Při bouřkách v Moravskoslezském kraji zemřela žena

Při bouřkách v Moravskoslezském kraji zemřela žena.

Moravskoslezský kraj – Středeční velmi silné bouřky v Moravskoslezském kraji způsobily problémy hlavně na Ostravsku. Spadlý strom zabil padesátiletou ženu ve stanu v Českém Těšíně na Karvinsku, záchranáři ošetřili několik lidí a pomáhali pacientům, kterým kvůli výpadku proudu nefungovaly důležité přístroje.

Bez elektřiny bylo v kraji ráno asi 11.000 odběratelů, hlavně na Ostravsku. Kvůli výpadku a popadaným stromům dnes neotevře ostravská zoologická zahrada. Provoz na železnici omezený následkem bouřek se už většinou obnovil, do dnešního poledne by měl stát kvůli poškozeným trolejím na části trati mezi Ostravou a Opavou.

Hasiči se v souvislosti s bouřkami zabývali šesti stovkami událostí, 283 jich připadalo na okres Ostrava. Nejklidnější byla situace na Novojičínsku, kam hasiči vyjížděli kvůli počasí ke čtyřem případům, uvedla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Spadlý strom v Českém Těšíně podle ní zasáhl stan páru umístěný na volné ploše. “Muži se podařilo utéct, ženě bohužel nikoliv,” uvedla mluvčí.

Hasiči odstraňovali spadlé stromy, čerpali vodu ze zatopených sklepů nebo provizorně opravovali poškozené střechy domů. V památkově chráněném Trojhalí Karolina v centru Ostravy bouře zničila zhruba čtvrtinu střechy někdejší elektrické ústředny, řekl ČTK výkonný ředitel Trojhalí Karolina Petr Šnejdar. Do budovy natekla voda a poškodila dřevěnou podlahu sportoviště, které bude muset zůstat uzavřené. Škoda bude podle odhadů bude v milionech korun, dodal Šnejdar.

Moravskoslezští zdravotničtí záchranáři ke zraněným lidem vyjížděli ve středu od 21:00 do půlnoci v několika okresech, sdělil jejich mluvčí Lukáš Humpl. Lidé po prudkém dešti uklouzli na mokré zemi a přivodili si poranění, vesměs nohou, řekl. Záchranáři podle Humpla ve třech případech pomohli také pacientům v domácí péči, kterým se kvůli delším výpadkům elektrického proudu vybily záložní zdroje v přístrojích, na nichž jsou závislí. “”Záchranáři k nim vyjížděli na Frýdecko-Místecku, Opavsku a v Ostravě,” doplnil mluvčí.

Energetici v kraji k 07:00 evidovali 14 poruch na vysokém napětí, uvedl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol. Bez proudu bylo kvůli stromům a větvím spadlým do drátů ráno 11.000 domácnosti hlavně na Ostravsku a pak v pásu pod Beskydami od Havířova přes Český Těšín až po Třinec a Jablunkov. “Všechny poruchové čety máme v terénu už od chvíle, kdy se vítr trochu utišil, díky tomu se nám velkou část dodávek podařilo obnovit už během noci,“ řekl Sobol.

Výpadek proudu zasáhl také ostravskou zoologickou zahradu. V jejím areálu jsou popadané stromy, při přívalovém dešti se voda dostala do některých budov, poničené je hrazení u některých zvířat nebo chodníky. Zahrada dnes proto neotevře z bezpečnostních důvodů, zvířata zraněná nejsou, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková. V zahradě se podle ní uklízí, škody zatím nevyčíslila.

Kvůli bouřkám byla v kraji omezená silniční i železniční doprava. Provoz dnes dopoledne zůstal zastavený v úseku Děhylov – Háj ve Slezsku na trati Ostrava-Svinov – Opava východ. Je tam poškozené trakční vedení. “Náhradní autobusová doprava je zavedena ve velmi omezeném počtu autobusů,” uvedly na webu České dráhy. Obnovení provozu dopravce předpokládá kolem poledne.

Zdroj: ČTK

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře