Obce získají 150 milionů korun na přípravu bytových projektů, Bartoš: Do dostupného bydlení chceme dát přes 20 miliard, Byty v rodinných domech mají méně místností, Neobydlený byt, Nájemní bydlení, dostupného bydlení, sociální bydlení,
Český statistický úřad zveřejní v příštích týdnech sadu údajů ze Sčítání 2021 týkající se počtu a dalších charakteristik bytů. Mezi nimi bude též údaj o jejich obydlenosti. Vzhledem k možné chybné interpretaci tohoto údaje přináší ČSÚ jeho stručný popis a vysvětlení, jak s těmito daty po jejich zveřejnění nakládat.

V souladu s evropskými definicemi bylo smyslem zjistit skutečné místo, kde lidé bydlí. Na formuláři, který obyvatelé při Sčítání 2021 vyplňovali, bylo proto požadováno, aby uvedli místo svého obvyklého bydliště (kde skutečně bydlí), kde mají svoji domácnost. Toto místo přitom nemuselo být shodné s adresou trvalého pobytu uvedenou v dokladech, na což byli respondenti při vyplnění upozorněni.

Reálně se stává, že člověk, který bydlí kvůli svému zaměstnání v pronajatém bytě ve velkém městě, má svou domácnost i více než 100 km daleko. Protože však za svou rodinou pravidelně dojíždí každý víkend, tak se během sčítání lidu sečetl v místě, kde má rodinu i domácnost. Byt, ve kterém tráví dotyčný pracovní týden, se tak z hlediska statistické definice sice jeví jako neobydlený, ale je potřeba si uvědomit, že vlastně nemusí být prázdný.

Stejně tak má řada rodin druhé bydlení mimo své trvalé bydliště a na víkendy odjíždí například na chalupu nebo do svého bytu na horách. A opět, byty v těchto nemovitostech se ve výsledcích sčítání mohou považovat za neobydlené, nicméně nejsou prázdné. Ze stavu aktuálně zpracovaných údajů již teď vyplývá, že vysoký podíl neobydlených bytů je v okresech Prachatice a Semily, kde je však i velký podíl horských bytů a chalup, které však nelze jednoduše označit za prázdné.

Výše uvedené skutečnosti je potřeba mít na paměti, když čteme data ze Sčítání 2021. V příštích týdnech zveřejní ČSÚ celkový počet a obsazenost bytů, údaje o ploše a počtu obytných místností a přehled právních důvodů k užívání bytu.

Zdroj: ČSÚ

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře