Po bouřkách bylo ráno bez elektřiny 30.000 domácností

Po bouřkách bylo ráno bez elektřiny 30.000 domácností.

Po silných bouřkách, které se vyskytly v Česku v pátek a v noci na dnešek, bylo ráno bez elektřiny kolem 30.000 domácností. Nejhorší byla situace v Moravskoslezském, Jihomoravském a Libereckém kraji. Vyplývá to z informací distribučních firem ČEZ a EG.D.

Obnovení dodávek předpokládají energetici během dnešního dne. Hasiči měli kvůli bouřkám od pátečního odpoledne přes 1000 výjezdů, nejčastěji odstraňovali popadané stromy. Meteorologové zaznamenali nejvyšší náraz větru na letišti v Mošnově, a to skoro 100 kilometrů za hodinu, v bouřkách se podle nich vytvářely kroupy mezi třemi až osmi centimetry, největší byly na Znojemsku.

“I když vše nebylo zcela jisté s ohledem na přítomnost saharského prachu a oblačnosti, nakonec k rozvoji velmi a extrémně silných bouří včera (v pátek) došlo. První velmi intenzivní bouře začaly doslova explozivně růst v Pošumaví kolem 16:30,” napsal dnes na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vývoj byl podle meteorologů překotný a velmi rychle se z bouřek staly supercely, které už krátce po svém vzniku produkovaly kroupy i kolem šesti centimetrů na Písecku. Další vývoj směřoval směrem k severovýchodu přes oblast středních Čech až na hranice s Polskem. I v této oblasti ČHMÚ zaznamenal velké kroupy. Večer se supercela objevila na jihu Vysočiny, postupovala na východ. “Kromě škod větrem produkovala tato supercela na jižním cípu systému velké kroupy, patrně jedny z největších včera (v pátek) zaznamenaných. Na Znojemsku dosahovaly až k osmi centimetrům,” uvedl ČHMÚ.

Intenzivní srážky pak zasáhly Brno a dál postupoval bouřkový systém do Slezska, ale částečně slábnul. “Během noci se bouřky vyskytovaly výjimečně také a ještě po půlnoci byly schopné produkovat poměrně výrazné škody a velmi intenzivní srážky,” uvedl ČHMÚ.

Hasiči měli kvůli bouřkám přes 1000 výjezdů. “Hodně zásahů bylo v Jihočeském a Středočeském kraji. Dále večer v Libereckém kraji a Jihomoravského kraji, kde evidují nejvíc případů. V noci jsme dále často vyjížděli v kraji Moravskoslezském a Olomouckém,” napsali na siti X.

Bouřky omezovaly i železniční dopravu, hasiči Správy železnic měli k ranní 06:00 kvůli bouřkám 17 výjezdů, nejčastěji odstraňovali popadané stromy na trati, zasahovali i u pádů stromů do trakčního vedení. V Jihomoravském kraji v úseku mezi Adamovem a Blanskem omezuje dopravu naplavené bahno.

Firma ČEZ evidovala ráno kolem 09:00 kvůli bouřkám 31 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny bylo kolem 21.000 domácností. ČTK to řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíc postižený je podle ní Moravskoslezský kraj, zejména Karvinsko a Frýdecko-Místecko, a pak Jablonecko v Libereckém kraji.

Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, evidovala ráno kolem 07:00 zhruba 7800 odběratelů s omezenými dodávkami, podle mluvčího firmy Lubomíra Budného zejména na Vyškovsku a na Brněnsku, Blanensku a Kroměřížsku.

Liberecký a Ústecký kraj

Hasiči v Libereckém kraji kvůli bouřce zasahovali v noci na dnešek ve 119 případech, nejčastěji odstraňovali popadané stromy. V Blanické ulici v Jablonci nad Nisou vítr poškodil šest střech. ČTK to dnes řekl zastupující mluvčí krajských hasičů Radek Hon. Bez proudu bylo ráno v kraji 2600 domácností, v noci jich bylo zhruba dvakrát více, sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

“Předpokládáme, že během dne se podaří dodávky obnovit,” dodala. Poruch na vysokém napětí bylo kolem 09:00 v kraji devět, bez proudu byly domácnosti hlavně na Jablonecku – v části Jablonce, Železném Brodě, Lučanech nad Nisou, Malé Skále či Rychnově u Jablonce.

Při nočních bouřkách v kraji napršelo podle údajů z meteostanic kolem 30 litrů na metr čtvereční. Zranění při nich neutrpěl nikdo. Hasiči odstraňovali popadané stromy na 93 místech v kraji, nejvíce zásahů měli na Turnovsku a Jablonecku. V Blanické ulici pod rozhlednou Petřín v Jablonci nad Nisou vítr poškodil šest střech. Hasiči tam podle mluvčího pomáhali střechy zakrývat provizorními plachtami a přitloukali plechy a hřebenáče. “Asi tam musel být nějaký silnější poryv, těch událostí v oblasti Petřína a Vrkoslavic bylo více než jinde,” dodal Hon.

Výjezdů k uvolněným střechám v dalších částech Libereckého kraje měli hasiči v noci čtyři, mimo jiné se uvolnila i na mateřské škole v Paceřicích nedaleko Turnova. Vodu hasiči čerpali ve čtyřech případech.

V důsledku bouřky bude po celý dnešní den na Ještědu v Liberci uzavřené skill centrum, kde jsou tratě s překážkami pro bikery. “Musíme to nechat vyschnout, je to podmáčené,” řekl ČTK za provozovatele Radek Chalupa.

V sousedním Ústeckém kraji bouře příliš neškodila, výjezdů tam hasiči měli zhruba 20.

Jihomoravský kraj

Brněnští hasiči v noci na dnešek čerpali vodu ze zatopených sklepů, podzemních garáží a také velkých lagun na silnicích. Nad krajem se přehnala silná bouře, nejvíce škod zanechala právě v Brně, na Brněnsku a Blanensku. Od pátečního večera do dnešního rána vyjížděli hasiči kvůli následkům deště a větru na 272 míst, další zásahy ještě přibývají. Nikdo se nezranil, řekl ČTK mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Kvůli následkům bouře evidovali energetici ještě dnes ráno zhruba 7800 odběratelů bez elektřiny, a to hlavně na Vyškovsku, Brněnsku, Blanensku a také Kroměřížsku. “Předpokládáme, že během soboty bychom měli obnovit dodávky elektřiny všem našim zákazníkům,” uvedl Lubomír Boudný ze společnosti E.ON.

Nejvíce zásahů hasičů si vyžádaly popadané stromy a větve. Ráno byla kvůli tomu například uzavřená silnice mezi Adamovem a Křtinami na Blanensku. Mezi Křtinami a Jedovnicemi spadly dráty vysokého napětí. Mezi Adamovem a Blanskem zase voda zaplavila traťovou kolej, což podle webu Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje způsobilo zdržení některých regionálních vlaků.

Laguny se po vydatném dešti objevily například v Jedovnické a Hradecké ulici v Brně. “Čtyři hodiny jsme čerpali vodu z podzemních garáží v Purkyňově ulici,” doplnil Venclovský.

U laguny v Jedovnické ulici pomáhali řidičům také brněnští strážníci. “Po skončení zásahu našli v jízdních pruzích dvě různé registrační značky, které se pravděpodobně uvolnily z aut, jejichž řidiči se ještě před příjezdem strážníků a hasičů rozhodli vodu překonat,” uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Voda zaplavila Punkevní jeskyně, které proto dnes zůstanou uzavřené pro turisty. Další dny zatím nelze odhadnout, informovala Správa jeskyní na sociálních sítích.

Na Kolišti v centru Brna uvízlo auto na zatopené silnici. Do nedalekého Janáčkova divadla zateklo stropem o pauze koncertu Filharmonie Brno.

“Průtrž mračen na několika místech ve městě odplavila i poklopy od kanálů. Odkryté vpusti mohly být nebezpečné pro vozidla, ale také pro chodce. Strážníci je tedy zabezpečili. Víka vraceli na místo například dvakrát v Řečkovicích, dále v Žabovřeskách, Jundrově, Bystrci, v Králově Poli i centru Brna,” uvedl Ghanem.

Páteční večerní srážky byly v Brně podle meteorologů mimořádně intenzivní. “Na stanici Brno-Žabovřesky spadlo za deset minut 25 milimetrů srážek. Celkem zaznamenala tato stanice jen během večerních intenzivních bouřek dokonce 79,3 milimetru,” uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Na Znojemsku zase padaly kroupy o velikosti až osmi centimetrů.

Moravskoslezský kraj

Kvůli nočním bouřkám museli hasiči opět odstraňovat stromy a polámané větve. Výjezdů ale mají podstatně méně než ve středu, kdy region rovněž zasáhly silné bouřky. Novináře o tom dnes informoval mluvčí hasičů Lukáš Popp. V noci na dnešek hasiči měli kvůli počasí 82 výjezdů, po středeční bouři se počet výjezdů souvisejících s počasím vyšplhal až na 945.

Nejvíce zásahů měli hasiči z noci na dnešek na Novojičínsku, kam vyjížděli ke 45 událostem, a dále pak na Ostravsku, kde to bylo 23 zásahů. “V ostatních okresech se jednalo o jednotky zásahů. Hasiči ve většině případů odstraňovali stromy a polámané větve,” uvedl Popp.

Středeční bouřka způsobila v kraji podstatně větší škody. Nejvíce zasáhla Ostravsko. Poničena byla například střecha jedné z budov památkově chráněnéhoTrojhalí Karolina, bouře lámala a vyvracela stromy i v oblíbených Komenského sadech nebo v ostravské zoo, která ve čtvrtek zůstala z bezpečnostních důvodů uzavřená.

Olomoucký a Zlínský kraj

Hasiči v Olomouckém kraji v noci na dnešek po bouřkách odstraňovali popadané stromy z komunikací. Na 17 místech, převážně na Prostějovsku a Přerovsku, také čerpali vodu ze sklepů a garáží. Zaměstnal je i utržený hromosvod na elektrické rozvodně. V souvislosti s bouřkami zasahovali v noci v kraji u 50 událostí, uvedla na sociální síti mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

V sousedním Zlínském kraji měli hasiči výjezdů spojených s odstraňováním následků počasí výrazně méně. Evidovali tři zásahy. V Kroměříži odstraňovali ze silnice spadlou větev a v Rožnově pod Radhoštěm a Zašové na Vsetínsku popadané stromy, sdělil dnes ráno novinářům mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

Dnes by mělo být v Olomouckém a Zlínském kraji podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zpočátku většinou oblačno, místy s přeháňkami a občasným deštěm, případně bouřkami. Dopoledne začnou srážky od západu ustávat a oblačnosti bude ubývat. Odpoledne už by mělo být většinou polojasno.

Středočeský kraj

Středočeští hasiči vyjížděli kvůli páteční bouřce k 75 spadlým stromům a v šesti případech čerpali vodu. Nejvíc zásahů měli na Mladoboleslavsku a Nymbursku, řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Dominik Pěnička.

“Čerpali jsme například vodu z nákupního centra Olympia v Mladé Boleslavi. Jinak to byly většinou sklepy nebo také školka,” uvedl Pěnička.

Nejvíc zásahů měli hasiči v podvečer a večer. Mezi 17:00 a 20:00 vyjížděli k 63 popadaným stromům a pěti případům čerpání vody. V noci se podle mluvčího už situace uklidnila.

Počasí zkomplikovalo provoz na trati Luštěnice-Dobrovice, kde osobní vlak večer narazil do spadlého stromu. Další spadlý strom zastavil provoz na trati Skalsko-Mšeno. Některé vlaky musely být odřeknuty.

Problémy byly i na silnicích. Nehoda dvou osobních aut v podvečer zablokovala silnici I/11 v Kolajích na Nymbursku, jeden vůz skončil převrácený na střechu. Jeden z řidičů se vážně zranil, vrtulník ho přepravil do nemocnice.

Kraj Vysočina

Hasiči na Vysočině vyjížděli od pátečního večera do dnešního rána ke čtyřem desítkám zásahů spojených s následky bouřek. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy. Vyplývá to z vyjádření mluvčí krajských hasičů Petry Musilové.

“Nejvíce zásahů měli hasiči na Třebíčsku,” uvedla. První výjezdy měli na Vysočině kvůli počasí po pátečních 18:00. Nad dnešním ránem se pak situace zklidnila. Kvůli popadaným stromům v noci nejezdily některé železniční spoje, nyní je provoz v regionu všude obnoven. Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřkami s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým deštěm platila pro větší část Vysočiny do páteční půlnoci. Podle předpovědi meteorologů bude dnes nejprve oblačno až zataženo, místy může pršet a lokálně se opět vyskytnout bouřky. Přes den se postupně vyjasní.

Zdroj: ČTK, foto: HZS Olomouckého kraje

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře