Poslanci budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok, Poslanci budou opět projednávat sporný konsolidační balíček
Poslanci dnes ve stavu legislativní nouze schválili navýšení schodku letošního státního rozpočtu z původně schválených 320 miliard na 500 miliard korun. Menšinové vládě ANO a ČSSD pomohli svými hlasy komunisté.

Pro navýšení schodku hlasovalo 93 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Podporu vládnímu návrhu oznámil těsně před hlasováním předseda KSČM Vojtěch Filip. Označil to za odpovědný přístup, který občané od jeho strany očekávají. 

Podle ekonomů je navrhovaný schodek 500 miliard korun neopodstatněný.

Například ekonom Komerční banky František Táborský uvedl, že zvýšení deficitu státního rozpočtu je zbytečné, a navíc prodraží obsluhu státního dluhu. 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale argumentuje tím, že Česko patří k zemím s nejnižším zadlužením a nejvyššími ratingy. Připomínala, že české veřejné finance patří mezi nejzdravější v Evropě. Ujišťovala také, že rozpočet neobsahuje ani korunu “vaty”. Řekla také, že rozpočet s takto vysokými schodky nepředkládá s lehkým srdcem. “Kdo z vás věděl, že pandemie tady bude další rok? Ten kdo to věděl, musí být kouzelník,” poznamenala.

Zdroj: ČTK, foto: Poslanecká Sněmovna Parlamentu České republiky

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře