Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 27. 4. 2021

MPSV rozdělí na odměny v sociálních službách za práci v epidemii 3,93 mld. Kč
Maláčová ČSSD

Ministerstvo práce rozdělí na odměny v sociálních službách za práci v podzimní a zimní vlně epidemie 3,93 miliardy korun. O peníze pro pracovníky požádalo 1769 organizací, které poskytují péči potřebným. Žádost o finance na ohodnocení nepodala téměř pětina poskytovatelů. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnilo ministerstvo práce. Podle něj by mělo odměnu dostat asi 100.000 pracovníků.

Vyplacení odměn v sociálních službách za práci v epidemii schválila vláda začátkem března. Při plném počtu odpracovaných hodin mohou lidé podle své profese a činnosti za své nasazení od října do února dostat 15.000 Kč, 25.000 korun, 30.000 Kč či 50.000 korun. Při kratším úvazku se částka snižuje. Další dotace se mají pak využít na pokrytí zvýšených výdajů kvůli nákaze. Celkem kabinet vyčlenil 6,4 miliardy korun. Pět miliard má putovat ze státního rozpočtu. Zbývajících 1,4 miliardy korun zůstalo z loňských dotací, které se nevyčerpaly. (Zdroj: ČTK)

Exministr zahraničí Schwarzenberg v Praze převzal vysoký ukrajinský řád
Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes v Praze převzal jedno z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny, Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy. Ocenění někdejšímu šéfovi české diplomacie a nynějšímu poslanci TOP 09 loni v srpnu udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny, rozvoji spolupráce mezi státy a za plodné veřejné aktivity. Nyní Schwarzenbergovi toto vyznamenání osobně předal ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.  Schwarzenberg se v ukrajinských médiích těší pověsti obránce Ukrajiny před Ruskem. Vedle desítek dalších evropských politiků figuruje na černé listině, kterou Rusko vytvořilo v odvetě za západní sankce za anexi Krymu a konflikt v Donbasu.

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes v Praze převzal jedno z nejvyšších státních vyznamenání Ukrajiny, Řád knížete Jaroslava Moudrého 2. třídy. Ocenění někdejšímu šéfovi české diplomacie a nynějšímu poslanci TOP 09 loni v srpnu udělil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za významný osobní příspěvek k posílení mezinárodní prestiže Ukrajiny, rozvoji spolupráce mezi státy a za plodné veřejné aktivity. Nyní Schwarzenbergovi toto vyznamenání osobně předal ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.

Schwarzenberg se v ukrajinských médiích těší pověsti obránce Ukrajiny před Ruskem. Vedle desítek dalších evropských politiků figuruje na černé listině, kterou Rusko vytvořilo v odvetě za západní sankce za anexi Krymu a konflikt v Donbasu. (Zdroj: ČTK)

Vláda brzy projedná stav nákupu pásových bojových vozidel pěchoty
BVP Armáda ČR, rozpočet

Vláda na některém z nejbližších zasedání projedná stav nákupu pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Ministerstvo obrany poté vybrané dodavatele osloví s žádostí o finální nabídku. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Pořízení 210 BVP za více než 50 miliard korun bude největší moderní zakázkou české armády. Ministerstvo původně chtělo již letos zaplatit za vozidla první splátku, odložilo ji ale na příští rok.

Plánovanou změnu v platbách a dodávkách ministerstvo zveřejnilo loni na konci května, kdy tendr začaly ohrožovat dopady krize kolem pandemie koronaviru. Proti původnímu plánu byly prodlouženy o dva roky dodávky, poslední techniku by tak vojáci měli dostat v roce 2027. Zároveň se změnilo financování, které bylo prodlouženo na sedm let do roku 2028. Podle Pejška rozložení plánovaných plateb v delším čase sníží zatížení rozpočtu ministerstva v jednotlivých letech. (Zdroj: ČTK)

Vrchní soud potvrdil zprošťující rozsudky v kauze vytunelování záložny Unibon
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Olomoucký vrchní soud dnes definitivně zprostil obžaloby podnikatele Daneše Zátorského a Radka Hradila obžalované z podílu na vytunelování ostravské záložny Unibon. Stejně jako krajský soud se soud odvolací ztotožnil s tím, že se jejich vina neprokázala. Podle původní obžaloby způsobili škodu až 120 milionů korun, hrozilo jim až deset let vězení. Proti původnímu rozsudku se odvolal žalobce.

V případu ostravský krajský soud v lednu roku 2019 zprostil obžaloby také Davida Rusňáka, ten v mezidobí zemřel. “Odvolání státního zástupce Vrchní soud v Olomouci jako nedůvodné zamítl. Podle odvolacího soudu krajský soud provedl dostatečné dokazování, aby mohlo být rozhodnuto o vině a trestu, nicméně z provedených důkazů nelze bez důvodných pochybností uzavřít, že obžalovaní jsou vinni z trestných činů,” řekl dnes ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik. Obžaloba podle soudu nepředložila jediný přímý důkaz a nepřímé důkazy netvoří ucelený řetězec důkazů, uvedl soud. (Zdroj: ČTK)

Milion chvilek ve čtvrtek pořádá demonstrace proti inklinaci k Rusku
Milion chvilek

Demonstrace proti inklinaci prezidenta a dalších politiků k Rusku, jež pořádá spolek Milion chvilek, se budou ve čtvrtek konat kromě Prahy v dalších desítkách měst. V metropoli začne protest v 18:00 na Václavském náměstí, uskuteční se také například v Plzni, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Brně nebo Zlíně. Milion chvilek o tom informoval v dnešní tiskové zprávě.

“Prezident místo podpory vlastního státu opakuje stejné pohádky jako proruské dezinformační weby a ruská propaganda. Jeho setrvávání ve funkci je bezpečnostní hrozbou pro naši republiku,” uvedl předseda spolku Benjamin Roll. (Zdroj: ČTK)

Soud přerušil lobbistovi Janouškovi výkon trestu na další dva roky
Roman Janoušek

Krajský soud v Brně prodloužil lobbistovi Romanu Janouškovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. Uvedla to dnes Česká televize. Podle ní není rozhodnutí pravomocné, protože proti němu podal stížnost státní zástupce.

Rozhodnutí dnes odmítlo komentovat jak Krajské státní zastupitelství v Brně, tak krajský soud. Mluvčí zastupitelství Hynek Olma řekl ČTK, že státní zastupitelství se k věci v tomto stadiu vyjadřovat nebude. “Do nabytí právní moci věci nebudeme poskytovat žádné vyjádření,” řekla ČTK rovněž mluvčí soudu Klára Belkovová. (Zdroj: ČTK)

Správa rezerv nemá nyní pro školy žádné antigenní ani PCR testy
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Všechny již vydala. Na dotaz ČTK to dnes uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Správa nemá podle něj pro školy ani žádné PCR testy. Ministerstvo školství podle své mluvčí Anety Lednové situaci od pondělí intenzivně řeší s ministerstvem zdravotnictví tak, aby správa mohla na testy vypsat novou zakázku.

Švagr v pondělí oznámil, že SSHR zrušila tendr na 5,6 milionu antigenních testů do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. Současné zásoby testů ve školách stačí podle zástupců škol asi do konce příštího týdne. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) není jisté, zda se testy podaří do škol dodat včas. (Zdroj: ČTK)

Registrace více skupin k očkování nezvýšila výrazně počty čekajících
očkování, vakcíny

Registrace dalších věkových skupin k očkování proti covidu-19 v krátkém časovém sledu za sebou výrazně nezvýšila počet čekajících. Proti polovině dubna je registrovaných, kteří čekají na termín či první dávku vakcíny, naopak asi o 44.000 méně. Vyplývá to dat, která ministerstvo zdravotnictví o očkování zveřejňuje.

Vakcinace začala v ČR před čtyřmi měsíci, od té doby bylo podáno 2,8 milionu dávek více než 1,9 milionu osob. K navození plné ochrany jsou třeba u tří ze čtyř vakcíny dvě dávky. Od středy se budou moci přihlašovat přes web ministerstva zdravotnictví lidé nad 55 let. Až do poloviny května se mohou dál hlásit mladší chroničtí pacienti, uvedlo dnes ministerstvo na twitteru. (Zdroj: ČTK)

Soud zamítl návrhy směřující proti testování zaměstnanců ve firmách
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrhy na zrušení opatření, na jehož základě se zaměstnanci ve firmách testují na covid-19. Návrhy podaly odbory, firma a dvě ženy. Soud konstatoval, že vnímá a mnohdy sdílí výhrady k zásahům do života kvůli pandemii koronaviru. Přezkoumávaná opatření ministerstva zdravotnictví však před soudem obstála, stejně jako zvolená metoda antigenního testování s odběrem z nosní dutiny. Zároveň soud znovu apeloval na důkladné odůvodňování koronavirových opatření.

Soudce Filip Dienstbier novinářům řekl, že posuzování přiměřenosti opatření je vysoce odbornou medicínskou záležitostí, přitom ale nebyl dnes navržen žádný důkaz znaleckým posudkem. “Soud opravdu nemůže zpochybňovat třeba lékařské závěry novinovými články nebo vyjádřeními do médií,” uvedl Dienstbier. (Zdroj: ČTK)

Hamáčkovým náměstkem na MZV stal bývalý hejtman Hašek
Michal Hasek cssd

Náměstkem na ministerstvu vnitra se po odchodu Jakuba Kulhánka (ČSSD) do čela diplomacie stal bývalý předseda Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD). Novinářům to dnes oznámil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Výběrové řízení na šéfa legislativní sekce vyhrál po odchodu Petra Mlsny do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Vokáč.

Hamáček novinářům řekl, že bývalý první místopředseda ČSSD Hašek se nevrací do volených funkcí a podstoupí bezpečnostní prověrku. “Bude se věnovat odborné práci, nebude kandidovat v letošních sněmovních volbách,” řekl. Hašek podle něj v minulosti udělal některé politické chyby, což považuje za uzavřenou kapitolu. “Za chyby se omluvil, odešel z vrcholné politiky, já jeho práci v resortu budu řešit jen z pohledu současnosti,” zdůraznil Hamáček. (Zdroj: ČTK)

Babišovy výroky o organizaci TI musí soud řešit znovu
Andrej Babiš, ANO,

Výroky premiéra Andreje Babiše (ANO), v nichž označil protikorupční organizaci Transparency International ČR (TI) za zkorumpovanou, musí soud řešit znovu. Krajský soud v Praze původně loni v únoru rozhodl, že se Babiš nemusí TI omlouvat, ale Vrchní soud v Praze nyní verdikt zrušil. Upozornila na to dnes Česká televize. Zrušení rozsudku potvrdil serveru Seznam Zprávy Babišův advokát Jiří Urbánek. Důvody vrácení kauzy krajskému soudu ale zatím nezná.

Premiér TI v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou. Babišův právník u soudu argumentoval tím, že premiér těmito výroky mínil jen způsob financování TI a netvrdil, že by se organizace dopustila zločinu. Organizace se ohradila, že její finanční vztahy jsou transparentní, smluvně podložené a zachycené ve výročních zprávách. Krajský soud pak loni rozhodl, že TI nemá nárok na omluvu, protože Babišovy výroky významně nezasáhly do práv organizace. Soudce Vladimír Sommer tehdy řekl, že výroky premiéra o “zkorumpovanosti” TI byly přehnané, ale použité ke kritice záležitosti veřejného zájmu, a proto byly přípustné. (Zdroj: ČTK)

Vyplácení příspěvku pro lidi v karanténě potrvá asi až do června
peníze,

Příspěvek k nemocenské ve výši až 370 korun denně budou lidé, kteří jsou či budou v nařízené karanténě nebo izolaci, dostávat až do konce června. S dvouměsíčním prodloužením počítá novela, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho sociální výbor a následně také ústavně-právní výbor. Horní komora o předloze rozhodne zřejmě ve středu.

Bonus k nemocenské má zabránit propadu příjmů a motivovat tak potenciální či potvrzené nositele koronaviru k tomu, aby zůstávali v karanténě, nemoc dál nešířili a hlásili své kontakty. I díky tomuto příspěvku vzrostl podle zdůvodnění vládní novely počet karantén a izolací o desetinu. Dvouměsíční prodloužení výplaty příspěvku má stát podle předkladatelů až 300 milionů korun. (Zdroj: ČTK)

Senátoři prověřují možnost žaloby na Zemana kvůli kauze Vrbětice
Prezident Miloš Zeman

Senátoři prověřují možnost ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou jeho výroky k případu výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku, z nichž jsou podezřelí agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Senátorský klub ODS a TOP 09 o případné žalobě rozhodne v řádu týdnů, řekl dnes ČTK jeho předseda Zdeněk Nytra. Podle něj klub nechal právníky prošetřit, zda pro podání žaloby existují relevantní podklady.

Horní komoru vyzvali k podání žaloby pro velezradu mimo jiné tvůrci petice v čele s exministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem, advokátkou Hanou Kordovou Marvanovou a filozofem Václavem Němcem z iniciativy Vraťte nám stát. Pod peticí bylo dnes dopoledne zhruba 5500 podpisů. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře