Průměrná sazba hypoték v listopadu klesla.
Průměrná sazba hypoték na počátku listopadu opět nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,02 procentního bodu na 5,32 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května předloňského roku. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
„Trend vývoje úrokových sazeb hypoték se na počátku listopadu nezměnil. Stále se potvrzuje, že banky nic nenutí ke znatelnějšímu snižování sazeb. Důvodem může být to, že již splnily letošní plány v poskytnutých úvěrech nebo že zvýšenými maržemi pokrývají ztráty z období, kdy sazby byly pod dvěma procenty. Výraznější zlevňování hypoték se proto nedá očekávat dříve než na počátku příštího roku,“ uvedl hypoteční analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Bankovní marže u hypotečních úvěrů jsou podle něj v současnosti přibližně o čtyři desetiny procentního bodu vyšší, než je dlouhodobý průměr. Pokud by nyní bankám stačila průměrná marže, úrokové sazby hypoték by se již pevně zakotvily pod pětiprocentní hranicí, míní. Na trhu se již objevily nabídky hypoték s nižšími sazbami, ale to zatím nestačilo k tomu, aby se výrazněji promítly do celkového trendu, dodal.
Již dávno neplatí, že by hypoteční sazby měřené Hypoindexem kopírovaly zvyšování a snižování základních sazeb České národní banky. Proto nelze podle odborníků očekávat, že by případné další snížení dvoutýdenní repo sazby tento týden ze strany centrální banky mohlo výrazněji ovlivnit úrokové sazby u hypoték. Do konce roku rozhodně nelze podle Sýkory očekávat žádné výrazné zlevnění hypotečních sazeb.
Zásadní změnu očekává vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select Tom Kadeřábek až v důsledku konkurenčního tlaku. „K tomu dojde ve chvíli, kdy první velký hráč výrazně zlevní, sníží úrokové sazby a tím si ukrojí ze své marže. Ostatní banky pak budou nuceny také zlevnit, aby si udržely klienty,“ podotkl.
Banky se podle něj do zlevňování nyní nehrnou, protože by si nižšími sazbami ‚kanibalizovaly‘ starší úvěry s vyššími sazbami. Tito klienti by totiž logicky žádali o předčasné refinancování na nižší sazbu, což by pro banku znamenalo ztrátu. „Banky nyní díky vyšším maržím vytvářejí rezervy pro případ předčasných splátek a náklady tím přenášejí na klienty,“ dodal.
Firemní finance • Podnikatelské úvěry až do výše 50 milionů korun
Stagnace úrokových sazeb u hypotečních bank je trend letošního roku, řekl ČTK jednatel realitní kanceláře Evropa Lukáš Bůva. Banky podle něj drží úrokové sazby, i když pro to není objektivní důvod. Na druhou stranu toto zpomaluje nárůst cen nemovitostí, řekl. Podle hypotečního specialisty Bidli Daniela Horňáka si banky drží vyšší marži u hypoték také z důvodu, že trh a cena peněz je velmi nestabilní. „Dokud se trh nestabilizuje, není důvod zlevňovat,“ podotkl.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti, tedy LTV, při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,32 procenta činila v listopadu 21.116 korun. V říjnu byla při průměrné nabídkové sazbě 5,34 procenta 21.155 korun, meziměsíčně tedy klesla o 39 Kč. Od začátku roku klesla o necelých 1400 korun, protože v lednu byla měsíční splátka 22.472 Kč.
Zdroj: ČTK