Obce a stavebníci žádají návrat k původním stavebnímu řízení, Potíže s digitalizací stavebního řízení způsobí velké škody

Potíže s digitalizací stavebního řízení způsobí velké škody. Ekonom serveru Datarun Petr Bartoň vypočetl ztráty na 770 milionů korun denně

Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou podle některých odhadů přinést miliardové ztráty. Svaz měst a obcí (SMO) požádal ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) o jednání s dotčenými organizacemi. Zástupci ministerstva se sešli s lidmi z České komory architektů (ČKA) a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), kteří o schůzku také žádali.

Podle profesních organizací vzniklo mnoho problémů špatnou komunikací ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Prezident Petr Pavel doufá, že se potíže podaří brzy odstranit. Podle MMR je mnoho problémů způsobeno nesprávným nebo chybějícím nastavením uživatelských rolí na úřadech.

Měsíc od spuštění digitalizovaného stavebního řízení se objevují první odhady ztrát, které by potíže systému mohly způsobit. Podle SMO by problémy mohly znamenat skluz 13.000 stavebních povolení v hodnotě 100 miliard korun, a to v případě, že se podaří systém uvést do funkčního stavu do začátku září.

Ekonom serveru Datarun Petr Bartoň vypočetl ztráty na 770 milionů korun denně, pokud se propustnost stavebních povolení snížila na polovinu. I se souvisejícími odvětvími mohou být podle něj škody až miliarda korun denně.

Podle MMR ale metodika výpočtu škod, které uvádí SMO, není jasná. „Ministerstvo pro místní rozvoj nemá informace o tom, z jakých dat vychází a zda umožňují objektivní srovnání. Je třeba zdůraznit, že letošní červenec je z pohledu počtu a charakteru žádostí na stavební úřady a dotčené orgány mimořádný. Velký vliv měl mimo jiné vysoký objem žádostí podaných podle starého stavebního zákona v první polovině roku,“ uvedlo v zaslaném vyjádření MMR.

SMO dnes digitalizaci stavebního řízení kritizoval. Podle předsedy svazu Františka Lukla byla připravena humpoláckým způsobem, stavební úřady jsou zavaleny žádostmi, které došly podle starých pravidel do konce června, a trápí je dlouhodobý podstav. Svaz varoval před kolapsem úřadů a také před dalšími škodami, které mohou plynout z nemožnosti čerpaní předjednaných dotací.

O schůzku k problémům s digitalizovaným stavebním řízením požádala kromě SMO také Platforma pro zdravý stavební zákon, do které patří například Svaz podnikatelů pro stavebnictví, Česká komora architektů a Asociace developerů. Podle ní digitalizace trpí problémy jako jsou například nefunkčnost a nepřipravenost systému, nedostatečná uživatelská přívětivost a komplikované rozhraní s nejasnými postupy.

S částí členů platformy se dnes zástupci MMR setkali. Po jednání členové České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě uvedli, že mnoho potíží vzniklo kvůli špatné komunikaci MMR a některé jim dnes ministerstvo vysvětlilo. Setkání bylo podle organizací užitečné, přesto je některé termíny plánovaných úprav digitalizace neuspokojily. Podle nich jsou naplánovány na příliš pozdě.

Ministr pro místní rozvoj Bartoš dnes na síti X napsal, že chápe frustraci úředníků, kteří „i bez nového informačního systému mají práce nad hlavu“. Digitalizace stavebního řízení i nový stavební zákon mají vyřešit dosavadní potíže stavebního řízení, i když výsledky se nedostaví hned, dodal. Řada problémů při práci s digitálním stavebním řízením je podle něj způsobená nesprávným nebo chybějícím nastavením uživatelských rolí na úřadech.

Nový stavební zákon začal platit 1. července. Norma například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Řízení má být pro všechny účastníky v digitální podobě přes propojení Portálu stavebníka pro veřejnost a Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ) pro úředníky i dalších systémů.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře