Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 3.4. 2021

MZd opravilo opatření, test předem chce při návratu ze zemí s největším rizikem
Cestovní ruch je na kolenou a sčítá ztráty. Smutný rok pro cestovní ruch. Meziroční poklesy zahraničních návštěv byly ve všech krajích více než 50%.Cestovní ruch na kolenou

Ministerstvo zdravotnictví vydalo nové znění opatření, které tento týden s účinností od pondělí 5. dubna zrušil pražský městský soud. Úřad o tom informoval v dnešní tiskové zprávě. Podle opatření bude od pondělí nutné podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se bude test před návratem do ČR vyžadovat pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v dnešní tiskové zprávě zopakoval, že člověk nakažený covidem-19 může za cestu letadlem nakazit deset až 20 lidí. „Ti pak mohou nákazu šířit v zemi, ve které vystoupí. Považujeme proto za nezbytné, aby se osoby testovaly už před vstupem na území ČR, to znamená před nástupem do dopravního prostředku,“ vysvětlil. (Zdroj: ČTK)

Hlavní hygienička musí nastavit jasnou strategii testování a trasování
Agendu hlavní hygieničky ČR povede Svrčinová

Hlavním úkolem nové hygieničky Pavly Svrčinové by podle Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP) mělo být nastavení jasné strategie testování a trasování a zlepšení komunikace. Zástupci centra to dnes uvedli ve shrnutí monitoringu trasování v únoru a březnu. Podle nich se trasování ve druhé polovině března zlepšilo, přetrvávají ale problémy třeba s nízkým počtem hlášených kontaktů nemocných lidí nebo s tím, že někteří při nemoci zřejmě nedodržují nařízenou izolaci.

BISOP hlavní hygieničce doporučil nastavit pět priorit, o kterých by měla co nejlépe komunikovat s veřejností. Jsou mezi nimi zjednodušení přístupu lidí k testování, zlepšení pokynů k trasování, zintenzivnění trasování u nových mutací, vylepšení reputace trasování a větší kontrola i péče o lidi v karanténě. (Zdroj: ČTK)

Lidé se starými občanskými průkazy se nemohou sečíst on-line, ČSÚ slibuje nápravu
Sčítání lidu 2021

Lidé se starými občanskými průkazy se nemohou přihlásit do on-line formuláře pro sčítání lidu, domů a bytů. Sčítání začalo před týdnem, Český statistický úřad (ČSÚ) ale až tento pátek požádal o změnu předpisů ke sčítání umožňující vstup do on-line systému se staršími doklady bez strojově čitelných údajů. Vyplývá to z dokumentů na portálu Úřadu vlády ČR. 

Problém se podle mluvčího ČSÚ Jana Cieslara týká tzv. knížek. Reálně je podle něj vlastní jednotky procent lidí nad 85 let, kteří si za posledních 20 let nevyměnili staré doklady. V řádu dnů by ale i tito občané měli mít možnost sečíst se sami elektronicky, řekl dnes ČTK. Podle ministerstva vnitra má starší občanské průkazy asi 16.000 lidí, uvedl dnes na dotaz ČTK Jiří Korbel z tiskového odboru resortu. (Zdroj: ČTK)

Zavřená multikina mají stamilionové ztráty, roste zájem o videotéky a televize
Multikińa

Multikina v České republice registrují kvůli uzavření z důvodu pandemie koronaviru stamilionové ztráty. Nepomohlo jim ani loňské několikaměsíční otevření. Provozovatelé kin totiž neměli kvůli útlumu filmového průmyslu dostatek „velkých filmů“. Vstupenky podle zástupců filmového průmyslu přitom tvořily až 70 procent jejich příjmů. Při absenci promítání v kinech roste zájem o on-line videotéky a televize, zjistila ČTK.

Vláda loni 12. března kvůli ochraně před koronavirem vyhlásila v Česku nouzový stav, který zahrnoval také zavření kin. Klasická kina mohla zahájit omezený provoz 11. května. Síť multikin Cinestar zahájila hned provoz ve všech svých 13 pobočkách v zemi. Konkurenční Cinema City v Česku otevřela 12 multiplexů a jeden megaplex 25. června. Kina jsou znovu zavřena od loňského 12. října. Vládní zákaz provozu kin pokračuje dosud. V Česku fungují tři desítky multikin, které mají přibližně tříčtvrtinový podíl na trhu. (Zdroj: ČTK)

Tři mladíci se utopili ve Frýdlantu nad Ostravicí
Tri mladici se utopili ve Frydlantu nad Ostravici

Tři mladíci ve věku 21 a 24 let se v pátek odpoledne utopili ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku. Těla dvou se našla krátce po tragické události. Po třetím mladíkovi policisté pátrali do dnešního dopoledne. V řece tělo našli potápěči. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Podle dostupných informací skupina mladých lidí trávila odpoledne na břehu řeky. Zda v tomto případě sehrál nějakou roli alkohol, není jasné. Podle policie to bude zřejmé po provedení pitev. „Momentálně provádíme běžné procesní úkony,“ řekl Jiroušková. Dodala, že mezi ty patří například výslech svědků. Právě ti by mohli objasnit, co se na břehu řeky Ostravice v pátek odpoledne stalo. Na místě v pátek i v sobotu zasahovaly tři desítky hasičů, kteří pomáhali i s pátráním po těle třetího mladíka. „Velitel zásahu požádal během pátrací akce Povodí Odry o dočasné snížení průtoku vody v řece,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. (Zdroj: ČTK)

Léky na covid nejsou politické téma, uvádí ministerstvo k výtkám Babiše
bamlanivimab

Používání léků na nemoc covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví lékařské téma, ne politické. Úřad to dnes sdělil na twitteru v reakci na vytýkací dopisy od premiéra Andreje Babiše (ANO) adresované ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). Babiš v dopisech kritizoval mimo jiné podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19. Blatný dnes sdělil, že podmínky podávání léků už bez ohledu na dopisy projednali odborníci, a ministerstvo následně podmínky upravilo.

Babiš poslal Blatnému koncem března již nejméně čtvrtý vytýkací dopis za zhruba dva týdny. Ministrovi v něm, stejně jako v jednom z předchozích dopisů, vytkl přístup k podmínkám podávání léku bamlanivimab, uvedl v pátek server Deník N. (Zdroj: ČTK)

MPSV: Výdaje na nemocenskou se v lednu a únoru zvedly meziročně o čtvrtinu
peníze,

Výdaje na nemocenskou překročily za první dva letošní měsíce šest miliard korun. Jsou tak meziročně téměř o čtvrtinu vyšší. Na ošetřovném se pak v lednu a únoru vyplatilo zhruba 677,4 milionu korun. Minulý rok byla suma poloviční. Za zvýšením částek je koronavirová epidemie a nařízené uzavření škol. Vyplývá to ze zprávy o vyplacených dávkách, kterou zveřejnilo ministerstvo práce.

Z nemocenského pojištění se poskytuje nemocenská, ošetřovné, mateřská, vyrovnávací příspěvek v mateřství, otcovská a dlouhodobé ošetřovné. Celkové výdaje na všechny tyto dávky za první dva měsíce činily téměř 8,7 miliardy korun. Loni to bylo kolem 7,1 miliardy korun. Suma je tak o 23 procent vyšší. Celkem má resort v rozpočtu pro letošek 43,1 miliardy korun. Za první dva měsíce z toho pětinu vyčerpal. (Zdroj: ČTK)

Muž, jehož pes v Praze na Petříně pokousal dítě, se přihlásil policii
pes, útok psa, kousnutí psa

Muž venčící psa, který ve čtvrtek pokousal v Praze na Petříně čtyřleté dítě, se přihlásil policii. Dostavil se na služebnu po odvysílání reportáží v médiích. Tvrdí ale, že není majitelem psa, prý ho jen venčil. Oznámil to dnes na policejním webu mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Dítě po incidentu skončilo v kritickém stavu v nemocnici. Muž, který psa venčil, hned utekl, aniž chlapci poskytl pomoc. Policie po něm pátrala.

Hledaný muž se podle mluvčího v pátek večer dostavil na policejní služebnu na základě odvysílaných reportáží v médiích. „Muž nebyl majitelem psa, pouze ho venčil a jeho jednání si nedokáže vysvětlit. Celé události lituje,“ uvedl dnes Rybanský. (Zdroj: ČTK)

Počty pacientů s covidem i nakažených v Česku opět klesly
Programy nadnárodní a meziregionální spolupráce mají pomoci v boji proti koronaviru

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku v pátek klesl na 6530, což je nejméně od 21. února. Množství pacientů klesá už čtvrtý den v řadě. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet nově potvrzených případů covidu-19 klesl oproti minulému týnu zhruba o polovinu na 3809. O více než polovinu se však propadl například i počet očkovaných lidí proti covidu-19. Pátek byl ovšem svátečním dnem. Ve svátky či o víkendech se méně testuje na koronavirus a očkuje.

Snižuje se však dál tzv. reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie. Z pátečních 0,85 kleslo k dnešku na 0,78, a je tak nejnižší od 19. ledna. Číslo udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Poklesla i hodnota indexu rizika protiepidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření covidu-19, z pátečních 55 bodů na dnešních 52. To odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. (Zdroj: ČTK)

Dnes je Bílá sobota, připomínka uložení Krista do hrobu
Bílá sobota, Velikonoce

Dnes je Bílá sobota, podle křesťanské tradice druhý den takzvaného velikonočního třídenní, které zahrnuje Velký pátek, Bílou sobotu a nedělní Boží hod velikonoční. Velký pátek je připomínkou dne, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži. Bílá sobota, den pobytu Krista v hrobě, nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání. Velikonoce jsou vrcholem církevního roku a největšími křesťanskými svátky. Letos ale stejně jako před rokem oslavy tohoto svátku omezují opatření vlády proti šíření koronaviru.

Název Bílá sobota pravděpodobně pochází od bílých křestních rouch křtěnců, kteří přijali křest právě o Velikonoční noci. Název může také pocházet z lidových zvyků velkého úklidu a bílení den před oslavou zmrtvýchvstání. V minulosti tento den domácnosti kromě úklidu připravovaly obřadní i sváteční pokrmy, lidé pekli mazance a velikonoční beránky, muži pletli pomlázky a ženy zdobily velikonoční vajíčka. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře