Ministr Síkela jednal v Jordánsku o budoucnosti energetiky

Ministr Síkela jednal v Jordánsku o budoucnosti energetiky a rozvoji vztahů s regionem

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela zastupoval Českou republiku na konferenci MENA Europe Future Energy Dialogue (MEFED 2022) v jordánském Ammánu. S představiteli evropských zemí, Blízkého východu a severní Afriky diskutoval o budoucnosti energetiky.

„V kontextu nadcházejícího předsednictví České republiky v Radě EU jsem na konferenci vyjádřil za Ministerstvo průmyslu a obchodu politickou podporu spolupráci s tímto regionem v oblasti energetiky, obnovitelných zdrojů a ochrany klimatu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Návštěvu ministr Síkela využil také ke zviditelnění českého byznysu v regionu, k opětovnému zintenzivnění ekonomických vztahů mezi Českou republikou a Jordánskem po pandemii COVID-19 a také k podpoře ekonomických zájmů českých firem v Jordánsku. Během třídenní návštěvy jednal s místními ministry průmyslu, obchodu, zásobování a energetiky, iráckým ministrem životního prostředí a dalšími partnery z regionu Blízkého východu.

„Díky velkému potenciálu solární a větrné energie v regionu MENA, nabízejí rozsáhlé pouště obrovské příležitosti k rozvoji obnovitelných zdrojů, především solárních zdrojů. To je dobrá příležitost ke spolupráci našich zemí,“ říká ministr Síkela a dodává: „Pro nás je klíčová diverzifikace dodávek energetických surovin, především plynu, do EU. Podle plánu by EU měla zvýšit dovoz plynu z neruských zdrojů, převážně LNG, ale také plynovodního plynu. Věřím, že je to skvělá příležitost k posílení vzájemné spolupráce se zeměmi MENA. S některými z nich již jednáme.“

Ministr také jednal se svým německým protějškem, ministrem hospodářství a klimatické změny Robertem Habeckem, se kterým probírali klíčová společná témata týkající se energetiky a energetické tranzice, mezinárodního obchodu a blížícího se českého předsednictví.

Ministr průmyslu a obchodu Síkela na konferenci MEFED podepsal ze Českou republiku také deklaraci na podporu spolupráce mezi Evropou a Blízkým východem v oblasti ochrany klimatu a vytvoření plánu na větší propojení energetických trhů, včetně konkrétních projektů a pozval svůj jordánský protějšek, ministra průmyslu, obchodu a zásobování Yousefa Shamaliho, k návštěvě Prahy při příležitosti 2. zasedání Česko-jordánské smíšené komise.

Zdroj: MPO, foto: Starostové a nezávislí

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře