Ruské státní nemovitosti v Česku mají v katastru plomby
Zmrazení desítek ruských nemovitostí v Česku kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině už se projevilo v katastru nemovitostí. Jsou na nich plomby s dnešním datem, zjistila ČTK.

Zmrazení ruského státního majetku je výsledkem přidání podniku pro správu ruského majetku v zahraničí na národní sankční seznam ČR, které ve středu schválila vláda. Týká se zhruba 70 nemovitostí hlavně v Praze, středních Čechách a Karlových Varech, uvedl dnes ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Z katastru nemovitostí vyplývá, že plomba je od dnešního dne například v Praze na budově školy na Krupkově náměstí, na domě v Ovenecké ulici a vile v ulici Pod Kaštany. Zaplombované jsou od dnešního dne také nemovitosti ve středních Čechách anebo budova bývalého konzulátu Ruské federace v Karlových Varech. Náměstek karlovarské primátorky Martin Dušek (ANO) dnes ČTK řekl, že se informaci o zaplombování bývalého konzulátu dozvěděl z médií. Neví o tom, že by se někdo v této souvislosti na město oficiálně obrátil.

Počet záznamů na českém sankčním seznamu vůči Rusku se středečním krokem vlády zvýšil na sedm. Zmrazení ruského státního majetku chce Česko prosazovat i v rámci EU. Opatření se nevztahuje na diplomatické mise, což jsou čtyři objekty, například ambasáda nebo rezidence velvyslance.

Kreml dnes prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova uvedl, že na český krok zvažuje odpověď. Postup, který Peskov označil za hluboce antiruský, podle něj vyvolává naprosté rozpaky, Rusko ho kategoricky odmítá a bude následovat odpověď. Chystá se analýza toho, co má ČR v Rusku, dodal. Lipavský v reakci uvedl, že zmrazení ruského státního majetku v Česku je v souladu se zákonem a existují k němu opravné prostředky.

Česká vláda už v květnu zrušila devět usnesení ze 70. a 80. let, kterými se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. V souvislosti s těmito pozemky pak diplomatický servis, příspěvková organizace ministerstva zahraničí, v létě podal na Rusko žalobu kvůli vrácení bezdůvodného obohacení za poslední tři roky převyšujícího 53 milionů korun. I těchto nemovitostí se podle Lipavského aktuální rozhodnutí týká.

Lipavský dříve řekl, že Rusko v Česku vlastní 42 budov, všechny kdysi označilo za objekty mise, tedy využívané k diplomatickým účelům. Při revizi ministerstvo podle ministra ale zjistilo, že desítky z nich k deklarovaným účelům neslouží. Z dokumentu, který si ČTK v červnu vyžádala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, vyplývá, že na pozemcích, u nichž český stát po Rusku nově požaduje nájemné, stojí komplex bytových domů ve Schwaigerově ulici v Praze či budovy bývalých ruských generálních konzulátů v Karlových Varech a v Brně.

Zdroj: ČTK, foto ilustrační

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře