Historickým městem Ústeckého kraje je opět Žatec, Žatec se stal součástí světového dědictví UNESCO, ústecký kraj, zprávy z regionů, zprávy čr

Historickým městem Ústeckého kraje je opět Žatec.

Žatec na Lounsku je poosmé v řadě vítězem krajského kola soutěže Historické město roku, tentokrát za rok 2023. Zvítězil v Ústeckém kraji nad Chomutovem a Kláštercem nad Ohří. Výhra ho posouvá opět do národního kola soutěže, informoval ČTK mluvčí žatecké radnice Tomáš Kassal. Žatec a krajina žateckého chmele se loni staly součástí světového dědictví UNESCO.

Město každoročně přispívá na opravy památkově chráněných objektů i na ostatní budovy v historické části města, včetně infrastruktury. Nemalé částky vkládá také do kulturních akcí spojených s udržováním kulturního dědictví a regionálních tradic.

Žatci se loni po několika letech podařilo dostat na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. O zápis usiloval od roku 2007, kdy byl zapsán na indikativní seznam, tedy národní soupis lokalit, které mají celosvětový význam i ambici stát se památkou s nejvyšším významem. Zápis byl učiněn na druhý pokus poté, co Výbor pro světové dědictví doporučil v roce 2019 nominaci přepracovat a rozšířit o chmelařskou krajinu. Právě tradice žateckého chmele je podle vedení města hlavním důvodem zápisu na Seznam světového dědictví.

První část tvoří krajina s chmelnicemi a vesnicemi Trnovany a Stekník včetně stejnojmenného zámku. Druhou část představuje historické centrum Žatce spolu s jeho průmyslovou čtvrtí z 19. století, ve které je největší koncentrace staveb spojených se zpracováním chmele a obchodováním. Obě části jsou propojené řekou Ohří.

Soutěž Historické město roku, která se koná od roku 1995, vyhlašují Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj. Republikové výsledky budou známy 18. dubna. Loni skončil Žatec společně s Valašským Meziříčím na 2. až 3. místě. Vítězem bylo Vysoké Mýto.

Zdroj: ČTK

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře