Způsoby získání obchodní společnosti. Založení nebo koupě společnosti
Podnikání prostřednictvím společnosti se těší velké oblibě. Není se čemu divit, společnost poskytuje ve srovnání s podnikáním jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) mnoho výhod, které by měl znát a zvážit každý (začínající) podnikatel.

Pokud přemýšlíte o založení vlastní společnosti, měli byste vědět, že kromě založení firmy vlastními silami existují ještě další způsoby, jak obchodní společnosti získat. Můžete si zakoupit tzv. ready made společnosti, a to buď ready made s.r.o. nebo akciovou společnost. Dalším způsobem je tzv. založení společnosti na míru.

Založení společnosti

Přestože na internetu najdete mnoho zaručených návodů, jak si založit společnost, je vhodné seznámit se přímo s příslušnými zákony. Může se totiž stát, že články nebudou aktuální vzhledem ke změně právní úpravy.

Zjednodušeně řečeno, pro založení společnosti je třeba navštívit notáře a nechat si vyhotovit zakladatelský dokument společnosti, který musí obsahovat všechny zákonem stanovené náležitosti. Tento dokument je poté nezbytnou přílohou návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku, který je pro založení společnosti nezbytný. Společnost vzniká až dnem, kdy je zapsána do obchodního rejstříku a od této doby může sloužit k účelu, pro který byla založena, tedy k podnikání.

Koupě ready made společnosti

Podstata ready made společností spočívá v tom, že byly založeny pouze za účelem jejich následného prodeje podnikateli, který je může rovnou využívat pro svou činnost, aniž by musel absolvovat administrativně i časově náročný proces založení společnosti. Tyto společnosti do doby, než jsou prodány, nevykazují žádnou činnost, nemají proto žádné dluhy, které by na nového společníka přešly.

Koupě již založené firmy je nejrychlejší způsob získání společnosti. Je nezbytné zajistit pouze změnu zápisu společníka v obchodními rejstříku, o což se ve většině případů postará přímo prodejce. Změna zápisu poté proběhne do několika dnů, je však možné žádat i expresní zápis do druhého dne.

Založení společnosti na míru

Pokud máte specifické požadavky a žádná z nabízených ready made společností je nesplňuje, přes to se nechcete pouštět sami do zakládacího procesu, můžete využít služby založení společností na míru. Založení společnosti podle konkrétních požadavků provádějí většinou také všichni poskytovatelé ready made společností. Společnost bude založena sice přímo Vámi, ale s pomocí profesionála, čímž Vám odpadnou veškeré starosti s tím spojené. Budete tak mít jistotu, že společnost bude založena v souladu s platnou právní úpravou a nedojde k odmítnutí návrhu na zápis do obchodního rejstříku pro nedodržení zákonných požadavků.

Každá z uvedených možností má své výhody i nevýhody. Založení společnosti vlastními silami je sice nejméně nákladné, ale jedná se o poměrně složitý proces. Koupě společnosti představuje nejrychlejší způsob, jak začít podnikat, musíte však počítat s vyššími náklady, než kdybyste si společnost založili sami, a také s tím, že dříve založená firma nemusí splňovat všechny Vaše požadavky. S vyšší cenou musíte počítat také při založení společnosti na míru profesionálem, na druhou stranu budete mít jistotu, že celý zakládací proces proběhl správně.

Zdroj: Státní správa

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře