Sněmovna schválila korespondenční volby 

Poslanci budou schvalovat spornou korespondenční volbu.

Poslanci budou příští týden schvalovat sporné zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Vládní tábor nechal svolat ke koaliční novele mimořádnou schůzi. Začne ve středu a bude pravděpodobně pokračovat i v pátek. Sněmovna se sejde také od úterního odpoledne na řádné schůzi, na níž by se zákonodárci mohli zabývat předlohami v úvodním kole. Patří k nim povinnost prodejců zbraní a střeliva hlásit podezřelé nákupy a zakotvení statusu umělce.

Schvalování možnosti hlasování poštou z ciziny bude patřit k nejsledovanějším bodům sněmovního jednání v příštím týdnu. Projednávání koaliční novely brzdili v úvodním kole i ve druhém čtení poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Koalice k němu volí mimořádné schůze kvůli menším možnostem obstrukcí při debatách o návrhu jejich programu. Zákony ale můžou poslanci schvalovat jen o středách a pátcích vždy mezi 09:00 a 14:00. Opozice může zablokovat případné koaliční snahy o vyčlenění dalších dnů či hodin pro třetí čtení předloh. Závěrečné kolo projednávání korespondenční volby tak bude možná pokračovat i v následujícím týdnu.

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v řádných volbách do Sněmovny v příštím roce. Hnutí SPD žádá zamítnutí volební novely, hnutí ANO zejména odklad její účinnosti až na rok 2026 a vyloučení voleb do Evropského parlamentu kvůli údajně největšímu riziku dvojího hlasování.

Obě opoziční hnutí se u krajanů v minulých volbách do Sněmovny netěšila takové oblibě jako vládní strany. Kritiku opozičních zástupců spojovala opakovaná tvrzení, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Poslanci těchto hnutí varovali také třeba před rozšířením možností manipulace s hlasy a před snížením důvěry veřejnosti ve volby. Koaliční představitelé s takovými výtkami nesouhlasili. Korespondenční hlasování podle vládních poslanců zlepší Čechům pobývajícím v zahraničí dostupnost volebního práva.

Povinnost prodejců zbraní a střeliva hlásit podezřelé nákupy zatím poslanci jen rozjednali. Opoziční frakce zablokovaly možnost schválení této dílčí novely už v prvním čtení. Vláda ji předložila v reakci na prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Status umělce by měl lidem působícím v kultuře takzvaně na volné noze dát šanci na státní podporu. Šlo by o příspěvky na tvůrčí nebo studijní účely. V úvodním kole je ve Sněmovně také třeba zjednodušení převodu nepotřebných státních nemovitostí na obce a kraje, zvýšení podílu krajů na inkasu sdílených daní a zavedení ošetřovného i pro živnostníky a lidi pracující na dohody s nemocenským pojištěním.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře