Senát, parlament, hrad, rozpočet, Ukrajina, Rusko, Válka, Zeman, Vláda, Očkování, covid, Babiš, Fiala, Prezident Zeman svolal zasedání Sněmovny na 8. listopadu

Prezident republiky Miloš Zeman včera prostřednictvím videospojení a telefonu hovořil s veliteli misí Armády České republiky v Afghánistánu, v Mali, v Lotyšsku, na Sinaji a Golanských výšinách. Přítomni byli také ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.

„Přes 300 českých vojáků stráví Vánoce a konec roku v zahraničních misích. Pomocí videokonference a telefonátů jsme se dnes s panem prezidentem a generálem Opatou spojili s jejich veliteli. Probrali jsme aktuální situaci a popřáli všem pokud možno klidné svátky,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar na Twitteru.

Největší zastoupení má česká armáda v Afghánistánu, v Mali a v Pobaltí. Podle aktuálního mandátu může v Afghánistánu působit až 390 vojáků, od začátku příštího roku to bude 205 vojáků.

V Mali má Evropská unie výcvikovou misi na pomoc malijské armádě. Čeští vojáci mají na starosti ochranu velitelství mise v hlavním městě Bamako i výcvikové základny Koulikoro. Česká armáda navíc prostřednictvím generála Františka Ridzáka celé misi od června velí. Kromě mise EU se čeští vojáci zapojí i do operace Takuba, které bude velet Francie. Na starosti bude mít poradenství malijským vojákům, vyrážet s nimi ale bude i do společných operací.

V Pobaltí působí české jednotky v rámci alianční předsunuté přítomnosti. V Lotyšsku má v současné době česká armáda asi šedesátičlennou jednotku, jejíž jádro tvoří příslušníci minometné čety 44. lehkého motorizovaného praporu. V Litvě působí specialisté na elektronický boj.

Na Sinaji působí jednotka s letadlem CASA. Na Golanech se čeští vojáci podílí na misi, která dohlíží na mír mezi Sýrií a Izraelem. V současné době mandát umožňuje vyslání pětice vojáků.

Další vojáci působí také třeba v Iráku či na Balkáně.

Zdroj: https://www.acr.army.cz/

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře