Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 21.3. 2021

Babiš: Vyočkováno nebylo 182.000 dávek, přebytečné rezervy nejsou
očkování, Andrej Babiš

Česká republika od začátku očkování proti covidu-19 obdržela 1,513.370 dávek vakcín, z nich dosud nebylo podáno 182.181 dávek. Ve svém pravidelném videu to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vakcíny jsou podle něj na očkovacích místech, Česko nemá žádné přebytečné rezervy. Očkovacích míst je 233.

V současné sobě se mohou hlásit o vakcínu lidé starší 70 let, zdravotníci, učitelé nebo vybraní členové integrovaného záchranného systému nebo pracovníci kritické infrastruktury. Od středy 24. března budou dostávat ambulantní specialisté kódy pro chronické pacienty, které umožní lidem hlásit se do očkovacích center, i když jsou mladší než skupiny obyvatel, které jsou nyní mezi prioritními. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Výměna ministra zdravotnictví příští týden nenastane
Andrej Babiš

Příští týden nedojde k výměně ministra zdravotnictví, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v dnešním rozhovoru pro server TN.cz. Uvedl také, že hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala na ministra mu doporučovala odborná skupina. Smejkal v nedávném rozhovoru Prostor X na webu Reflex.cz poznamenal, že dostal zhruba před dvěma týdny nabídku stát se ministrem, kterou odmítl. Odvolání ministra Jana Blatného (za ANO) požaduje prezident Miloš Zeman, který Babiše v pondělí přijme na zámku v Lánech.

Co se týče možného vládního angažmá Smejkala, Babiš uvedl, že mu jej nabízela jeho odborná skupina. “Pana Smejkala mi doporučovali ze všech stran, ale pan Smejkal je teď ve skupině, která doporučuje panu Blatnému nějaké věci. Uvidíme, jestli ministerstvo to bude akceptovat, nebo ne,” řekl premiér. Smejkal vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu, je též členem vládní Rady pro zdravotní rizika. (Zdroj: ČTK)

Babiš vyzval nemocnice, aby využívaly bamlanivimab na covid-19
 bamlanivimab

Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na nemocnice, aby využívaly lék bamlanivimab na covid-19 od firmy Eli Lilly. Zatím bylo vydáno 605 balení do 61 nemocnic, přitom jej může používat 103 zařízení, řekl Babiš v dnešním videu na twitteru. V České republice už je 3000 dávek léku. Deník N s odkazem na vyjádření ministerstva zdravotnictví v pátek uvedl, že Česko další dávky objednávat nebude, protože má horší výsledky než lék od firmy Regeneron, který dorazí příští týden.

Ministerstvo zdravotnictví podle Deníku N původně dohodlo nákup 12.400 ampulí léku bamlanivimab, ale nakonec využije jen čtvrtinu objednaného množství. “Léčivý přípravek bamlanivimab má horší výsledky než kombinované preparáty, proto se jako další dávka monoklonálních protilátek objednal REGN-COV2 (od firmy Regeneron, pozn. red.),” citoval server mluvčí ministerstva zdravotnictví Barboru Peterovou. Dosud dodané léky se podle Peterové využijí a poté se bude preferovat léčivo od Regeneronu, kterým se na podzim léčil i tehdejší americký prezident Donald Trump. (Zdroj: ČTK)

Smejkal: MZ by mohlo přistoupit na úpravu intervalu mezi dávkami
očkování,

Ministerstvo zdravotnictví by nakonec mohlo přistoupit na úpravu intervalu mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 u lidí, kteří se na očkování teprve budou objednávat. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí odborné skupiny při ministerstvu Petr Smejkal. Rozhodnutí ještě není konečné. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že jeho resort na základě analýzy očkovacího týmu upravit interval mezi dávkami vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nedoporučil.

Smejkal: Zavřít průmysl kolem Velikonoc by výrazně snížilo nákazu
Programy nadnárodní a meziregionální spolupráce mají pomoci v boji proti koronaviru

Rada vlády pro zdravotní rizika možná doporučí zavřít okolo Velikonoc na několik dní průmyslové podniky. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl člen rady a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Mělo by to podle něj významný vliv na pokles počtu nakažených nemocí covid-19. Proti uzavírání průmyslu se naopak postavil poradce prezidenta pro zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula.

Podle Prymuly ale není zřejmé, zda by takové krátkodobé opatření skutečně k zastavení šíření nákazy výrazně přispělo. Mezitýdenní pokles nakažených byl podle něj tento týden 13 procent, minule osm. Na tři tisícovky se tak Česko tímto tempem dostane za osm týdnů, řekl. Podle epidemiologa je nyní potřeba se zaměřit na kontakty lidí o pracovních přestávkách či obědech. Smejkal doplnil testování dvakrát týdně a kvalitními testy. (Zdroj: ČTK)

Hamáček: Je potřeba ještě vydržet, nouzový stav alespoň do 11.4.
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Protikoronavirová opatření podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zafungovala. Mírnější pokles počtu nakažených byl dán i plošným antigenním testováním ve firmách, řekl dnes v pořadu Partie Terezie Tománková v televizi Prima. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje za problém, že občané ztratili důvěru v opatření, což také ovlivňuje jejich dodržování. Ve vládě je shoda na prodloužení nouzového stavu po 28. březnu minimálně o 14 dní, tedy do 11. dubna.

Také matematik René Levínský či epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula považují současný trend za pozitivní. “Zatím jsou ta čísla poměrně solidní,” uvedl Levínský. Pokud by ale nákaza klesala stále stejným tempem, trvalo by podle něj ještě 40 dní, než bude opět možné bránit šíření nemoci testováním a trasováním. Za problém považuje, že se České republice nepodařilo od podzimu počty nakažených opravdu snížit. (Zdroj: ČTK)

Sněmovnu zřejmě čeká další debata o nouzovém stavu
Politický pat. Sněmovna, poslanci, parlament,

Sněmovna zřejmě bude příští týden v souvislosti s koronavirovou krizí opět jednat o prodloužení nouzového stavu, o což má vláda požádat poslance v pondělí. Členové dolní komory se sejdou vedle pokračující řádné schůze hned na třech schůzích mimořádných. Na jejich programu jsou například různé sociální předlohy a debata o Národním plánu obnovy, na který by mělo Česku připlynout z unijního rozpočtu kolem 170 miliard korun.

Prodloužení nouzového stavu navrhuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) kvůli tomu, že chce udržet přísné protiepidemické restrikce včetně zákazu cestování mezi okresy i o velikonočních dnech, tedy nejméně do prvního dubnového pondělí. Nynější stav nouze končí v neděli 28. dubna. Menšinová vláda ANO a ČSSD zatím nemá v dolní komoře dojednanou podporu pro jeho pokračování. Podklady k účinnosti opatření by měly obdržet opoziční strany v pondělí. Na který den bude schůze k případné vládní žádosti svolána, zatím není jasné. Pravděpodobný se jeví čtvrtek nebo pátek. (Zdroj:ČTK)

Nevíme, kdy se děti a studenti vrátí do škol, přiznal Babiš
školy, covid, babiš,

Žáci se do lavic po Velikonocích nejspíš nevrátí. Ve svém internetovém pořadu to dnes řekl premiér Andrej Babiš. Podle něj zatím vláda neví vůbec, kdy se děti do škol vrátí, vše prý záleží na epidemické situaci. Už začátkem března premiér Andrej Babiš tvrdil, že návrat dětí do škol by mohl být možný první týden po Velikonocích, tedy 12. dubna.

Dnes odpoledne však Babiš ve svém pořadu na internetu přiznal, že vláda neví, kdy se studenti vrátí do škol. „My dneska nevíme, kdy se situace zlepší, aby se studenti vrátili do škol,“ uvedl premiér. Reagoval tak kromě jiného na kritiku resortu školství kvůli jejich plánům na maturitní zkoušky. (Zdroj: Seznam Zprávy)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře