Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 30. 4. 2021

V dubnu zemřelo při dopravních nehodách zatím 24 lidí, o 19 méně než loni
Rada pro BESIP podpořila změnu bodového systému a sankce za dluh na pokutě

Během dubna zemřelo při dopravních nehodách zatím 24 lidí, to je o 19 méně než za stejné období loňského roku. Od začátku roku do dneška evidují policisté podle předběžných údajů 105 obětí na životech, zatímco za první čtyři měsíce předchozího roku zemřelo na českých silnicích 142 lidí. ČTK to řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Bilanci ještě mohou zhoršit večerní nehody. Oficiální statistiky zveřejní policie zhruba za týden.

Nejtragičtějším dnem měsíce byla podle policejních statistik středa 14. dubna, kdy na silnicích zahynuli čtyři lidé. Nejvíce nehod se stalo o dva týdny později, kdy policisté evidují 305 kolizí. (Zdroj: ČTK)

Ministerstvo má v rezervách pro školy 375.000 antigenních testů
Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Ministerstvo školství (MŠMT) má v rezervách pro školy 375.000 antigenních testů na covid-19, budou rozvezeny na krajská pracoviště Národního pedagogického institutu (NPI). Ministerstvo to školám napsalo v dopise, který má ČTK k dispozici. Od příštího týdne se v sedmi krajích nebudou testovat děti ve školkách a v části škol se sníží testování z intervalu dvakrát týdně na jednou týdně. Ministerstvo tak doufá, že nynější zásoby škol vydrží až do výběru nového dodavatele antigenních testů. Úřad chce zároveň znovu požádat vládu o souhlas s finanční podporou PCR testů ve školách. Pokud je nyní školy používají, musí je hradit ze svého. Antigenní testy dostávají od státu zdarma.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vyhlásila další tendr na dodavatele 28. dubna s termínem doručení nabídek do 9. května. Předchozí výběrové řízení bylo zrušeno, protože ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Zástupci víceletých gymnázií v minulých dnech uvedli, že zřejmě budou mít potíže s nedostatkem testů k testování žáků a zaměstnanců na covid-19 a jejich zásoby jim nevystačí do 17. května, kdy by podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) měly dorazit testy z nového tendru. (Zdroj: ČTK)

Fotopast zachytila ve čtvrtek u Mistřic na Uherskohradišťsku medvěda
Medvedi Beskydy

 Fotopast zachytila ve čtvrtek ráno poblíž Mistřic na Uherskohradišťsku medvěda. O výskytu šelmy dnes obec informovala občany na svých webových stránkách, zprávu vyhlásila i veřejným rozhlasem. ČTK to řekl starosta Vlastimil Jánoš.

Medvěd se podle něj pohyboval ve čtvrtek po 05:00 v lokalitě Javorovec rybníky. “Mohl asi přijít ze strany od Luhačovic. Zprávu o výskytu medvěda jsme zveřejnili na stránkách, hlásili jsme to i obecním rozhlasem. Chtěli jsme, aby lidé byli opatrní,” uvedl starosta. Podle hospodáře Mysliveckého sdružení Kopec Mistřice Radima Knota jsou snímky z fotopasti jediným důkazem o výskytu medvěda u obce. Nemá zprávy o tom, že by zvíře někdo viděl. “Udělali jsme to tak, abychom hlavně občanům v Mistřicích a okolních vesnicích dali vědět, že tady medvěd byl viděný. Žádnou poplašnou zprávu bych z toho ale nedělal,” řekl Knot. (Zdroj: ČTK)

Hygienička: Chytrou karanténu chceme využívat i pro jiné choroby
Agendu hlavní hygieničky ČR povede Svrčinová

Nástroje Chytré karantény budou hygienici do budoucna využívat i pro jiné nemoci než covid-19. Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se jedná i o mezinárodním propojení, například při hlášení příletů z rizikových zemí. Řekla to na dotaz ČTK na dnešní tiskové konferenci. Při spouštění projektu loni na jaře epidemiolog Roman Prymula jako náměstek ministra Adama Vojtěcha (za ANO) hovořil o tom, že by její nástroje mohly nahradit plošná opatření. Někteří odborníci se domnívají, že její potenciál, například mobilní aplikace eRouška nebo takzvané paměťové mapy, nebyl plně využit.

“Chytrá karanténa je celý komplex. Pokud nám klesá incidence v populaci, tak o to víc se dá Chytrá karanténa využít. Asi je velmi složité to dělat při číslech, které jsme tu měli před dvěma měsíci,” dodal k tomu ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zlepšení trasování ukazují i data, zatímco na začátku ledna lidé hlásili v průměru 0,72 rizikového kontaktu, za poslední týden je to 1,14. (Zdroj: ČTK)

CVVM: Češi jsou zatím nejoptimističtější ohledně vývoje epidemie
Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

V české společnosti panuje dosud největší optimismus ohledně dalšího vývoje šíření nového koronaviru v zemi. Aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že zlepšení situace nyní věří víc než tři třetiny občanů, zhoršení se obává 12 procent respondentů a zhruba pětina lidí očekává stagnaci současné situace. Postoj veřejnosti k dalšímu vývoji epidemické situace byl v Česku dosud nejpesimističtější loni v září.

Podíl lidí, kteří očekávají zlepšení aktuální situace, v dubnu vzrostl oproti únoru o 24 procentních bodů. Naopak podíl těch, kteří se obávají dalšího zhoršení, o devět procentních bodů poklesl. “V aktuálním výzkumu jsou čeští občané nejoptimističtější ve vztahu k vývoji situace v České republice, o něco menší optimismus projevili ve vztahu k vývoji v Evropě a nejméně optimističtí jsou pak v očekávání dalšího vývoje ve světě, i když i zde optimismus výrazně převážil nad pesimismem,” konstatovali autoři průzkumu. (Zdroj: ČTK)

Minář zveřejnil hospodaření Lidé PRO, náklady i příjmy činily zhruba 7,3 milionu
Mikuláš Minář má problém. Milion chvilek v rukou auditora

Končící hnutí Lidé PRO bývalého předsedy Milionu chvilek Mikuláše Mináře zveřejnilo závěrečnou zprávu o své činnosti. Náklady za dva měsíce přípravných prací a čtyři měsíce kampaně činily 7,29 milionu, nejvyšší částky šly na informační systém a web či provozní zabezpečení kampaně. Příjmy hnutí dosáhly 7,31 milionu, peníze získalo výhradně od soukromých dárců. Minář to dnes sdělil ČTK, hnutí závěrečnou zprávu odpoledne zveřejnilo na svém facebooku. Podle některých médií Mináře ke zveřejnění vyúčtování vyzvali někteří členové či podporovatelé hnutí.

Dva největší dárci hnutí poskytli zhruba 60 procent celkových prostředků. Byli jimi Spolek pro podporu liberální demokracie (tři miliony korun) a majitel společnosti Y Soft Corporation Václav Muchna (1,22 milionu). Minář poznamenal, že oběma dárcům poskytl kompletní účetnictví. Ti uvedli, že v hospodaření nespatřují nesrovnalosti.

Nejvyššími náklady byly 1,15 milionu korun na vývoj a údržbu webu a Informačního systému pro on-line petici, správu dobrovolníků či fundraising. Dalších 1,1 milionu šlo na provozní zabezpečení kampaně – pronájem a provoz kanceláří, internet, telefony, cestovné, poštovné, úklid, energie a odpady. Propagace hnutí na facebooku vyšla na 576.000 korun, téměř půl milionu šlo na tvorbu značky na sítích a přímou práci s dobrovolníky. Například videospot, kterým hnutí v prosinci odstartovalo petiční kampaň, stál 278.000 korun. Správa sociálních sítí či cílení reklam vyšlo na 269.000, náklady na plakáty, letáky, placky a podpisové stánky činily 239.000 korun. (Zdroj: ČTK)

V květnu přijde do ČR 2,85 milionu dávek vakcíny proti covidu-19
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

V květnu přijde do České republiky 2,85 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali zatím nejvíc dávek za den, přes 72.800. Plně očkován je v Česku téměř milion lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od pondělí se mohou k očkování proti covidu-19 hlásit lidé mladší 55 let, kteří pečují o nemocné, informovalo ministerstvo na facebooku. Musí mít příspěvek na péči ve třetím nebo čtvrtém stupni. Připravuje se také očkování pracovníků vysokých škol.

Od firmy Pfizer/BioNTech ministr očekává dodávku 2,3 milionu dávek vakcíny. Nově by také mělo být snazší ji rozvážet do menších očkovacích míst nebo ordinací lékařů, protože vakcínu bude výrobce dodávat po menších baleních. Dosud nejmenší bylo 957 dávek a rozdělení podle ministra neodpovídalo správné skladovací praxi. Od firmy Moderna má přijít v květnu 354.000 dávek. V Praze musela tento týden některá očkovací centra aplikaci této látky pozastavit, důvodem byl nedostatek vakcíny. Vakcíny od firmy Johnson & Johnson má přijít 170.000 dávek a 28.000 plánuje dodat firma AstraZeneca. Na dotaz ČTK ministr doplnil, že Česko jedná o jejích dalších dodávkách se zeměmi, které očkování s ní zastavily, například s Norskem. (Zdroj: ČTK)

Od června by mohlo fungovat elektronické ověření testu, očkování či nákazy
covid pas QR kod

Na začátku června by podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) mohl začít fungovat elektronický systém s QR kódem na prokazování očkování proti covidu-19, negativního testu či nedávno prodělaného covidu. Systém “zelených certifikátů” nebo covid pasů bude podle něj propojený v rámci EU.

“I když by tento certifikát nebyl v provozu, tak v České republice stačí všechny ty papírové formy potvrzení o nejrůznějších vyšetřeních tak, jak jsou nastaveny,” uvedl ministr. Informace v QR kódu, který bude možné mít vytištěný nebo uložený v mobilu či jiném elektronickém zařízení, bude podle Arenbergera do jisté míry anonymizovaná. Ten, kdo ho bude potřebovat ověřit, bude mít přístup do databáze Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), která už teď funguje pro evidenci nákaz, podaných vakcín či výsledků provedených testů. (Zdroj: ČTK)

Arenberger: Služby nemusí evidovat osobní údaje, které jinak nemají
Arenberger

Kadeřníci a další služby mají pro hygieniky evidovat jen jméno a telefon zákazníka. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) bude stačit jejich běžný diář, kam si zákazníky zapisují. Nemusí evidovat výsledek testu, při poskytnutí služby se má za to, že byl předložen negativní test. Odmítl tak kritiku Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), podle něj posuzoval neúplný návrh. Úřad kritizoval, že osobní údaje nelze zpracovávat bez právního základu. Hygienici od pondělí vyrazí na kontroly služeb, zapojí se i další orgány.

“Představte si kadeřnici, která má normální diář, v něm má napsanou paní Novákovou. Možná když tam připíše ještě křestní jméno, tak se nic nestane. Určitě paní Nováková zavolala, takže tam bude mít telefonní číslo. Pokud by tam bylo víc kadeřníků, tak si tam napíše, kdo ji česal,” popsal ministr. Podle něj tam nejsou žádná osobní data, ale informace, které si provozovna stejně zaznamenává. (Zdroj: ČTK)

Policisté řeší násilný čin z Dolních Chaber jako pokus o vraždu
policie,

 Pražská policie řeší násilný trestný čin z Dolních Chaber jako pokus o vraždu. Hrozí za něj 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Na webu to uvedla policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Podle dřívějších informací médií se terčem útoku nožem stali v noci na středu žena a její syn. Policisté pak pátrali po čtrnáctiletém chlapci, kterého našli poblíž.

“V souvislosti s tímto případem byly ve věci zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin vraždy ve stadiu pokusu,” napsala mluvčí bez dalších podrobností. (Zdroj: ČTK)

Motorkáři z ruského klubu Noční vlci letos do Česka nepřijeli
Noční vlci

Motorkáři z kontroverzního ruského klubu Noční vlci ani letos nepřijeli do Česka na tradiční Cestu vítězství, jíž si připomínají konec druhé světové války a uctívají památku padlých příslušníků Rudé armády. Důvodem jsou epidemická opatření proti šíření koronaviru a povinnosti při překročení českých hranic. U památníků v Ostravě je dnes dopoledne zastoupily tři desítky jejich tuzemských příznivců. Pietního aktu se zúčastnilo celkem asi 100 lidí. Mezi nimi byl i generální konzul Ruské federace v Brně Alexandr Kalačev či honorární konzul Ruské federace v Ostravě Aleš Zedník.

“Letos nejde o žádné organizované setkání. Položíme s panem generálním konzulem kytici tady u centrálního mauzolea. Pak pojedeme navštívit další památníky v okolí,” řekl novinářům Zedník, který podle svých slov aktuální vyostření česko-ruských vztahů nesleduje. “Já mám na starost válečné hroby a veterány. Tomu se věnuji,” řekl. (Zdroj: ČTK, video Středoevropan)

Spolu slibuje nízké daně, malý digitální stát a prozápadní směr
SPOLU, ODS, KDU-ČSL, TOP 09. koalice

Koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu slibuje před volbami ozdravit veřejné finance, nezvyšovat daně, posílit školství, držet nezpochybnitelné prozápadní směřování země, ale také podpořit zemědělství či digitalizaci. Lídři stran dnes virtuálně na sociálních sítích představili program i krajské lídry, se kterými půjde koalice k říjnovému hlasování o novém složení Sněmovny. I když podle průzkumů volebních preferencí vedou žebříček pět měsíců před volbami Piráti v koalici s hnutím STAN před vládním hnutím ANO, předseda ODS Petr Fiala zdůraznil, že koalice Spolu je natolik silná, že je schopna volby vyhrát.

“Doplňujeme se programově, osobnostně i lidsky. Naší největší silou je, že se umíme dohodnout a že umíme postupovat spolu,” uvedl. V Praze za Spolu kandidují předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, starostka druhé městské části a poslankyně ODS Jana Černochová a Tom Philipp za KDU-ČSL. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře