Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 28.3. 2021

Ředitelé škol mají nahlásit, kolik chtějí testů na covid pro žáky a učitele
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

 Ministerstvo školství vyzvalo ředitele škol, aby uvedli, kolik budou pro zajištění testování ve školách potřebovat antigenních testů na covid-19. Kvůli včasné distribuci testů by ředitelé škol měli požadované počty testů zanést do centrálního registru do 1. dubna, uvedlo ministerstvo školství v tiskové zprávě. Žáci by se mohli do školních lavic vracet postupně od 12. dubna.

“Sběr dat se týká zejména počtu pedagogických a nepedagogických pracovníků a žáků a studentů, u kterých je předpoklad, že by mohli do škol nastoupit v rámci první fáze rozvolnění oblasti školství,” uvedlo ministerstvo školství. (Zdroj: ČTK)

Lhůta mezi podáním první a druhé dávky vakcíny se asi prodlouží
Očkování osob , vakcína,

Lhůta mezi podáním první a druhé dávky vakcíny zejména firmy Pfizer/BioNTech se asi prodlouží. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že ministerstvo změnu podporuje a rozhodnout by měla vládní rada pro zdravotní rizika v úterý. K prodloužení lhůty se kloní odborníci.

Změna by se měla týkat podle Blatného vakcín s očkovací látkou typu mRNA. V Česku jde vedle vakcíny Pfizer/BioNTech o vakcínu firmy Moderna. Obě se podávají ve dvou dávkách. V případě vakcíny Pfizer/BioNTech je rozestup 21 dnů, u Moderny 28 dnů. Blatný řekl, že rozestup u mRNA vakcín by byl nově 38 až 42 dnů. (Zdroj: ČTK)

Hamáček odmítl, že by vnitro skrývalo smlouvy k nákupům ochranných pomůcek
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ohradil proti tomu, že by ministerstvo vnitra chtělo skrývat smlouvy k nákupům ochranných pomůcek v době nouzového stavu. Na twitteru dnes uvedl, že všechny smlouvy vnitra jsou zveřejněny v registru smluv a v Národním elektronickém nástroji (NEN) pro veřejné zakázky. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval vládní poslance za to, že v pátek nepodpořili usnesení opozice, že by smlouvy o nákupech v nouzovém stavu měly být zveřejněny. (Zdroj: ČTK)

Pekarová: Havlíčkův postup k Dukovanům souvisí s postojem KSČM k nouzovému stavu
Marketa Pekarova Adamova TOP 09 SPOLU

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové souvisí krok ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ohledně Rosatomu a stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany se změnou postoje KSČM k prodloužení nouzového stavu. Pekarová to dnes uvedla v diskuzním pořadu televize CNN Prima News. Oslovení Rosatomu s opačným názorem komunistů na stav nouze spojil už v pátek předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura, proti jeho tvrzení se ohradila KSČM i premiér Andrej Babiš (ANO).

Podle části opozice ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) obešel vládu i bezpečnostní složky, když o podklady k bezpečnostní prověrce by měl být požádán také ruský Rosatom. Babiš v pátek uvedl, že plánované kroky k dostavbě elektrárny mimořádně projedná v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu a odpoledne i vláda. (Zdroj: ČTK)

Babiš chce dál úřední maturitu, jde podle něj o duševní zdraví studentů
Andrej Babiš

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude dál prosazovat takzvanou úřední maturitu, tedy udělení maturitní známky bez zkoušek podle průměru za celé studium. Už dříve se na této formě závěrečné středoškolské zkoušky neshodl s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), který předložil zjednodušenou formu maturit.

Babiš dnes ve vystoupení na sociálních sítích řekl, že by úřední maturita pomohla aspoň části studentů zmírnit dopady dlouhodobé výuky na dálku, která se podle něj negativně podepisuje na psychice řady dětí a dospívajících. V této chvíli je podle něj třeba projevit lidskost, nelpět na výkonu a pokusit se zlepšit duševní zdraví dětí. (Zdroj: ČTK)

Smejkal: Lidé by se letos o Velikonocích neměli sdružovat
Velikonoční zboží je možné prodávat

Případné rozvolnění dosavadních protikoronavirových opatření po Velikonocích bude záviset na tom, jak budou lidé opatření dodržovat. Situace by se zhoršila a počty nakažených by opět rostly, kdyby se lidé o Velikonocích sdružovali. V diskusním pořadu televize Prima to dnes řekl hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). “Nejhorší by bylo, kdyby se všichni rozjeli někam na pomlázky a tam se sdružovali. To si budeme muset tento rok odpustit,” řekl Smejkal. 

Odborníci v dnešní debatě také doporučili větší interval mezi podáním první a druhé dávky vakcíny proti covidu-19. Epidemiologové Beran a Smejkal shodně doporučili delší interval mezi podáním první a druhé dávky očkovací látky. Podle Smejkala by mezi dávkami měl být rozestup 42 dní. (Zdroj: ČTK)

Blatný: Do konce stavu nouze mají platit všechny restrikce
Ministr Blatný:

Všechny nynější protikoronavirové restrikce by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit až do konce nouzového stavu. Chce, aby jejich dodržování bylo také kontrolováno. Stav nouze je vyhlášen do neděle 11. dubna a Blatný doufá, že bude poslední.

“Předpoklad uvolňování škol od 12. dubna, který vidím jako nejbližší možný termín, a všechny ostatní kroky předpokládají, aby minimálně do té doby byla dodržována stejná opatření,” řekl Blatný v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. Varoval, že v opačném případě by se mohla začít epidemická situace znovu zhoršovat. (Zdroj: ČTK)

O kratším intervalu testování ve firmách by mohla vláda rozhodnout v pondělí
Antigenní testy, testování zaměstnanců

O zkrácení intervalu v antigenním testování zaměstnanců by měla vláda rozhodnout v pondělí. Na koronavirus by se mělo testovat jednou za pět dnů místo nynějších sedmi dnů. V dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od kdy by mohla povinnost častějšího testování ve firmách platit, zatím není jasné.

“Počítám s tím, že se to stane, a věřím, že se to dá zavést naráz,” uvedl Blatný. Zavedení povinnosti by bylo podle něho v řádu dnů, aby se firmy mohly připravit. Přesný termín ale nesdělil, neboť, jak ministr poznamenal, “střílel by od boku”. S častějším testováním zaměstnanců by mohly mít podle Blatného problém spíše větší firmy kvůli logistice. (Zdroj: ČTK)

SPOLU: Část adeptů do Rady ČT představuje ohrožení nezávislosti televize
SPOLU, ODS, KDU-ČSL, TOP 09. koalice

Někteří kandidáti do sněmovní volby čtveřice nových členů Rady České televize představují podle koalice opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 ohrožení nezávislosti tohoto veřejnoprávního média. Koalice Spolu kvůli tomu žádá vládu, aby plnila závazky k veřejnoprávním médiím podle programového prohlášení. Jinak by se podle ní měla volba odložit. Koalice o tom informovala v dnešní tiskové zprávě.

Volbu radních pokládá koalice Spolu za výsledek snahy ANO, ČSSD, SPD či KSČM změnit podobu vysílání České televize. “Výběr současných kandidátů do Rady ČT je názornou ukázkou, že někteří politici považují televizní zpravodajství za svou hlásnou troubu,” uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Volba radních České televize by se měla uskutečnit na sněmovní schůzi, která začne v polovině dubna. Finalistů je 12, okruh adeptů zúžil tajným hlasováním z původních 55 uchazečů sněmovní volební výbor. (Zdroj: ČTK)

ČSÚ po výpadku systému prodloužil on-line sčítání lidu do 11. května
Sčítání lidu začíná o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021. Bezpečně a jednoduše se budete moci sečíst online. Kontaktní centrum Sčítání 2021 zahájilo svou činnost

Český statistický úřad po sobotním takřka celodenním výpadku elektronického systému pro sčítání lidu prodloužil možnost vyplňovat on-line formuláře do 11. května, tedy do konce celého sčítání. Původně měla on-line fáze trvat do 9. dubna. ČTK to dnes sdělila mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová. Lidé, kteří nechtějí využít možnosti on-line sčítání, mohou i nadále v termínu od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy, které dostanou na většině pošt nebo od sčítacích komisařů.

Předseda ČSÚ Marek Rojíček ČTK řekl, že do dnešního odpoledne se elektronicky sečetl asi milion lidí. Odeslaných on-line formulářů, do kterých můžou lidé vyplnit údaje za všechny osoby v domácnosti, eviduje úřad zhruba 500.000. (Zdroj: ČTK)

Policie zablokovala lodi s protestujícími z hnutí Otevřeme Česko
policie, demonstrace,

Policie zablokovala dnešní protest hnutí Otevřeme Česko – Chcípl Pes, kterým chtělo uskupení podpořit učitele a rodiče, upozornit na údajné zneužívání nouzového stavu vládou a nespravedlivá koronavirová opatření. Sedm lodí, které ve 14:00 vypluly z pražského Dvořákova nábřeží, policisté okolo 17:30 zastavili ve smíchovském zdymadle, řekl ČTK místopředseda hnutí Jiří Janeček. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová uvedla, že policisté v rámci bezpečnostního opatření zaregistrovali na lodích účastníky bez ochrany dýchacích cest.

Podle Janečka policisté drží protestující na místě asi hodinu, akce se přitom podle jeho slov chýlila ke konci. “V současné chvíli jsou lodě zastaveny na Smíchově a policie kontroluje, zda nedošlo k porušení protiepidemických nařízení,” řekla Siřišťová. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře