Přímá volba prezidenta byla podle politologa Balíka chyba, Prezident Miloš Zeman vyhlásil termín pro volby do Poslanecké sněmovny
Přímá volba prezidenta zůstává podle politologa Stanislava Balíka největší politickou systémovou chybou, kterou česká společnost po roce 1989 udělala

Vede k vyostřeným bojům, jež nezasypávají příkopy, ale naopak je prohlubují, uvedl Balík, jenž působí jako výzkumník v Národním institutu SYRI. Je také děkanem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Jeho vyjádření poskytl médiím mluvčí SYRI Filip Vrána.

“Logika těchto voleb vede k další polarizaci společnosti. Před tím jsme jako politologové a ústavní právníci ostatně varovali, ovšem marně. Teď sklízíme trpké plody,“ uvedl Balík. Dvoukolový většinový volební systém vede podle politologa zpravidla k tomu, že silný a vyhraněný kandidát, jakým je nyní například Andrej Babiš, se relativně snadno dostane do druhého kola, ale obtížněji ho vyhrává.

“Pro postup do druhého kola vám totiž pomáhá silná vyhraněnost – že vás spousta lidí miluje a spousta nenávidí. Zkrátka, že jste buď studený, nebo horký, nikoli vlažný, jak říká bible. Ale to vám je pak paradoxně na překážku v druhém kole, které vede častěji k tomu, že je zvolen konsensuálnější kandidát,” uvedl Balík. Připomněl situaci na Slovensku, kde při dvojí kandidatuře Vladimír Mečiar dvakrát postoupil do druhého kola a pokaždé prohrál. Neuspěl tak ani Robert Fico.

Babiš má podle Balíka velkou šanci se do druhého kola dostat, přestože v minulosti kandidaturu odmítal. “Dost možná je jeho prezidentská kandidatura jízdou na tygru, na nějž nasedl před časem a teď nemůže seskočit, protože by ho roztrhal,” míní Balík.

Podle politologa se přímá volba prezidenta v ČR vymkla stranické logice a získala vlastní dynamiku. “Kandidáti se profilují bez ohledu na stranická rozhodnutí v relativně dlouhém období, což vidíme například na kandidatuře Petra Pavla,” uvedl Balík.

Třetí přímá volba prezidenta začíná prvním kolem 13. a 14. ledna. Druhé kolo se uskuteční o dva týdny později. V obou předchozích volbách zvítězil současný prezident Miloš Zeman. Letos se přihlásilo 21 kandidátů, není ale jasné, kolik jich ministerstvo vnitra do voleb pustí.

“Ministerstvo vnitra v současnosti prezentuje maximální vstřícnost vůči kandidatuře kohokoli, kdo splní předepsané podmínky, byť třeba jen v duchu jedné z možných interpretací právní úpravy. Dá se proto očekávat, že registraci odmítne jen z důvodů zcela zřejmých. Následně se ukáže, zda je tím okruh kandidátů definitivní, anebo se otevřou spory před Nejvyšším správním soudem stran toho, že někdo z odmítnutých registrován být měl, anebo někdo z registrovaných být naopak registrován neměl. To se vyjeví ještě do konce listopadu,“ uvedl ústavní právník Jan Kysela ze SYRI a Univerzity Karlovy.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře