Regionální volby budou vždy v pevném říjnovém termínu

Dva dny před zahájením prvního kola prezidentských voleb mohou hlasovat lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Příští středu k tomu mohou využít stanoviště, kde se bude volit z auta

V každém kraji jich bude několik, většinou jedno na jeden okres, v Praze jich bude pět. Volební drive-in místa budou otevřena od 8:00 do 17:00 a lidé tam budou moci hlasovat i v místním referendu. Například obyvatelé Karlových Varů budou souběžně s volbou hlavy státu hlasovat o záměru postavit místo současné Vřídelní kolonády repliku litinové z 19. století. Kdo hlasování z auta nemůže využít a musí zůstat doma, může si do 12. ledna objednat domů přenosnou volební schránku.

Podobný systém fungoval v krajských, senátních a sněmovních volbách během koronavirové epidemie v letech 2020 a 2021. V době voleb tehdy bylo v Česku podle dat na webu ministerstva zdravotnictví na 27.000, resp. 18.000 nakažených. Nyní se léčí s potvrzeným covidem kolem 5700 lidí. V loňských komunálních a senátních volbách nebyla speciální volební místa pro lidi s covidem-19 zřízena.

U drive-in stanovišť mohou volit lidé, kteří mají trvalý pobyt v okresu nebo městské části, pro které bylo volební místo zřízeno, nebo mají voličský průkaz. Musí mít i potvrzení od lékaře nebo hygieniků, případně čestné prohlášení o nařízené karanténě či izolaci, prokázat se ale mohou i potvrzením o pozitivním testu na covid. V metropoli budou pro tyto obyvatele zřízena volební místa ve zbrojnicích dobrovolných hasičů v Písnici, Stodůlkách, Satalicích, Dubči a na parkovišti na Letné.

Středočeši s covidem mohou 11. ledna volit v deseti bývalých okresních městech, tedy v Benešově, Berouně, Kladně, Kolíně, Kutné Hoře, Mělníku, Nymburce, Příbrami, Rakovníku a Mladé Boleslavi, a v případě Prahy-východ a Prahy-západ v Brandýse nad Labem a Řevnicích. Stanoviště budou v tamních areálech hasičů.

V Pardubickém kraji mohou lidé v karanténě volit z auta na parkovištích v Pardubicích v areálu Enteria areny, v Chrudimi na civilním letišti aeroklubu, ve Svitavách u sportovního stadionu a v Ústí nad Orlicí u letního koupaliště. Z jednoho auta přitom může volit více lidí.

“Hlasovat u volebního stanoviště lze ve středu 11. ledna, v případě druhého kola volby prezidenta ve středu 25. ledna, od 8:00 do 17:00, a to výlučně ze silničního motorového vozidla, kterým se k volebnímu stanovišti oprávněný volič dostaví,” uvedla mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Svatoňová. Hejtmanství pro tyto případy zřídí pět volebních míst a jako při volbách v roce 2020 a 2021 budou v Hradci Králové, Trutnově, Náchodě, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou.

Na stejných místech jako při minulých volbách najdou stanoviště pro volbu z auta podle zjištění ČTK také lidé v Libereckém kraji. Budou na parkovišti v Liberci za budovou policie, v Jablonci nad Nisou u městské haly, v České Lípě v Poříční ulici a v Semilech u sportovního centra. Liberecké stanoviště mohou podle Pavlíny Kroupové z krajského úřadu využít i nakažení, kteří budou chtít hlasovat v referendu Horních Řasnic na Liberecku. Lidé v něm budou rozhodovat o výstavbě devíti větrných elektráren, které chce nad údolím s obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les postavit společnost W.E.B Větrná energie.

Stejná jako při volbách před dvěma lety budou i drive-in stanoviště v Ústeckém kraji. V Chomutově, Mostě a Ústí nad Labem budou moci lidé volit na parkovištích u zimních stadionů, v Lounech na výstavišti, v Děčíně na parkovišti u městské knihovny a v Litoměřicích na výstavišti Zahrada Čech.

V sousedním kraji budou moci obyvatelé Karlovarska volit z auta v areálu hejtmanství, lidé z Chebska v areálu nemocnice a ze Sokolovska v krajské správě a údržby silnic v Sokolově.

Plzeňský kraj pro své obyvatele zřídí sedm takových míst. V Plzni a v Plasích v okrese Plzeň-sever budou drive-in volební stanoviště na hasičských stanicích a v Přešticích na jižním Plzeňsku, v Klatovech, Domažlicích, Rokycanech a v Tachově v areálech krajských středisek správy a údržby silnic. Také jihočeské hejtmanství zajistilo pro hlasování z auta sedm míst. V každém okrese jedno a vždy v areálu správy a údržby silnic. “Je to stejné jako při předchozích volbách,” řekl ČTK David Hocke z kanceláře jihočeského hejtmana.

Nemocní z Vysočiny budou mít ve středu k dispozici stanoviště v Jihlavě u krajského sociálního centra, v Třebíči v Otmarově ulici v sousedství školní tělocvičny, v Havlíčkově Brodě za budovou městské policie v Žižkově ulici, ve Žďáru nad Sázavou u sportovní haly v Jungmannově ulici a v Pelhřimově u zimního stadionu.

Jihomoravský kraj určil pro okresy Brno-město a Brno-venkov stanoviště na brněnském výstavišti. Zájemci z Blanenska budou moci volit na parkovišti na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka v Blansku, v Břeclavi před zimním stadionem, v Hodoníně u městského hřbitova a ve Vyškově u pivovaru. Ve Znojmě bude možné odevzdat hlas na parkovišti u policejního areálu.

V Olomouckém kraji budou podle informací na jeho webu tři volební stanoviště v hasičských stanicích v Jeseníku, Přerově a Šumperku. V Olomouci bude toto místo v areálu krajské správy silnic a voliči z Prostějovska ho najdou u národního sportovního centra.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje s nařízenou karanténou nebo izolací budou moci volit z auta na šesti místech v regionu. Drive-in místa budou v každém ze šesti okresů a budou u krajských středních škol, i s adresami je lze dohledat na webu kraje.

V každém okresu budou moci volit také nakažení ve Zlínském kraji. Ve Zlíně to bude v areálu správy a údržby silnic, v Kroměříži na Hanáckém náměstí, ve Vsetíně na parkovišti za hotelem Sport a v Uherském Hradišti na parkovišti ČD Sever.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře