Český ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) vystoupil v New Yorku na mimořádném zasedání Valného shromáždění OSN, které se konalo u příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze na Ukrajinu. Dnes bude přítomen také jednání Rady bezpečnosti OSN.
Macinka Rusko vyzval k ukončení války a k odpovědnému kroku směrem k míru.
Podle Macinky žádná armáda nedokáže zlomit odhodlání národa, který se rozhodl žít svobodně. Připomněl, že Organizace spojených národů byla založena s cílem chránit mír, přesto svět už čtyři roky sleduje otevřenou agresi vůči suverénnímu státu. Ve svém projevu použil historickou paralelu s berlínskou zdí, která podle něj kdysi symbolicky rozdělovala svobodu a útlak. Dnes podle něj podobná hranice existuje na Ukrajině – v podobě frontové linie, okupovaných měst a dětí vyrůstajících ve stínu války.
Ministr nepřímo navázal na výzvu bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana z roku 1987 a apeloval na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby válku ukončil. Konflikt podle něj není pouze o území, ale o principu, zda mají národy právo rozhodovat o své budoucnosti, nebo zda o jejich osudu rozhoduje síla zbraní.
Macinka zdůraznil, že Ukrajina nebrání jen vlastní území, ale samotnou myšlenku suverenity. Připomněl také historickou zkušenost České republiky s obdobím, kdy o jejím osudu rozhodovali jiní. Ustupování agresi podle něj nepřináší skutečný mír, ale pouze oddaluje další konflikt.
V projevu litoval, že ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja opustil jednací sál. Rád by podle svých slov, aby Moskva vyslyšela výzvu k zastavení bojů. Mír podle něj začíná politickým rozhodnutím a agrese není projevem síly, ale slabosti.
Na mimořádném zasedání Valného shromáždění se Macinka obrátil také na ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Zdůraznil, že žádné bezpečnostní obavy nemohou ospravedlnit invazi a že raketové útoky nejsou argumentem, ale přiznáním selhání. Položil otázku, jak Moskva definuje své vítězství a kolik zničených měst či lidských životů je pro ni dost. Pokud podle něj válka nemá jasný cíl a konec, nejde o strategii, ale o setrvačnost bez řešení.
Podle českého ministra Rusko není po čtyřech letech konfliktu bezpečnější ani silnější. Uvedl, že velmoc může obsadit území, ale nemůže si podmanit budoucnost. Moskva bude podle něj jednou muset vysvětlit, proč válku zahájila.
V závěru projevu Macinka poděkoval Ukrajině za předložení rezoluce a oznámil, že Česká republika ji podpoří.
Ministr se následně vyjádřil i k diplomatickému řešení konfliktu. Uvedl, že vedle Spojených států nevidí jinou geopolitickou sílu schopnou přimět Rusko k zásadním ústupkům. Ocenil snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho týmu otevřít prostor pro jednání mezi Moskvou a Kyjevem. Česká republika podle něj podporuje diplomatickou cestu a uvítala by alespoň dosažení příměří, i když jednání o trvalém míru mohou trvat roky.
Potenciál ovlivnit ruskou pozici má podle Macinky také Čína. Zmínil setkání čínského ministra zahraničí Wang Ia s ukrajinským ministrem zahraničí Andrijem Sybihou, které se uskutečnilo na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Pokud by se Peking rozhodl vyvinout na Moskvu výraznější tlak, mohlo by to podle českého ministra přispět ke změně ruského postoje a otevřít cestu k jednáním o ukončení války.
REDAKCE / Zdroj: ČTK


