Nohavica nevrátí Puškinovu medaili, kterou dostal od Putina
Skladatel a zpěvák Jaromír Nohavica si ponechá Puškinovu medaili, kterou v roce 2018 dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina. “Puškinovu cenu jsem dostal za písně a ne za válčení,” sdělil dnes Nohavica ČTK a serveru iDNES.cz. Události na Ukrajině označil za hrozné. Naopak slovenský spisovatel Ján Štrasser se ocenění veřejně vzdal. Reagoval tak na vpád ruských vojsk na Ukrajinu.

Nohavica ocenění získal podle oficiálního vyjádření Kremlu za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Medaili si Nohavica převzal v listopadu 2018 v Kremlu osobně. Převzetí medaile vyvolalo polemiku mezi Nohavicovými příznivci i v médiích.

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná cena má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.

V roce 2004 ji dostal i slovenský spisovatel a překladatel Ján Štrasser. Ten se ale ocenění v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem vzdal, informoval slovenský web Teraz.sk. “Bohužel Puškinova medaile je i Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace,” uvedl Štrasser.

Zdroj: ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře