Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 12. 4. 2021

Vláda potvrdila zákaz setkání víc než dvou lidí
Arenberger

Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné opatření, které zakazuje setkávání více než dvou lidí. Důvodem jsou podle něj obavy epidemiologů, aby větší rozvolnění nezvrátilo křehký pozitivní trend vývoje epidemie. Vláda musí každé opatření vydané podle nového pandemického zákona potvrdit do 48 hodin od jeho vyhlášení ministerstvem. Média dnes přinesla vyjádření některých právníků, podle nichž je opatření neústavní a nelze je vyhlásit podle pandemického zákona, podle ministra však z konzultací s právníky vyplynulo, že je opatření v pořádku.

“Omezení shromažďování jsme také konzultovali s řadou právníků. (…) Různí právníci jednají na různých úrovních od naprosto jednoznačného přijímání, přes určité pochybnosti. Kromě jednoho právníka jsem se nesetkal s jednoznačným odmítnutím všeho. Z našeho pohledu si myslíme, že je to naprosto v pořádku,” řekl ministr. (Zdroj: ČTK)

Tento týden ještě bude sněžit, v dalších týdnech se už oteplí
Počasí

Tento týden ještě bude v Česku místy sněžit a v noci také mrznout. V dalších týdnech se už ale bude zřejmě postupně oteplovat. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Teploty mohou v prvních dnech nynějšího týdne v noci spadnout až na minus čtyři stupně Celsia. Sněžit může podle meteorologů na horách až do soboty. ČHMÚ dnes varoval před silným sněžením v úterý. V polohách nad 400 metrů nad mořem napadne od pěti do 15 centimetrů sněhu, a v Beskydech dokonce až čtvrt metru.

V dalších třech týdnech mezi 19. dubnem a 9. květnem už budou teploty pozvolna stoupat, a naopak srážek ubyde. Ani teploty ani objemy srážek se ale podle ČHMÚ nebudou vymykat dlouhodobému průměru pro toto roční období. (Zdroj: ČTK)

Do středních škol budou moct studenti ve skupinách po šesti od 19. dubna
Prodloužil se termín pro odevzdání zápisových lístků na SŠ

Studenti závěrečných ročníků středních škol a středoškoláci ohrožení školním neúspěchem budou moct od 19. dubna docházet na skupinové konzultace ve skupinách maximálně do šesti osob. Po jednání vlády to oznámil na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Žáci posledních ročníků základních škol a ti, kteří se potýkají s prospěchem, mohou ve skupinách po šesti do školy na konzultace už ode dneška podle dřívějšího rozhodnutí kabinetu.

Před dnešním jednáním vlády ministr řekl, že praktická výuka na středních a vyšších odborných školách, konzervatořích a v posledních ročnících vysokých škol se zřejmě příští pondělí neobnoví, jak vláda původně plánovala. Mluvčí ministerstva Aneta Lednová ČTK po jednání řekla, že kabinet tento záměr potvrdil. Návrat žáků a studentů do těchto škol zatím podle Plagy nedoporučují epidemiologové. (Zdroj: ČTK)

V ČR se vrátila část žáků do škol a otevřely se některé obchody
Základní školy v uhelných regionech získaly z IROP 707 milionů

Do škol v Česku se dnes vrátili žáci prvního stupně a do školek předškoláci. V souvislosti s tím byl obnoven i provoz papírnictví, obchodů s dětským oblečením a obuví. Vedle toho se znovu otevřely čistírny, prádelny nebo farmářské trhy a návštěvníky opět přivítaly knihovny či zoologické zahrady. S koncem nouzového stavu, který platil v zemi od loňského 5. října, je ode dneška znovu povoleno i cestování mezi okresy nebo noční vycházení. 

V podvečer odstartuje spoty na komerčních televizních stanicích dlouho chystaná národní kampaň na podporu očkování proti covidu. Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček chce, aby Česko bylo připraveno na okamžitý nákup ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V, až ji schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Neschválenou vakcínou by podle něj Česko očkovat nemělo a nebude. V případě nutnosti je ochotný odjet do Moskvy. (Zdroj: ČTK)

O víkendu se konal pohřeb nejbohatšího Čecha Petra Kellnera
Kellner PPF

O víkendu se konal pohřeb vlastníka finanční skupiny PPF a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Na twitteru to sdělil ředitel PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář. Podle serveru Blesk.cz se obřad uskutečnil v zahradě Kellnerovy vily v pražských Dejvicích za účasti rodiny a nejbližších přátel a kolegů zesnulého podnikatele. Kellner zemřel ve věku 56 let při nehodě vrtulníku 27. března na Aljašce.

Kellnerovy ostatky dopravil podle Blesk.cz do Česka v pátek soukromý letoun PPF. Letadlo při tom symbolicky přeletělo nad Českou Lípou, což je Kellnerovo rodné město. (Zdroj: ČTK)

Petříček skončil jako ministr zahraničí, úřad dočasně povede Hamáček
Tomáš Petříček ČSSD

Tomáš Petříček (ČSSD) skončil jako ministr zahraničí, prezident Miloš Zeman ho odvolal dnes odpoledne. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka končí proto, aby byla strana před říjnovými volbami srozumitelná. Odmítl, že by Petříčka navrhl odvolat kvůli prezidentovi, který ministra dlouhodobě kritizoval a nedávno k jeho odchodu vyzval. Petříček odvolání považuje za politické rozhodnutí.

Místo šéfa diplomacie Hamáček nabídl ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), který už jednou resort řídil. Zaorálek serveru Novinky.cz řekl, že se necítí připraven opustit ministerstvo kultury. Než se k nabídce vyjádří, je vedením diplomacie pověřen Hamáček. Nabídku na funkci ministra kultury dostal poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke. (Zdroj: ČTK)

Viceprezident svazu průmyslu Rafaj: Firmy by zvládly naočkovat až milion lidí
očkování,

Firmy v Česku by zvládly naočkovat až milion lidí. Na jednání tripartity to dnes řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Svaz o tom informoval na twitteru. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) po dnešním jednání tripartity řekl, že podniky budou moci začít očkovat, až nabídka vakcín v ČR převýší poptávku po nich. V následujících týdne to nebude “na pořadu dne”, dodal.

“Firmy nabízí pomoc nejen s testováním, ale i očkováním. Máme kapacitu díky podnikovým lékařům a soukromým zdravotnickým službám proočkovat až milion lidí. Již dnes by na tom s námi vláda měla spolupracovat, ať jsme připraveni,” uvedl Rafaj.

Birke chce navázat na Zaorálka, bude-li ministr, zůstane starostou
Birke čssd

Poslanec a náchodský starosta Jan Birke, který by měl podle vicepremiéra Jana Hamáčka nahradit v křesle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (všichni ČSSD), chce případně na svého předchůdce navázat. Zaorálka považuje za excelentního ministra kultury, řekl dnes Birke ČTK. Zaorálek by měl podle úvah ČSSD nahradit v čele české zahraniční politiky Tomáše Petříčka, dosud ale neřekl, zda nabízený post, který už dříve zastával, přijme. Birke řekl, že Zaorálka považuje i za vynikajícího expertního odborníka na ministerstvo zahraničních věcí, respektive na zahraniční politiku.

“V neděli jsem dostal oficiální nabídku od vicepremiéra Jana Hamáčka, a tu nabídku jsem přijal. A pokud to tak bude, pokud se všechno stane, tak k tomu přistoupím se stejnou vervou a nasazením, s jakou jsem před 12 lety nastoupil na starostování v Náchodě,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Opozice vidí za Petříčkovým odvoláním Zemanův tlak i vnitrostranický boj
Tomáš Petříček ČSSD

Důvodů pro odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) bude více, přání prezidenta Miloše Zemana je asi rozhodující. ČTK to napsal předseda ODS Petr Fiala. ČSSD podle něj už nemá svoji politiku, pouze plní přání Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše je odvolání Petříčka výsledkem vnitrostranického boje v ČSSD. Odchod ministra uvítaly SPD a KSČM.

Za politicky špatné rozhodnutí považuje Petříčkovo odvolání předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. “Vnímám to tak, že ČSSD začala po sjezdu zostra plnit zadání pana prezidenta!” napsal ČTK.

Hamáček chce předobjednat Sputnik pro chvíli, až vakcínu schválí EMA
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Vicepremiér a znovuzvolený předseda ČSSD Jan Hamáček chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V, až ji schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Neschválenou vakcínou by podle něj Česko očkovat nemělo a nebude. Novinářům na tiskové konferenci současně řekl, že vnímá snahy, například Německa, vakcínu si předjednat. Uvedl, že v případě nutnosti je ochoten odcestovat i do Moskvy.

Podle Hamáčka je třeba, aby ve chvíli schválení preparátu měla Česká republika s výrobci vakcíny uzavřenou dohodu, aby byla schopna nahradit výpadky u jiných očkovacích látek. “Jsem ochoten odcestovat do Moskvy. Alfa a omega je, že vakcína bude schválena,” konstatoval. (Zdroj: ČTK)

Krajský soud v H.Králové udělil za dvojnásobnou vraždu doživotí
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Krajský soud v Hradci Králové dnes uložil doživotí za dvojnásobnou vraždu. Rozsudek je pravomocný. Odsouzený Karel Šťovíček loni v létě uškrtil na Semilsku dvě ženy. Obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání. ČTK to dnes sdělili zástupci krajského soudu.

Podle soudu muž zavraždil první ženu v noci na 26. července v obci Rovensko pod Troskami a druhou krátce po půlnoci 5. srpna v Turnově. S oběma ženami měl předtím sex, vyplynulo z obžaloby. “Vinu uznal, souhlasil s trestem,” řekl dnes ČTK mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek. (Zdroj: ČTK)

Policisté za dobu nouzového stavu zaznamenali 85.000 přestupků proti opatřením
policie,

Za šest měsíců nouzového stavu zaznamenala policie přes 85.000 přestupků proti opatřením, které vláda či ministerstvo zdravotnictví zavedly kvůli koronavirové pandemii. Na místě uložili policisté zhruba 24.700 pokut, kolem 6500 případů porušení nařízení předali do správního řízení. Převážnou většinu přestupků, přes 54.000, pak vyřešili domluvou. Vyplývá to z údajů, které ČTK zaslal mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Nouzový stav skončil v Česku v noci na dnešek, v souvislosti s tím přestalo platit omezení cest mezi okresy a zákaz nočního vycházení.)Oproti očekávání se zatím neuvolní pravidla pro shromažďování. Většina protiepidemických opatření zůstává dál v platnosti, budou se řídit podle zákona na ochranu veřejného zdraví nebo pandemického zákona. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře