Obvinění, ovlivnění veřejných zakázek, Krácení DPH. Podvod, obžaloba, státní zástupce
Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Krajského státního zastupitelství v Brně podat obžalobu na celkem 10 fyzických a 5 právnických osob v souvislosti s ovlivňováním tří zakázek v oblasti energetiky realizovaných v letech 2014 – 2015, v celkové hodnotě přesahující 200 miliónů Kč. 

Podle závěrů kriminalistů NCOZ došlo u těchto zakázek mezi dodavateli k nezákonným dohodám i k podplácení, a to ke škodě zadavatele. Dohody mezi dodavateli měly spočívat zejména v určení, kdo se stane vítězem řízení a jaká bude konečná vysoutěžená cena zakázky. Tyto dohody měli obvinění koordinovat i přímo během elektronických aukcí. Vítězný subjekt pak měl spolupracujícím „poraženým“ uchazečům vyplácet finanční odměnu, nebo jim měl umožnit participovat na zakázce subdodávkou apod. Z realizace takto vysoutěžených zakázek získala vítězná obchodní společnost podle znaleckého posudku celkový zisk přesahující 24 miliónů Kč.
    
K legalizaci výnosů z této trestné činnosti mělo docházet vytvářením fiktivních nebo nadhodnocených prací na těchto zakázkách, fiktivní poradenskou činností, uzavíráním účelových smluv o půjčce apod.

Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy „pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži“, „porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“. Trestní stíhání fyzických osob probíhá na svobodě.

Zdroj: Policie ČR

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře