Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 29.3. 2021

ODS loni získala na darech 62,6 milionu korun
ODS

Občanští demokraté loni hospodařili s přebytkem šest milionů korun. Podle výroční zprávy o hospodaření strany, kterou musí do konce března odevzdat Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, kvůli tomu, aby si vytvořili dostatečné rezervy před letošními sněmovními volbami. Na činnost od státu dostali občanští demokraté 70,3 milionu korun, na členských poplatcích vybrali 6,4 milionu, což je srovnatelné se sumami za rok 2019. Zatímco ale předloni získala ODS od dárců 14 milionů, loni to byl víc než čtyřnásobek – 62,6 milionů korun.

Ke kladnému výsledku se ODS vrátila předloni po ztrátě z roku 2018 ve výši 13,9 milionu korun způsobené výdaji ve volební kampani před senátními a komunálními volbami. (Zdroj: ČTK)

Havlíček: Zavedení častějšího testování není jisté, nejdřív by bylo od 12. dubna
Ministr Havlíček, testování ve firmách

Častější testování ve firmách se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nezavede dříve než od 12. dubna. Je stále ale otázkou, zda se tak vůbec stane. Některé firmy by to podle něho nezvládly. Vláda téma na dnešním zasedání neřešila. Havlíček to řekl po jednání kabinetu novinářům.

Ve firmách, úřadech i dalších veřejných institucích nyní platí povinnost zaměstnanců podrobit se testu na koronavirus jednou za sedm dní. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby testy byly povinné jednou za pět dní. (Zdroj: ČTK)

Rojíček vysvětlil vládě příčiny kolapsu sčítání, jeho rezignaci nikdo nežáda
Sčítání lidu začíná o půlnoci z 26. na 27. 3. 2021. Bezpečně a jednoduše se budete moci sečíst online. Kontaktní centrum Sčítání 2021 zahájilo svou činnost

Předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček vysvětlil dnes vládě příčiny kolapsu sobotního rozjezdu sčítání lidu, jak ho k tomu o víkendu vyzval premiér Andrej Babiš (ANO) . Podle vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO) po Rojíčkovi během zhruba hodiny, kdy byl on-line přítomen jednání vlády, nikdo z kabinetu nepožadoval rezignaci.

Ministrům podle Schillerové šéf statistiků vysvětlil, že při sčítání nastala technická závada a podle smlouvy hrozí dodavateli služby velké sankce, které se uplatní. Kvůli problémům s on-line formulářem musel úřad systém sčítání krátce po jeho spuštění na půl dne zastavit. Rojíček se za to dnes znovu omluvil. “Je škoda, že se to stává kaňkou na kusu práce v této oblasti odvedené,” konstatovala Schillerová. (Zdroj: ČTK)

Smrt Petra Kellnera podle médií mění i mocenskou mapu Česka
Petr Kellner

Obchodní, ale i politické vztahy v Česku výrazně zasáhne smrt nejbohatšího Čecha, většinového majitele skupiny PPF Petra Kellnera. Uvádějí to české servery ve svých dnešních komentářích k úmrtí podnikatele. Média připomínají úzké vazby Kellnera s vlivnými politiky v Česku. Kellner zahynul v sobotu v aljašských horách při leteckém neštěstí.

“Nečekaná smrt multimiliardáře Petra Kellnera může úplně změnit po léta budované byznysové a vlivové vazby, a v důsledku toho fakticky přerýsovat mocenskou mapu v zemi,” píše se v komentáři na serveru iDnes.cz. Svět byznysu i politiky nyní podle serveru ovládnou chaos a obavy, co po Kellnerově smrti nastane. “Petr Kellner sice do české politiky přímo nevstoupil, i tak ji ale ovlivňoval,” uvádí server Deník N. “Politikou v zemi postupně hýbali (prezident Václav) Klaus, (prezident Miloš) Zeman či (premiér Andrej) Babiš. Ale pak tu byl ten, který hýbal jimi,” píše o Kellnerovi server Aktuálně.cz.

“Byl, spolu s dalšími, na začátku oligarchizace celé společnosti, prorůstání byznysu, financí, médií a politiky. Jeho důležitý byznys v Číně a Rusku bez diskusí ovlivnil politickou orientaci Hradu, politiku všech azimutů, jak rád říká pan prezident, který všechny azimuty namířil na Východ,” uvádí o Kellnerovi Forbes. (Zdroj: ČTK)

Maláčová: Ošetřovné bude i při rotační výuce, a to za dny učení na dálku
Maláčová ČSSD

Rodiče mladších dětí, které budou mít po otevření škol takzvanou rotační výuku, budou moci pobírat krizové ošetřovné. Budou ho dostávat za dny, kdy budou s potomky doma kvůli jejich vyučování na dálku. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Při rotační výuce se žáci ve škole střídají. Část dnů se učí distančně, část ve třídách.

“Rodiče nepřijdou o ošetřovné ani v případě rotační výuky. V týdnu distanční výuky jim bude náležet dál. A pokud mají více dětí s distanční výukou v jiný týden, je třeba podat za každé dítě samostatnou žádost,” uvedla Maláčová. (Zdroj: ČTK)

Vláda schválila převod zbylých pěti miliard do rozpočtu obrany
Armáda čr, Kurz Komando. Příprava pro budoucí tvrďáky armády

Převod pěti miliard korun z rozpočtové rezervy ministerstvu obrany na dnešním zasedání schválila vláda. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) novinářům po jednání řekl, že peníze budou využity zejména na mandatorní výdaje, tedy na platy a příplatky pro vojáky, opravy techniky a také na posílení rozpočtů vojenských nemocnic, které jsou zapojeny do pomoci s koronavirovou epidemií. Peníze kabinet armádě sliboval od konce loňského roku, Metnar za nejzazší termín převodu označil konec března.

“Vrácené peníze budou z velké míry využity i v rámci nasazení armády v boji s covidem,” uvedl Metnar. Dodal, že v různých pozicích bylo zatím do řešení problémů s covidem zapojeno už 20.000 vojáků, nyní jich každý den pomáhají zhruba 4000. Starají se o nemocné v nemocnicích, pomáhají v sociálních zařízeních či při testování, vojáci také asistují policistům při hlídání hranic okresů, přes něž je zakázáno přejíždět bez závažných důvodů. (Zdroj: ČTK)

ČSSD se v kampani Víme, co po covidu staví proti privatizaci nemocnic
CSSD

Proti privatizaci nemocnic či tomu, aby náklady na obnovu nesli především zaměstnanci, se staví vládní ČSSD ve své kampani Víme, co po covidu. Představitelé strany ji představili na dnešní tiskové konferenci v Praze. Plány sociálních demokratů na dobu po pandemii covidu-19 počítají i s bankovní či digitální daní. ČSSD vyzvala ostatní strany, aby své plány na řešení možné budoucí krize představily také.

Předseda ČSSD Jan Hamáček novinářům řekl, že pokud ČR virus porazí, ponese do budoucna následky toho, jak obrovské náklady k tomu byly nutné. “Podzimní volby budou hodně spojeny s tím, jakou cestu Česko zvolí,” uvedl. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda dodal, že všechny strany by měly jasně představit své představy, jak po pandemii postupovat. “Vyzýváme je, aby férově řekly, kde chtějí peníze vzít,” vysvětlil. (Zdroj: ČTK)

ČSÚ dostal ve sčítání přes 900.000 formulářů, sečetlo se asi 1,9 mil lidí
Sčítání lidu bude cenným zdrojem informací i pro podnikatele.Sčítání lidu po 100 letech bude hlavně online

Český statistický úřad (ČSÚ) dostal ve sčítání lidu zatím přes 900.000 elektronických formulářů. On-line se sečetlo dosud zhruba 1,9 milionu lidí. Systém funguje plynule bez potíží. ČTK to dnes řekl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Sčítání začalo v sobotu. Kvůli problémům musel úřad elektronické formuláře na půl dne odstavit.

“Dnes nejsou žádné problémy. Postupně přibývají další formuláře. V tuto chvíli jich je přes 900.000. Blížíme se ke dvěma milionům sečtených,” uvedl kolem poledne Rojíček. (Zdroj: ČTK)

Bezpečnostní dotazník k Dukovanům připraví skupina zastřešená MV
Zahájeno detailní bezpečnostní posouzení uchazečů o dodávku nového jaderného bloku v Dukovanech. ČEZ získal povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

Bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany, vytvoří pracovní skupina zastřešená ministerstvem vnitra. Na dnešní tiskové konferenci ČSSD to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Budou v ní zástupci všech tří tajných služeb, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) či ministerstva zahraničí. Potenciální zájemci, kteří dotazník převezmou, se budou muset zavázat, že jim tím nevznikají jakékoli nároky vůči České republice. Informaci vzala odpoledne na vědomí vláda.

Úprava dotazníku podle Hamáčka zabere asi několik týdnů. Počítá se dále s tím, že tendr vypíše až příští vláda, i s oslovením čtyř zájemců včetně ruského Rosatomu. To vyvolalo minulý týden kritiku opozice. (Zdroj: ČTK)

Počet zemřelých s covidem v Česku přesáhl od začátku epidemie 26.000
S covidem umřelo 24 tisíc lidí

V Česku zemřelo od začátku epidemie přes 26.000 lidí, u kterých byla potvrzena nákaza novým typem koronaviru. Březen, který je nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie, má zatím 5232 obětí, celkem zemřelo podle statistik ministerstva zdravotnictví 26.036 pacientů s covidem. 

Naproti tomu denní počty nově potvrzených případů dál klesají, v neděli testy odhalily 1722 nakažených, nejméně od 6. prosince. V mezitýdenním srovnání byl nárůst nižší o 666 případů. Snižují se i počty hospitalizovaných s covidem, v nemocnicích jich bylo v neděli 7188, z toho 1727 v těžkém stavu. Oproti předchozí neděli klesl počet hospitalizací o 1140. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře