Jihomoravský kraj ocení dvě mistryně tradiční rukodělné výroby, Zprávy z regionů, Zprávy ČR
Ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje pro rok 2023 získají Šárka Hlahůlková z Velké nad Veličkou za horňácké výšivky a Gabriela Bartošková ze Strážnice za práce v modrotisku. Slavnostní předání proběhne v srpnu v Kyjově.

Šárka Hlahůlková o sobě říká, že je samouk. První rukávce si ušila pro sebe v roce 1989. Její manžel je houslistou cimbálové muziky, a když viděla, jakou mají muzikanti spotřebu krojových košil, rozhodla se, že bude košile šít a vyšívat sama, aby nemusela každou chvíli kupovat novou. Dnes dokáže ušít téměř všechny součásti horňáckých krojů pro muže i ženy. Od roku 2007 shromažďuje různé vzory výšivek košil a rukávců z Horňácka a vytváří tak jedinečný vlastní archiv.

Teprve třicetiletá Gabriela Bartošková je pátou generací modrotiskařů z rodiny Jochových ve Strážnici. Jejich dílna zde byla založena už v roce 1906. Vystudovala modelování a navrhování oděvů a postupně se stala hlavním tiskařem dílny. Pořádá kurzy modrotisku a spolupracuje s designéry. Gabriela natiskla také látku na zhotovení kostýmu České Miss 2020 na soutěž Miss Universe.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje byl založen v roce 2012 jako podpora těm, kteří udržují znalosti a dovednosti tradičních řemesel, efektivně je prezentují a předávají dalším generacím.  Získání titulu jeho držitele opravňuje k užívání ochranné známky Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje.

„Jsem na naše mistry tradičních řemesel opravdu hrdý. Ukazují, že řemeslo je pořád živé a má své místo. Chrání kulturní dědictví našeho kraje. Vyrábí úžasné věci a inspirují nás k úctě k našim tradicím a kořenům,” řekl Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje.

Slavnostní udílení titulů se letos uskuteční v rámci 21. ročníku folklorního festivalu Slovácký rok v Kyjově (10. – 13. srpna 2023). „To je více než symbolické. Morava a její východní část se pyšní bohatým dědictvím tradičních řemesel, které jsou tady pečlivě předávány z generace na generaci. Ochrana tradičních dovedností je pro nás nejen způsobem zachování kulturní identity, ale také zdrojem ekonomického rozvoje a turistické atraktivity,“ dodal náměstek hejtmana pro oblast kultury František Lukl.

Zdroj a foto: jmk.cz

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře