Premiér Petr Fiala ODS,

Fiala: Z návrhů NERV dá vláda prioritu investicím, trhu práce, stavbě a školství.

Z návrhů k růstu české ekonomiky, které Národní ekonomická rada vlády (NERV) představila v lednu, se chce kabinet přednostně zabývat čtyřmi oblastmi. Jsou jimi investice do dopravní infrastruktury, dále modernizace a reforma trhu práce, rychlejší výstavba například bytů a zkvalitnění regionálního školství. Po dnešním jednání vlády to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

“V tom předcházejícím období jsme zvládli všechny krize a výzvy, kterým byla naše země vystavena, a teď musíme – a na tom pracujeme – zrychlit ekonomický růst tak, aby se dařilo našim firmám, aby rostly příjmy lidí,” uvedl Fiala. “Musíme a chceme využít ten rok a půl do konce volebního období, abychom ještě udělali co nejvíce změn,” doplnil.

Urychlení investic do dopravní infrastruktury chce vláda dosáhnout větším využitím PPP projektů, které spočívají ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Ty se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) hodí k budování vysokorychlostních tratí nebo úseků dálnic.

Formou PPP v ČR doposud vznikala jen dálnice D4. Kupka dnes po jednání kabinetu řekl, že se jeho resort zabývá přípravou dalších šesti důležitých infrastrukturních staveb, například severní části Pražského okruhu, středočeské D3 a D55 na Moravě. “V případě železničních projektů se jedná o jednotlivá ramena vysokorychlostních tratí a rychlých spojení, jednak Moravské brány, rychlých spojení na střední Moravě a také na jižní Moravě,” dodal Kupka.

K dalším prioritám vlády podle Fialy patří reforma dávkového a sociálního systému tak, aby lidi motivovaly k práci, a modernizace zákoníku práce. NERV ve svém materiálu z počátku roku doporučila možnost propuštění bez udání důvodu. Vladimír Horna z ministerstva práce a sociálních věcí na začátku července řekl, že žádný návrh na uzákonění této možnosti neexistuje. Ve výstavbě se pak chce vláda zaměřit i na zkrácení povolovacích lhůt nebo revizi norem tak, aby odpovídaly západním zemím, uvedl premiér.

NERV v materiálu ze začátku letošního roku konstatovala, že Česko už vyčerpalo své komparativní ekonomické výhody a možnosti dynamického hospodářského růstu. Nové příležitosti by měly přinést změny, které rada navrhuje. “Naším cílem bylo přinést zajímavé tipy, které by byly rozpočtově neutrální nebo jejichž náklady by byly velmi nízké. Šlo nám o to politiky inspirovat,” uvedl už dříve ekonom Dominik Stroukal, který v NERV přípravu materiálu koordinoval. NERV zároveň upozornil, že řada opatření je dlouhodobého charakteru a začne přinášet výsledky v horizontu let až desítek let. Celkem 37 návrhů se týká trhu práce, vzdělávání, veřejné správy, bydlení a investic.

Národní ekonomická rada vlády je odborným poradním orgánem kabinetu. Její členové především z řad ekonomů mají navrhovat parametry reforem klíčových veřejných systémů, které mají vliv na veřejné finance a jejich transparentnost.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře