Poslanci opozičního hnutí SPD navrhli zvýšení základní výměry všech druhů důchodů z deseti na 13 procent průměrné mzdy. Jde podle předkladatelů příslušné novely o nejvhodnější způsob, jak při nynějším zdražování pomoci zejména nízkopříjmovým penzistům. Stát by vyplatil na důchodech podle jejich odhadů zhruba o 40 miliard korun ročně navíc.
Důchod se skládá ze dvou částí. Základní výměra je pro všechny stejná a odpovídá deseti procentům průměrné mzdy, letos činí 3900 korun. K ní se připočítává zásluhová procentní výměra podle odpracovaných let a výše odvodů z výdělků. “Konstrukce výpočtu a stanovení výše důchodů dlouhodobě poškozuje nízkopříjmové důchodce, a to starobní, invalidní i pozůstalostní, zejména v momentu zákonné valorizace,” napsali předkladatelé ve zdůvodnění. Poukazují na to, že rozhodující je růst zásluhové složky.
Zvýšení základní výměry by se týkalo starobních, invalidních, vdovských a vdoveckých i sirotčích penzí. Účinnost novely předkladatelé navrhli od ledna příštího roku. Před projednáváním v zákonodárných sborech předlohu posoudí vláda.
S podobným návrhem přišla už minulá Babišova vláda. Prosadila zvýšení solidárního dílu z devíti na deset procent průměrné mzdy. Aby bylo možné změnu vůbec provést, musela každému důchodci bez ohledu na výši jeho penze ale předem přidat kvůli citelnému omezení zásluhovosti. Tento dorovnávací krok trvale zvedl výdaje, jen v prvním roce to bylo o 11 miliard korun.
Zdroj: ČTK