Při výběru dovolené si dobře ověřte pořadatele zájezdu, Dovolenou Češi financují z úspor, nepůjčují si na ni, Při koupi zájezdu buďte opatrní, Začíná turistická sezóna: Přijeďte do ČR, dovolená, cestovní kanceláře,
Letní dovolenou české domácnosti v drtivé většině financují ze svých úspor. Pokud je nemají, kvůli dovolené se nezadlužují a raději nikam nejedou. 

Na dovolenou si někdy půjčilo pět procent domácností a polovina těchto půjček jsou menší částky do 10.000 korun. Vyplývá to z průzkumu pro společnost KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Závěry průzkumu, který byl mezi tisícovkou respondentů, byly velmi podobné jako v předchozím roce.

Částku do 10.000 korun si na dovolenou půjčí spíše muži, u půjček nad 10.000 korun rozdíl mezi muži a ženami není. Na dovolenou si půjčují nejčastěji lidé ve věku 35 až 44 let a trochu častěji i lidé s nižším vzděláním. Nejčastěji si na dovolenou půjčují rodiny se dvěma dětmi, a to zpravidla i vyšší částky. Výrazně více než lidé si nejnižším osobním příjmem si na dovolenou půjčují Češi s osobním příjmem přes 30.000 korun měsíčně.

Na dovolenou si půjčují nejčastěji Češi na rodičovské dovolené a dále zaměstnanci ve státní správě a sociálních službách, následovaní zaměstnanci ve zdravotnictví a školství, vědě a kultuře. Zpravidla jde o částky do 10.000 korun. Půjčky na dovolenou si naopak vůbec neberou lidé zaměstnaní v oboru informačních technologií a telekomunikací, stejně jako pracovníci v zemědělství a lesnictví. Větší náklonnost k půjčkám na dovolenou mají domácnosti, které utratí za zábavu a koníčky deset až 30 procent svého měsíčního rozpočtu.

Po dvou letech cestovních omezení mají letos Češi zájem především o dovolené u moře. Cestovní kanceláře hlásí, že termíny během letních prázdnin jsou prakticky vyprodané. Podle cestovní agentury Invia se průměrná cena dovolené pohybuje okolo 15.000 korun. Do letošních cen dovolených se zatím příliš nepromítla rostoucí inflace, v příštím roce lze ale očekávat ceny vyšší.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře