Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 26. 4. 2021

Piráti a STAN nepovažují možné vyslovení nedůvěry vládě za dobře načasované
Piráti a STAN

Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nadále považují za nejlepší cestu rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby. Možné vyslovení nedůvěry vládě nepovažují za dobře načasované. Předsedové Pirátů Ivan Bartoš a STAN Vít Rakušan to řekli na dnešním briefingu po jednání se zástupci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která vyvolání hlasování o nedůvěře preferuje.

K vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 podpisů. Pro vyslovení nedůvěry je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Pro rozpuštění Sněmovny a vypsání předčasných voleb je zapotřebí nejméně 120 poslanců. (Zdroj: ČTK)

Správa rezerv zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Ministerstvo školství přitom chtělo mít tuto další dodávku testů do škol ve skladech správy už 3. května. Švagr uvedl, že o záležitosti už informoval ministra školství Roberta Plagu (za ANO). Aktuální vyjádření ministerstva školství ČTK shání.

Vítěz poslední zakázky, firma Masanta s testy Singclean v pátek oznámila, že se do současného tendru nepřihlásila. Plaga na začátku dubna uvedl, že SSHR má zajistit nákup dalších antigenních testů na covid pro školství do konce školního roku. Kabinet podle něj schválil rámec pro nákup 14,4 milionu testů, což by mělo stačit. (Zdroj: ČTK)

TK po jednání vlády o pravidlech pro otevření obchodů a služeb
Vláda čr

Kadeřnictví, kosmetika, manikúra či služby péče o zvířata budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) smět obnovit provoz 3. května. Schválila to dnes vláda. Havlíček to napsal na twitteru. Kabinet měl zároveň rozhodovat o pravidlech, která budou pro služby platit. Od 3. května se mohou do škol vrátit žáci druhého stupně rotačně v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji, řekl ministr Plaga. Neúspěšní maturanti podle něj dostanou letos navíc možnost opravy didaktických testů v červenci a opravy praktické zkoušky do konce srpna.

Lidé budou moci od pondělí znovu využívat služeb spojených s péčí o tělo. Otevřou se tak holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, masérské, kosmetické nebo regenerační služby. Uvolnění se týká také služeb péče o zvířata nebo lázeňské léčebně rehabilitační péče. Ve službách by měl být zaveden režim jeden na jednoho, klienti se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus. Vláda by měla určit, jak starý test bude uznáván a zda v krajních případech bude kromě potvrzení z certifikovaných odběrových center možné, aby personál zákazníky na místě otestoval samoodběrovým testem. (Zdroj: ČTK)

Praktickou výuku učňů mnohých oborů vládní opatření nadále omezují
Opakovani rocniku je na stole. V uvahu prichazi u ucnu

Praktická výuka žáků Středního odborného učiliště (SOU) kadeřnického v Praze 8 se musí obejít bez klientů. Kvůli opatřením souvisejícím s covidem-19 si budoucí kadeřníci potřebné techniky zkouší na tzv. cvičných hlavách nebo na svých spolužácích. Kvůli tomu, že žáci mohli praktickou výuku do dneška absolvovat pouze dálkově přes počítač, se bude pro letošní absolventy upravovat podoba závěrečných zkoušek. ČTK to sdělila zástupkyně ředitele školy pro odborný výcvik Jana Limburská. Podobně tomu bude i na dalších středních odborných škol (SOŠ) a SOU v Praze, vyplývá z odpovědí ředitelů škol na dotazy ČTK.

Vládními nařízeními je nadále omezena i praktická výuka budoucích kuchařů, číšníků a cukrářů, kteří navštěvují SOU gastronomie v Praze 10. Zatímco obvykle se praxe odehrává zvláště ve smluvených hotelích, restauracích a kavárnách v Praze, nyní si žáci potřebné práce mohou osvojit primárně ve školní cvičné kuchyni, uvedla ředitelka školy Kateřina Mrvová. (Zdroj: ČTK)

Soud začal projednávat kauzu Bereta, vyslechl obžalovaného
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Okresní soud Praha-východ začal projednávat takzvanou kauzu Bereta, která se týká údajného vynášení informací z trestních řízení. V případu čelí obžalobě pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista Radek Holub, celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal. U soudu dnes vypovídal Šíma, odpoledne soud vyslýchá Holuba, jehož výpověď je neveřejná. V úterý má soud v plánu vyslechnout Máchovou, Gáboríka a Zmrhala. Výslechy posledních dvou obžalovaných mají být také bez účasti veřejnosti.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová tvrdí, že Máchová, Holub a Šíma poskytovali soukromému detektivovi Gáboríkovi v letech 2013 až 2016 neveřejné informace z trestních řízení. Gáborík je podle obžaloby předával dál, například klientům své společnosti. V některých případech za to podle obžaloby od klientů společnost inkasovala peníze. (Zdroj: ČTK)

SMO je znepokojen zkrácením doby oddlužení z pěti na tři roky
Státní podpora podnikatelů nedosahuje původních předpokladů vlády

S návrhem novely insolvenčního zákona, podle něhož se má zkrátit délka doby oddlužení pro všechny fyzické osoby z pěti na tři roky, nesouhlasí 94 procent starostů. Průzkumu, který pro Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) zpracovala společnost InsolCentrum, se zúčastnil vzorek 564 starostů z obcí a měst napříč všemi kraji. Unáhlené odpouštění dluhů zatíží podle svazu nejenom všechny občany, ale ublíží i samotným dlužníkům. Zástupci SMO ČR to uvedli na tiskové konferenci. Návrhem novely se nyní zabývá Sněmovna, podle ministerstva nové pravidlo zdůrazňuje princip rovnosti v přístupu k druhé šanci podle evropské legislativy.

Ministerstvo v předkládací zprávě uvedlo, že zkrácení délky doby oddlužení z pěti na tři roky je klíčovým prvkem novely. “Osvobození od placení dluhů zároveň není podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. Toto nové oddlužení se přitom navrhuje přijmout pro všechny fyzické osoby bez rozdílu, zda jde o podnikatele či spotřebitele,” uvedl úřad. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) by mohl předpis pomoci i vzhledem k dopadům epidemie covidu-19. (Zdroj: ČTK)

Hamáček: V kauze Vrbětice existuje jedna vyšetřovací verze spojená s GRU
Vrbětice, GRU

V kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 existuje jedna vyšetřovací verze spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155 ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Na dnešní tiskové konferenci ČSSD to řekl předseda strany, vicepremiér Jan Hamáček. Prezident Miloš Zeman v nedělním projevu uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček nevidí ve vyjádřeních rozpor.

“Tou první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě dvě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny,” řekl v neděli Zeman.

“Pokud vím, tak v kauze existuje jedna vyšetřovací verze, a ta je spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155,” reagoval dnes Hamáček. (Zdroj: ČTK)

Černošický úřad opět zahájil správní řízení s Babišem kvůli možnému střetu zájmů
Andrej Babiš, ANO,

Městský úřad v Černošicích u Prahy opět zahájil správní řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Důvodem je podezření ze spáchání přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Babišovi hrozí pokuta od 5000 do 250.000 korun, uvedl server Seznam Zprávy. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá, jeho aktuální vyjádření ČTK zjišťuje.

Černošický úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200.000 korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil s tím, že se střet zájmů neprokázal. Kritici poukazovali na to, že v čele kraje bylo hnutí ANO, tehdejší hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podezření z podjatosti odmítala. Nyní kraji vládne koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců. (Zdroj: ČTK)

Od úterý bude zakázáno cestovat do Indie kvůli nové mutaci koronaviru
Jihoafrická mutace, koronavirus, covid-19, pandemie,

Od úterý bude zakázáno cestovat do Indie. Zařadí se mezi země, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zpřísní se i podmínky návratu. Indie se tak zařadí k Peru, Kolumbii, Botswaně, Brazílii, Svazijsku, Jihoafrické republice, Keni, Lesothu, Malawi, Mosambiku, Tanzanii, Zambii a Zimbabwe.

Do České republiky se z Indie budou moci vrátit pouze Češi a rezidenti žijící v ČR. Před odletem z Indie musejí absolvovat PCR test, poté do 24 hodin po vstupu na české území jej musí zopakovat. Třetí PCR test budou muset lidé absolvovat mezi 10. a 14. dnem od příletu. Během celé této doby musí být v karanténě. (Zdroj: ČTK)

Na Karvinsku se v neděli porvalo pět desítek mladých lidí
policie,

Karvinská policie vyšetřuje okolnosti nedělní hromadné rvačky mladých lidí. U lesoparku Dubina se jich sešlo až pět desítek. Tři z nich utrpěli zranění, údajně způsobená nožem. Podle policie se prostřednictvím sociálních sítí svolává další bitka. ČTK o tom dnes informovala mluvčí karvinské policie Zlatuše Vičková.

Incident měl počátek v sobotu u takzvaného Karvinského moře. Na břehu plochy vzniklé rekultivací krajiny po hornické činnosti se sešla početná skupina mladých lidí. Podle informací ČTK tam měli party, během které vznikl spor o ztracený a později nalezený mobilní telefon jednoho z účastníků. V té souvislosti se sešlost domluvila, že se sejdou ještě v neděli a vše “vyřeší” rvačkou. V lesoparku Dubina se pak sešlo 40 až 50 lidí. “Od nedělního podvečera karvinští policisté prověřují vzájemné napadení skupiny osob na veřejném prostranství lesoparku Dubina. Po incidentu byli lékaři ošetřeni tři mladíci,” řekla mluvčí. Dodala, že momentálně policisté věc vyšetřují jako výtržnictví. Změnu právní kvalifikace ale nevylučují. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Venku už stačí roušky, i v létě budou potřeba ve větších skupinách
MPSV zajistí distribuci 7,5 milionu roušek pro lidi v nouzi

Ve venkovních prostorách by se mohly přestat nosit respirátory, roušky už jsou plně dostačující, řekl dnes ministr Petr Arenberger (za ANO) v rozhovoru pro server Blesk.cz. Ochrana nosu a úst proti šíření koronaviru by podle něj měla zůstat i v létě třeba ve skupinách více lidí.

Od počátku března musejí lidé nosit v zastavěném území obce minimálně chirurgickou roušku, řada lidí ale přesto nosí respirátor. Respirátory s třídou ochrany nejméně FFP2, případně nanoroušky jsou povinné v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech. “Já si myslím, že roušky pro venkovní prostory už jsou plně dostačující, že by to nemusel být respirátor,” řekl dnes Arenberger. Poukázal na to, že zatímco rouška chrání před šířením infekce jen okolí, respirátor i toho, kdo ho má nasazený. (Zdroj: ČTK)

Armáda začne testovat nabízené pásová bojová vozidla pěchoty
BVP Armáda ČR, rozpočet

Uchazeči o největší novodobou zakázku české armády v úterý do Česka dopraví vzorky nabízených pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). V příštích téměř šesti týdnech je pak armáda (AČR) podrobí podrobným testům a zkouškám. ČTK to dnes sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany (MO).

V soutěži o dodávku 210 BVP za více než 50 miliard korun zůstaly se svými stroji tři firmy. Jde o vozidla CV90 od švédské společnosti BAE Systems, Lynx od německé firmy Rheinmetall Landsysteme a ASCOD od španělské společnosti GDELS. V Česku je nyní čeká téměř šestitýdenní zkoušení. Testy se měly původně uskutečnit již na podzim, kvůli koronavirové pandemii ale byly několikrát odložené. (Zdroj: ČTK)

Nedělní počet případů covidu byl nejnižší za 32 týdnů, úmrtí je přes 29.000
Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

 Testy v neděli potvrdily 820 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od 13. září, tedy za posledních 32 týdnů. Od začátku epidemie nového koronaviru loni v březnu zemřelo v Česku přes 29.000 lidí, u kterých byl covid prokázaný. Rychlost šíření epidemie v posledních týdnech klesá, stejně jako počty úmrtí. Minulý týden ale také mírně zpomalilo očkování proti covidu. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

V posledních týdnech také klesá počet nově odhalených případů infekce. Tuto neděli jich bylo v mezitýdenním srovnání o 13 méně. Za celý minulý týden testy potvrdily 17.448 případů, téměř o pětinu méně než v týdnu od 12. do 18. dubna. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, v neděli stouplo z 0,83 na 0,88. Je to jeho nejvyšší hodnota za posledních 11 dní. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře