Dotace 202 milionů korun na rekonstrukci zámku v Kroměříži

Rekonstrukce zámku v Kroměříži byla podpořena dotací 202 milionů korun z IROP.

Integrovaný regionální operační program (IROP) poskytl Kroměříži přes 202 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) na rozsáhlou rekonstrukci Arcibiskupského zámku a podzámecké zahrady. Díky evropským fondům se podařilo zachovat a obnovit nejen samotný zámek, ale také zahradní vodní systémy, které jsou součástí historického komplexu. Evropské fondy podporují kulturní dědictví po celé republice. V letech 2014–2020 to bylo 158 památek a 77 muzeí.

Arcibiskupský zámek zapsaný od roku 1998 na seznamu světového dědictví UNESCO prošel rozsáhlou obnovou. Projekt nesoucí název Dědictví moci, slávy a štědrosti zahrnoval opravu střechy, restaurátorské práce v interiérech, modernizaci bezpečnostních systémů, odbahnění rybníků a zpevnění jejich břehů v podzámecké zahradě.

„Prostřednictvím evropských fondů zpřístupňujeme kulturní dědictví naší země a snažíme se, abychom jej předali dalším generacím v co nejlepším stavu. Díky IROP jsme v letech 2014–2020 podpořili 158 skvostných památek a 77 muzeí. Unikátní barokní památka v Kroměříži je jedním z výborných příkladů tohoto úsilí,“ uvedl ředitel Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.

Zámek kromě přístupných historických sálů návštěvníkům nabízí i bohaté umělecké sbírky. Zájemci se mohou těšit například na Via Magnifica se zámeckou obrazárnou ve druhém patře nebo na klenotnici ve věži. Otevírá se tady možnost objevovat duchovní, kulturní a společenský odkaz. Různorodé prohlídkové okruhy představují nejen architektonický vývoj zámku a bohaté umělecké sbírky, ale i společenský život, který tady probíhal po mnoho staletí.

Podpora kulturního dědictví pokračuje i v aktuálním programovém období 2021–2027. Na kulturu je vyčleněno celkem 7,5 miliardy korun z EFRR. Finanční prostředky pomáhají zachovat historické památky a vytvořit nové kulturní a společenské prostředí pro občany a návštěvníky v regionech.

Zdroj a foto: MMR

, , , , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře