Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 16.3. 2021

Je tu spásný lék ale používáme ho málo, zlobí se Babiš. Překážek je hned několik
Andrej Babiš, ANO,

Jedna dávka stojí 20 tisíc korun a pacient ho musí dostat do týdne od prvních příznaků. Podle premiéra se lék bamlanivimab používá zatím příliš málo. Praktici ale upozorňují, že mají problém s přihlášením pacienta k léku. Americký lék bamlanivimab zatím není schválen Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), ale Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo jeho používání. Dosavadní výsledky podle lékařů vypadají slibně. Lék ale zatím dostala jen hrstka pacientů.

„Bohužel, tato látka byla zatím podaná u 300 pacientů a využilo to pouze 40 nemocnic. Přitom podle informací z Thomayerovy nemocnice by to mohlo využít až 90 nemocnic,“ postěžoval si v neděli premiér Andrej Babiš. Vina je podle něj i na Ministerstvu zdravotnictví, které o léku málo informuje. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Nová díra ve statistikách o covidu. „Vyrobilo“ ji testování ve firmách
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Skončilo první kolo povinného antigenního testování ve firmách. Celkový podíl pozitivních případů je menší než jedno procento. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku minulého týdne, pro společnosti s 50 až 249 pracovníky skončil termín toto pondělí. Nadále je testování pro firmy povinné jednou za sedm dní. Podle dat z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR byl za první kolo celkový podíl pozitivních případů 0,77 procenta.

„Data jasně ukazují, že firmy boj s epidemií zvládají. V průmyslu šíření nemoci odpovídá celorepublikovému průměru. A ve firmách, kde už testují dlouho, je tento podíl výrazně nižší,“ uvedl Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Důležitým faktorem je podle Rafaje i to, že velké podniky mají propracovanější systémy dodržování hygienických pravidel. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Policisté zatím otočili 17 tisíc aut, denně provedou kolem 100 tisíc kontrol
Kontroly

Za první dva týdny, kdy platí opatření omezující pohyb mezi okresy, odepřely hlídky vstup do sousedního okresu více než 17 000 vozidel. Celkem policisté provedli téměř 1 500 000 kontrol dodržování všech protiepidemických opatření.

Každý den teď provedou policisté kolem 100 000 kontrol dodržování všech zavedených opatření proti šíření koronaviru. Před omezením pohybu to bylo zhruba 10 000 kontrol denně. Jen za poslední dva týdny jich policisté provedli celkem 1 469 904. Tyto kontroly zahrnují jednotlivé lidi, auta či hromadné dopravní prostředky překračující hranice okresu. Týkají se i dodržování zákazu pro restaurace. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Havlíčkovo ministerstvo má vynést verdikt o Agrofertu. Tají, proč se zdráhá
Ministr Havlíček, testování ve firmách

Podle soudního rozsudku mělo Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodnout do 11. prosince. Uběhly tři měsíce a průlomový verdikt stále chybí. Ministerstvo průmyslu a obchodu už počtvrté odsouvá rozhodnutí o dotaci pro firmu Primagra z koncernu Agrofert. Jde o klíčový verdikt, na kterém závisí osud investičních dotací z EU pro celou skupinu, jež patří do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše.

Úředníci posuzují, jestli se budou řídit závěry auditu Evropské komise, podle nichž může Babiš Agrofert stále účinně ovládat a je tak ve střetu zájmů. Firmy z holdingu tím pádem nemají nárok na podporu z unijních peněz. Přestože se ministerstvo muselo řídit nařízením Městského soudu v Praze z loňského října a rozhodnout o oprávněnosti dotace do šedesáti dnů, úřad vedený Karlem Havlíčkem (za ANO) očekávaný verdikt už vícekrát odložil –⁠ aniž by to blíže zdůvodnil. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Policie stíhá nejbližší podřízenou hejtmanky Jermanové. Za externí smlouvy
Jermanová ANO, Středočeský kraj, obvinění

Bývalá ředitelka kanceláře hejtmanky způsobila podle policie škodu přes milion korun. Kraj platil poradcům desítky tisíc měsíčně za dodnes nezveřejněné analýzy vánočních zvyků, PR koncepce a monitoringy. Poradenství v procesních záležitostech – 60 tisíc měsíčně. Vytváření koncepčních materiálů – 75 tisíc. Marketingové poradenství – 92 tisíc. A ekologická výchova – 50 tisíc. To vše za práci na poloviční úvazek.

Seznam Zprávy Hanu Mastrini kontaktovaly, ale odmítla se k obvinění vyjádřit. „Obraťte se, prosím, na pana advokáta,“ uvedla. Její právník Bronislav Šerák pak řekl, že z textu obvinění pořádně neporozuměl, co vlastně měla jeho klientka spáchat. „Je to popsané dost divoce,“ podotkl advokát Šerák s tím, že víc bude vědět, až si u vyšetřovatelů prostuduje celý spis.

Hana Mastrini, jinak také autorka průvodců pro zahraniční turisty, přišla na Středočeský kraj v roce 2017, s hejtmankou Pokornou Jermanovou ji pojí blízké vztahy. Znají se dlouho, obě pocházejí z Karlových Varů. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Senátoři chtějí napadnout pandemický zákon u Ústavního soudu
Senát , pandemický zákon, ústavní soud

Pandemický zákon přijatý na konci února zřejmě bude posuzovat Ústavní soud. Přeje si to část senátorů, kterým se nelíbí, jakou rychlostí byla norma schválena. Poslanecká sněmovna s přijetím normy spěchala, aby měla čím nahradit nouzový stav, jehož prodloužení bylo v té době nejisté.

Právě rychlost schvalovacího procesu je jednou z věcí, které chce část senátorů vedená Janem Horníkem (STAN) napadnout. „Návrh zákona byl v Senátu projednán fakticky v jediném dni, kdy od jeho přikázání uplynuly 4 dny zahrnující víkend,“ píše se v senátorském návrhu. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Politologové: Do voleb je daleko, Babiš může opět posílit
volební průzkum, volební preference,

Podle posledního modelu společnosti Kantar by se vítězi voleb stali právě Piráti spolu se STAN. Podle modelu by koalice získala 34 procent hlasů. Druhé hnutí ANO by mělo 22 procent. Třetí by skončila koalice SPOLU se ziskem 17,5 procenta. Podle politologů je ale potřeba tento model brát s rezervou, jiné průzkumy totiž tak silnou podporu Pirátů a STAN neukazují.

Do voleb je navíc ještě daleko a v Česku vrcholí epidemie koronaviru, která může volby silně ovlivnit. Ty mohou dopadnou úplně jinak, než nyní ukazují průzkumy. Trendy jsou ale celkově podle politologů jasné – mírně klesá podpora hnutí ANO a roste podpora Pirátů a STAN. Největší souboje se povedou podle nich mezi hnutím ANO v oběma koalicemi, jež se snaží oslovit podobné voliče. (Zdroj: Novinky.cz)

Piráti: Obsazování poslaneckých křesel šéfy stran je protiústavní
Piráti zadali inzerát. Počátek nové diktatury

Návrh, podle něhož by o obsazení části poslaneckých křesel rozhodovali po volbách předsedové stran, je podle Pirátů protiústavní a skončil by u Ústavního soudu. Piráti to dnes uvedli s odvoláním na ústavní právníky, podle nichž návrh Marka Bendy (ODS) odporuje principu přímého volebního práva. Návrh má ve středu projednávat sněmovní ústavně právní výbor.

Bendův návrh počítá podobně jako v minulosti s tím, že ve druhém skrutiniu bude adepty na místa poslanců, která nebyla obsazena v prvním skrutiniu, vybírat po volbách vedení stran. Podobný systém platil v 90. letech.  “Návrh rozdělovat hraniční mandáty podle rozhodnutí šéfů stran je nebezpečný v tom, že vnáší do volebního systému nový defekt, který ohrožuje regulérnost voleb. Pokud by byl protiústavní zákon schválen, zvážíme, že se ještě před volbami obrátíme na Ústavní soud,” dodal předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. (Zdroj: ČTK)

Celníci zajistili 680.000 respirátorů z Číny bez označení
FFP2, respirátory, Nemáte dostatek peněz na nákup respirátorů, můžete požádat na Úřadu práce o MOP COVID-19

Pražští celníci zajistili 680.000 respirátorů dovezených z Číny, které nebyly nijak označeny a neměly certifikáty osvědčující jejich účinnost. Novinářům to řekl šéf Celního úřadu pro hlavní město Prahu Josef Vachtl. Ochranné pomůcky bude podle něj muset dovozce dopravit mimo území Evropské unie, nebo zlikvidovat. Ochranné prostředky mířily na evropský trh.

“My historicky poprvé jsme se setkali se situací, že jsme objevili při kontrolách respirátory, které vůbec nejsou jakkoli označeny,” uvedl Vachtl. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře