Zeman chtěl abolici u úniku z BIS i vrbětické zprávy, Milost, Prezident Miloš Zeman navštíví 17. a 18. října Ústecký kraj, Senát, parlament, hrad, rozpočet, Ukrajina, Rusko, Válka, Zeman, Vláda, Očkování, covid, Babiš, Fiala, Prezident Zeman svolal zasedání Sněmovny na 8. listopadu

Prezident republiky Miloš Zeman včera prostřednictvím videospojení a telefonu hovořil s veliteli misí Armády České republiky v Afghánistánu, v Mali, v Lotyšsku, na Sinaji a Golanských výšinách. Přítomni byli také ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.

„Přes 300 českých vojáků stráví Vánoce a konec roku v zahraničních misích. Pomocí videokonference a telefonátů jsme se dnes s panem prezidentem a generálem Opatou spojili s jejich veliteli. Probrali jsme aktuální situaci a popřáli všem pokud možno klidné svátky,” uvedl ministr obrany Lubomír Metnar na Twitteru.

Největší zastoupení má česká armáda v Afghánistánu, v Mali a v Pobaltí. Podle aktuálního mandátu může v Afghánistánu působit až 390 vojáků, od začátku příštího roku to bude 205 vojáků.

V Mali má Evropská unie výcvikovou misi na pomoc malijské armádě. Čeští vojáci mají na starosti ochranu velitelství mise v hlavním městě Bamako i výcvikové základny Koulikoro. Česká armáda navíc prostřednictvím generála Františka Ridzáka celé misi od června velí. Kromě mise EU se čeští vojáci zapojí i do operace Takuba, které bude velet Francie. Na starosti bude mít poradenství malijským vojákům, vyrážet s nimi ale bude i do společných operací.

V Pobaltí působí české jednotky v rámci alianční předsunuté přítomnosti. V Lotyšsku má v současné době česká armáda asi šedesátičlennou jednotku, jejíž jádro tvoří příslušníci minometné čety 44. lehkého motorizovaného praporu. V Litvě působí specialisté na elektronický boj.

Na Sinaji působí jednotka s letadlem CASA. Na Golanech se čeští vojáci podílí na misi, která dohlíží na mír mezi Sýrií a Izraelem. V současné době mandát umožňuje vyslání pětice vojáků.

Další vojáci působí také třeba v Iráku či na Balkáně.

Zdroj: https://www.acr.army.cz/

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře