český rozhlas Rádio Junior.

Zdroj: Český statistický úřad


 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře