Doprava na jižní Moravě po ničivých bouřkách

Silné bouřky a tornádo způsobily dopravní omezení v Jihomoravském kraji. V článku přinášíme aktuální informace a odkazy na důležité informační kanály.

Silnými bouřkami bylo nejvíce postiženo 7 obcí na jihu Moravy. Nejvíce postižené obce jsou Lužice na Hodonínsku, Moravská Nová Ves, Hrušky, Hodonín, Tvrdonice, Mikulčice. Vjezd do obcí je uzavřen Policií České republiky. 

Silniční doprava

Dálnice D2 je již zprovozněna v obou směrech. D1 je celá v provozu v obou směrech včetně nájezdů na dálnici D46 u Vyškova, kde bylo popadané elektrické vedení.

Železniční doprava

Železniční mezinárodní doprava na Slovensko a do Rakouska je v provozu. Provoz vlaků na II. železničním koridoru z Břeclavi do Ostravy a dále do Polska je omezený, vlaky mají zpoždění. 

Obě traťové koleje mezi Břeclaví a Hodonínem jsou neprůchodné, nejponičenější je úsek Moravská Nová Ves – Lužice. ​Mezi Břeclaví a Hodonínem je zavedena náhradní autobusová doprava. Totálně poškozené je trakční vedení, traťové zabezpečovací zařízení včetně návěstidel autobloku, částečně poničené jsou objekty zastávek Hrušky a Lužice. Bouře zdemolovala například i protihlukové stěny a do kolejiště nanesla velké množství trosek z okolí. 

Správa železnic dokončila v průběhu noci na sobotu největší část odklízecích prací na obou traťových kolejích na nejponičenějším úseku mezi Moravskou Novou Vsí a Lužicemi. Nyní zahajuje Správa železnic opravné práce pro zajištění provozu nezávislou trakcí (pomocí dieselových lokomotiv) po první traťové koleji.  Předpokládá částečné obnovení provozu na konci víkendu, informace budou upřesňovány dle postupu prací. Úplný rozsah poškození se ukáže až v průběhu oprav, nelze tedy predikovat přesný termín. Obnovení plného elektrického provozu je otázkou týdnů. 

Obnovit provoz nelze bez dostatečného zabezpečení. Zahájení prací na opravě staničních zabezpečovacích zařízení se předpokládá v neděli. Do jednotlivých stanic se navezly dieselové agregáty. 

Policie České republiky apeluje na občany, aby do postižených obcí nejezdili a nechali prvotní odklízecí a monitorovací práce na složkách Integrovaného záchranného systému.

Důležité odkazy:

Železnice 
Správa železnic –  Grafická prezentace polohy vlaků: https://grapp.spravazeleznic.cz/

Infolinka Správy železnic: 800 21 00 21

Twitter Správy železnic 

Twitter Jiřího Svobody, generálního ředitele Správy železnic

Twitter Českých drah

Silnice
Informační web ŘSD – Dopravniinfo.cz

Asistenční služba ŘSD – 800 280 281

Twitter ŘSD Jihomoravský kraj

Regionální doprava – Integrovaný systém Jihomoravského kraje

Další informace:
Krizová linka Jihomoravského kraje – 800 129 921

Twitter Policie ČR

Twitter Hasičského záchranného sboru

Veřejné sbírky na pomoc obcím na Jižní Moravě

Twitter Jihomoravského kraje

Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře