Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 27.3. 2021

Policisté zadrželi dva účastníky pochodu, napadli jejich kolegu na Albertově
policie, demonstrace,

Někteří účastníci dnešní demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením na pražském Václavském náměstí se po rozpuštění akce vydali přes Palackého náměstí na Albertov. Tam dva z nich – muž a žena – napadli a zranili policistu, řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Oba policisté zadrželi, skončili na policejní služebně a jsou podezřelí z trestného činu útoku na veřejnou osobu.

Demonstrace se podle Siřišťové zúčastnilo asi 40 lidí, po 13:00 byla pořadatelem rozpuštěna. I kvůli omezení pohybu mezi okresy neměli dostatek řečníků a aparatury,” uvedl server Novinky. (Zdroj: ČTK)

Plaga věří v otvírání škol od 12. dubna, Zeman by byl opatrnější
Ministr školství Plaga (ANO)

O termínu zahájení návratu dětí do škol se bude podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) debatovat začátkem týdne. Ministr po dnešním jednání se členy expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech na Kladensku novinářům řekl, že věří ve 12. duben. Zeman byl podle něho opatrnější, shoda na datu nepanovala. Zemanův expertní tým se přiklonil k variantě částečně zjednodušené maturity, ne k udělení úřední maturity, uvedl ministr ministr Plaga.

“Pan prezident je spíše opatrnější a byl by rád, kdyby skutečně návrat byl až za nižších čísel (nově nakažených covidem-19), to znamená i o něco později,” uvedl Plaga. Expertní tým podpořil podle něj stanovisko, že konkrétní podmínky, za nichž bude návrat žáků do škol možný, a data musí určit ministerstvo zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

V noci se hodiny posunou o hodinu dopředu, začne letní čas
letní čas, zimní čas, změna času

V noci na neděli začíná letní čas, který potrvá do konce října. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. Zatímco lidé si musí náramkové či nástěnné hodinky posunout sami, hodiny v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se přeřídí automaticky.

Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnový den se vrátí standardní středoevropský čas, pro který se vžilo označení zimní. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní svůj původní účel, tedy úsporu energií. (Zdroj: ČTK)

!!! Lékový ústav varuje, aby lidé nenakupovali ivermektin přes internet
Ministerstvo zdravotnictví umožní zdravotnickým zařízením podávat ivermectin

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje, aby se lidé nesnažili nakupovat lék ivermektin přes internet. Léčivo, které ministerstvo zdravotnictví povolilo k experimentální léčbě covidu-19, je na lékařský předpis a zákon jeho prodej přes internet neumožňuje. Ústav nyní prošetřuje také dva případy, kdy se lidé snažili lék prodat prostřednictvím internetové inzerce. 

Za nelegální nabízení léčivých přípravků hrozí pokuty až 20 milionů korun. ČTK to napsala mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. SÚKL varuje i před nákupem z e-shopů provozovaných ve třetích zemích. Zásilkový dovoz léků do ČR není povolen, zásilku zadrží celníci.

Ministerstvo zdravotnictví umožnilo 12. března podávání ivermektinu pacientům s covidem-19 podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba se ale vyžaduje informovaný souhlas pacienta. (Zdroj: ČTK)

Opozice kritizuje selhání sčítání lidu, připomíná e-shop se známkami
sčítání lidu2021, výpadek serveru,

Opoziční politici kritizují dnešní selhání systému pro elektronické sčítání lidu. Připomínají problémy se systémem pro prodej elektronických dálničních známek, který byl loni po svém spuštění většinu prvního dne mimo provoz, nebo lednovou registraci k očkování proti nemoci covid-19. Tu provázely výpadky systému a zpožďování sms zpráv s registračními údaji. Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na dnešek, ráno ho Český statistický úřad (ČSÚ) kvůli přetížení pozastavil.

“Pád webu pro sčítání lidu jen neslavně uzavřel černý týden Digitalizace Česka. Ten začal hrozbou, že asi spadnou kvůli zanedbané údržbě základní registry, pokračoval smutným zjištěním, že se sčítání ptá na údaje, které stát dávno má,” uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. Po zkušenostech s registrací na očkování a s pořizováním elektronických dálničních známek dnešní výpadek podle Kupky naznačuje, že je stát nepoučitelný. (Zdroj: ČTK)

Lékařka: Někteří lidé kvůli covidu přestávají kouřit, bojí se o zdraví
Kouření, cigarety, zdravotní stav, covid-19

Na odborníky se v posledním roce obracejí lidé, kteří chtějí kvůli pandemii koronaviru přestat kouřit. Obávají se toho, že by kvůli kouření mohli mít těžký průběh covidu-19. S covidem souvisí někdy i snaha přestat z finančních důvodů. Někteří kuřáci přišli o práci a výdaje za cigarety už jsou pro ně neúnosné. Je jich více než těch, kteří se ke kouření kvůli stresu či situaci kolem pandemie vrátili. V rozhovoru s ČTK to řekla Eva Králíková z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (1. LF UK a VFN).

Podle Králíkové je kouření příčinou každého šestého úmrtí v Česku. Kromě vyššího rizika infarktu či mrtvice nebo nádorových onemocnění kouření podle lékařky dvojnásobně zvyšuje riziko, že člověk bude mít cukrovku, způsobuje také záněty a zhoršuje imunitu. “Po jakékoliv operaci se rána pomaleji hojí, kuřáci musejí být častěji znovu operováni. Průměrná doba hospitalizace je u nich po jakékoli operaci o dva dny delší než u nekuřáků,” uvedla Králíková. (Zdroj: ČTK)

Muž vybral v bankách na falešné doklady přes milion Kč, používal i převleky
peníze, podvod,

 Jihočeští kriminalisté dopadli muže, který podvodně vybral v různých bankách z cizích účtů přes milion korun. Používal sedm falešných občanských průkazů a převleky. Policie čtyřicetiletého muže obvinila, hrozí mu až osm let vězení. Na webu o tom dnes informovala krajská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Muž z Prahy vybíral peníze v různých částech země. Koncem loňského roku zaznamenali kriminalisté několik případů v bankách, nejen v jižních Čechách, ale i na Moravě. “Scénář byl velmi podobný. Do banky vstupuje muž, který předkládá občanský průkaz a žádá o výběr hotovosti nejčastěji z nějakého firemního účtu, ke kterému má díky zfalšovanému občanskému průkazu falešná dispoziční práva. Pokud má pachatel štěstí, vyplatí mu pracovník požadovanou sumu. Řádově se jedná až o stotisícové částky,” popsala mluvčí. (Zdroj: ČTK)

Březen v počtu obětí covidu už překonal dosud nejtragičtější listopad
S covidem umřelo 24 tisíc lidí

 Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. Podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví tento měsíc zemřelo s koronavirem zatím 4977 lidí, zatímco za celý listopad si epidemie vyžádala 4974 obětí. Celkem v Česku zemřelo 25.778 lidí s prokázanou nákazou, republika patří v tomto ohledu k nejhůře postiženým zemím. 

V pátek testy odhalily dalších 7654 případů nemoci covid-19, o zhruba dva tisíce méně než před týdnem. Ve všední den to je nejnižší hodnota od začátku února. Skóre PES je nejníž od začátku října, kleslo i reprodukční číslo. (Zdroj: ČTK)

Obézní pacientku museli v Brně hasiči vytáhnout oknem
Obézní pacientku museli v Brně hasiči vytáhnout oknem

Asistenci hasičů potřebovali v sobotu dopoledne jihomoravští záchranáři, kteří spěchali k ženě staršího věku do brněnských Bohunic. Ženin zdravotní stav se výrazně zhoršil a potřebovala transport do nemocnice. Vzhledem k tomu, že se jednalo o výrazně obézní ženu, nebylo v silách záchranářů ji z panelového bytu dostat. Na pomoc tak museli přispěchat hasiči s výškovou technikou.

„Naši pomoc potřebovala žena staršího věku, u které došlo k výraznému zhoršení dušnosti. Zdravotníci jí poskytli kyslíkovou terapii a podali léky. S transportem pacientky z bytu do speciální sanitky určené pro převoz bariatrických pacientů nám pomohli hasiči za použití automobilového žebříku,“ poděkovala za pomoc mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová. Žena poté skončila ve Fakultní nemocnici Brno. (Zdroj: Novinky.cz)

Kdo bude zachraňovat ČSSD? Víc nominací získal Hamáček
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Sociální demokraté se chystají na dubnový sjezd. Současný šéf Jan Hamáček byl na krajských konferencích úspěšnější než jeho vyzyvatel Tomáš Petříček. Jako poslední zasedli ke svým počítačům delegáti konference ve Zlínském kraji a potvrdili, že na body zvítězil současný předseda Jan Hamáček. Ten získal celkem pět nominací na předsedu strany – s přehledem uspěl v domovské středočeské ČSSD, dále pak v Olomouci, na Vysočině, v Liberci a ve zmiňovaném Zlíně.

Jeho hlavní vyzyvatel, ministr zahraničí Tomáš Petříček uspěl dle očekávání u straníků v domovské Praze, získal zde 57 procent hlasů (Hamáček získal 37 procent) a pak v nejmenším z regionů, v Karlovarském kraji.

Třetí kandidát na předsedu se rekrutoval z řad socialistů na jižní Moravě. Je jím tamní stranický šéf a starosta Brna-Líšně Břetislav Štefan. (Zdroj: Seznam Zprávy)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře